Harman Kardon Citation 100 & Citation 300 - głośniki z asystentem Google

Harman Kardon Citation 100 & Citation 300 - głośniki z asystentem Google

Nie będę ukrywać, są to najprzyjemniej grające i wyglądające głośniki z asystentem jakie do tej pory miałem przyjemność testować. Na pełną głośność w mieszkaniu nawet nie ma sensu ich ustawiać ;)

Citation 100 i 300  - kupisz z polskich sklepach 1299 zł oraz 1699 zł

Specyfikacja

  Citation 100 Citation 300  
Przetwornik wysokotonowy 1 x 20 mm, niskotonowy 1 x 102 mm wysokotonowy 2 x 20 mm, niskotonowy 2 x 89mm  dwa razy więcej głośników i mamy stereo
Moc 50W RMS 100W RMS  dwa razy więcej mocy
Audio HE-AAC, LC-AAC, MP3, Vorbis, WAV (LPCM), FLAC, Opus   
Wymiary 172 x 275 x 163 mm  306 x 180 x 142 mm  są prawie takie same, tylko odwrócone
Waga 2,7 kg 4,1 kg  

Podsumowując różnicę tych głośników, względem muzycznej konstrukcji można powiedzieć - że 2 x Citation 100 = 300 ;)

Dźwięk

Jak już zauważyliście w poprzednich recenzjach, przy testowaniu nie skupiam się na tym jak mocno głośniki grają, ponieważ przy dużej głośności większość gra podobnie. Przy maksymalnej głośności, dopiero czujemy, na głośnikach niższej klasy, że coś jest nie tak - ale jak często tak słuchamy? Dla mnie zawsze najważniejsze jest to jak głośniki grają wieczorem aby stworzyć nastrój i w ciągu dnia gdy chcę posłuchać po prostu muzyki.

Oba głośniki mają najładniejsze zestrojenie dźwięku jakie miałem przyjemność testować. Dźwięk jest ciepły, uzupełniony bardzo ładnie bassem i to nie tylko jak gra głośno ale również przy 3%... a no właśnie.

Tutaj trzeba powiedzieć wprost - dźwięk jest zdecydowanie bogatszy i przyjemniejszy w Citation 300 w porównaniu z  JBL LINK 500 który ma identyczne pod względem wielkości przetworniki.

Głośność

Nie rozumiem idei tych głośników pod jednym względem - do snu głośnik musi grać na 3-4% aby grał w tle (sypialnia 12m2). Wtedy nie słyszymy w ogóle co mówi asystent. Głośnik oddalony jest od uszu o jakieś 3m. W ciągu dnia tego problemu oczywiście już nie ma gdy słuchamy np. na 16%. No właśnie ja w domowym zaciszu nie słuchałem muzyki głośniej (chyba, że dla testów) niż 36%! Myślę, że dokładniejsze testy trybu nie przeszkadzać i nocnego dały by radę to wyregulować lepiej. 

Głośniki grają bardzo głośno i czysto w pełnym swoim spektrum dźwięku, nie ma tutaj odkształceń. A co dla mnie najważniejsze, nawet wieczorem do snu, przy bardzo cichej muzyce, słychać pełną barwę dźwięku i delikatny bass.

Wygląd

Harman Kardon Citation 100 & Citation 300_20

Tutaj trzeba przyznać ponownie, że są najładniejszymi głośnika jakie miałem. Oba pokryte są materiałem, jak jeans pomieszany z bawełną. W dotyku są bardzo miłe w użytkowaniu, ale trochę bardziej osiada na nich kurz.

Harman Kardon Citation 100 & Citation 300_18

Górny panel jest zrobiony aby przypominał metal, posiada srebrną obwódkę aby nadać głośnikowi wyglądu z wyższej półki. Nie ukrywam udało mu się to idealnie.

Citation 100 - jest głośnikiem mono

Jeżeli przetestowało się już trochę głośników z asystentem, to rzadko można znaleźć coś ciekawego do prezentacji, pod względem możliwości. Dlatego odsyłam do tego artykułu: Jak podłączyć głośniki bez Chromecasta do Google Home?

Tutaj mamy nową opcję w Google Home: parowanie w stereo - ponieważ głośnik jest mono! Najlepiej zobaczcie to na filmie, ponieważ mając jedną sztukę 100 i 300 nie da się ich sparować w stereo (ale w grupę bez problemu):

Harman Kardon Citation 100 & Citation 300_4

ps. rozbawiło mnie, że na stronie jest reklamowany jako: Najmniejszy [...] - przecież jak by położyć go wzdłuż to będzie prawie taki sam jak jego większy brat ;)

Citation 300 i jego mini ekran dotykowy

Harman Kardon Citation 100 & Citation 300_24

Tutaj miło mnie zaskoczył ten model i jego rozszerzone funkcjonalności. Oczywiście też ma możliwość sparowania w parę (mimo, że sam jest głośnikiem stereo). Do tego mamy dotykowy ekran!

Harman Kardon Citation 100 & Citation 300_11

Ekran wyświetla media (wraz z miniaturką) które w danym momencie są odtwarzane. np. Radio RFM FM przez Tune in czy w danym momencie grany utwór ze Spotify. Bardzo fajna opcja! Ale szczerze? Wolałbym aby był większy i z przodu - robiłby za zegarek gdy jest nieużywany! A tak w ogóle to strasznie się palcuje ;)

Harman Kardon Citation 100 & Citation 300_10

Problemem jest też zobaczyć w nocy przyciski głośności, są w ogóle niewidoczne na czarnym tle panelu górnego głośnika. No ale powiemy: hey google set volume 5% i gotowe, po co wstawać z łóżka... Teraz rozumiecie, że ekranik jest tylko bajerem i skąd pomysł przeniesienia go na przedni panel?

Harman Kardon Citation 100 & Citation 300_14

A teraz zobaczcie jak ustawić takie dotykowy presety:

Ja osobiście nie rozumiem tego pomysłu z presetami.

Po pierwsze naciskam, mówię turn off light, wyłącza mi światło, dodaję ikonkę księżyca. I następnie zadowolony, naciskam ją (myśląc, ze jest gotowy) a ten mi mówi, że preset nie ma komendy głosowej. Tak jak by przechwycone zostało wykonanie akcji podczas zapisu i nie zostało to jednak zapisane. Zrobiłem to kilka razy i niestety za każdym razem to samo. Jeżeli powiemy jakieś słowo, to bez problemu je zapisuje. Generalnie obsługa domu nie działa ale bez problemu skonfigurujemy polecenie wykonywane na głośniku np.: radio rmf fm lub music itp. za to turf off music after 15 minutes musiałem ustawiać dwa razy.

Harman Kardon Citation 100 & Citation 300_15

Za to sam ekran jest świetnym pomysłem! I fajnie, że można ustawić jego jasność. 

Podsumowanie

Powiem Wam szczerze, że bardzo trudno mi spakować do pudełka po testach Citation 300 który był w sypialni - naprawdę pięknie uzupełniał wnętrze swoim dźwiękiem (bo kupiłbym szary, wtedy pięknie uzupełniał by też wygląd). Głośnik bardzo polecam - jeżeli zastanawiamy się pomiędzy JBL Link 500 w regularnej cenie a Citation 300 - to po prostu nie ma co się zastanawiać, Harman Kardon zrobił naprawdę dobrą robotę z tymi głośnikami! Dla mnie Citation 300 był by idealny gdyby ekran był troszkę większy i z przodu <3

Harman Kardon Citation 100 & Citation 300_16

A tak w ogóle głośniki mają bardzo mocny bass i całe drżą już przy 50% głośności, dobrze, że mają te gumowe nóżki i drżenie nie przenosi się na wszystko pod nimi aż tak mocno ;)

ps. tak informacyjnie, nie ma możliwości sterowania barwą dźwięku (sopran i bass) w ustawieniach HA.

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Projektor Xiaomi Wanbo T2MAX 1080p Global

Od: 655 zł 848 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Dobry projektor w tej cenie. Pełne FHD (1080p) o jasności ok. 200 ANSI LUMENÓW. Uwaga nie mylić z wersją Wanbo T2 / FREE, która nie jest nawet HD! Nadaje się dobrze do oglądania w nocy, nie jest przesadnie głośny. Posiada wbudowanego Androida. 

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  lub