Czujnik otwarcia / zamknięcia - drzwi / okien Xiaomi Aqara Zigbee - sprawdzanie stanu zamka drzwi wejściowych

Czujnik otwarcia / zamknięcia - drzwi / okien Xiaomi Aqara Zigbee - sprawdzanie stanu zamka drzwi wejściowych

Każdy zna sposób działania czujników otwarcia. Magnes i jednostka sterująca - dwie części. A gdyby tak wykorzystać go do sprawdzania otwarcia / zamknięcia zamka drzwi wejściowych? 

Tutaj opisywałem najtańszy radiowy odpowiednik: Najtańszy czujnik otwarcia/zamknięcia drzwi/okien (wysyła dwa stany) na RF 433Mhz jednak jak każdy tego typu czujnik posiada jeden problem - brak informacji o wyładowanej baterii co w przypadku drzwi wejściowych i kluczowych automatyzacji jest bardzo ważne.

Xiaomi Aqara czujnik otwarcia Zigbee  - kupisz tutaj za mniej niż 39 zł

Czujni zakupiłem w rewelacyjnej cenie oczywiście na Aliexpress za 39 zł sztuka! Czyli niewiele więcej niż wspomniane czujniki RF! 

Aby czujniki Aqara Zigbee można było wykorzystać potrzebujemy bramki. Możemy do tego wykorzystać najnowszą bramkę Xiaomi Gate 3 - centralka posiada nie tylko Wifi MIMO 2x2 ale również Zigbee wersji 3 a także Bluetooth Mesh do połączenia z czujnikami dla roślin, temperatury/ wilgotności/ ciśnienia, zamków drzwiowych oraz oświetlenia. Xiaomi Gate 3 można wyrwać w cenie niecałych 100 zł na portalu Aliexpress - lub wykorzystać sprawdzone rozwiązanie Xiaomi Gateway 2 - które również kupimy na Aliexpress. Wersję 2 na pewno podłączymy do Home Assistant - o wersji 3 (na dzień 23 grudnia) nie wiemy jeszcze za dużo.

Dlaczego Zigbee?

Dlaczego warto inwestować w Zigbee opisuję w tym artykule (pierwszy akapit): Home Assistant - Zigbee2mqtt (CC2531 za 4$) i programowanie przez nodeMCU - poniżej jego kopia.

Urządzenia RF 433 MHz są świetne bo są tanie. Jednak gdy zachodzi potrzeba polegania na ich bezawaryjności (bezpieczeństwo np.) to okazuje się, że brakuje tutaj najważniejszego czyli choćby stanu baterii. Jeżeli chodzi o przycisk ścienny, cóż nie włączy się światło - wielkie mecyje, najwyżej ktoś nam odczyta kod i zapali światło.

Jednak co innego, jeżeli mamy czujnik zalania w łazience, i może się wyładować tydzień przed powodzią a my o tym się nawet nie dowiemy! Dlatego urządzenia Zigbee są tak dobrym pomysłem - raportują takie informacje jak poziom baterii czy jakość połączenia a nie tylko wysyłają kod RF na który zareaguje nasz Sonoff RF Bridge. Dodatkowo transmisja jest jest uwierzytelniona - to znaczy, urządzenie należy sparować wcześniej z bramką aby w ogóle ze sobą współpracowały.

Komunikacja w Zigbee jest dwustronna to znaczy, każde urządzenie może odbierać sygnał oraz nadawać. Są przez to bardziej skomplikowane i droższe. 

Zigbee to po prostu takie WiFi ale mniej prądożerne - dlatego zdobywa tak ogromną popularność - wymaga jednak bramki (coś jak router WiFi ale obsługujące protokół Zigbee).

Możliwości

Czujnik działa dokładnie tak samo jak opisywany wcześniej: Najtańszy czujnik otwarcia/zamknięcia drzwi/okien (wysyła dwa stany) na RF 433Mhz - jednak posiada trzy kluczowe rozwiązania, które deklasują wszelkie czujnik RF:

 • pokazuje nam stan baterii
 • pokazuje jakość połączenia
 • po restarcie bramki/serwera otrzymujemy rzeczywisty stan urządzenia
 • oraz oczywiście stan - otwarty zamknięty

Wykorzystanie

Czujnik możemy wykorzystać do sprawdzania stanu otwarcia drzwi lub okien.

W przypadku okien mamy kilka możliwości: 

 • montując w górnej części okna będziemy wiedzieć czy okno jest otwarte lub nawet uchylone 
 • montując w dolnej części okna będziemy wiedzieć czy okno jest otwarte a uchylone nie będzie dla nas widoczne
 • montując na drzwiach po postu sprawdzimy czy są otwarte tutaj nie ma większej logiki

Sprawdzanie stanu zamka drzwi wejściowych

Ja od zawsze mam problem z odruchami - czy zamknąłem drzwi w samochodzie, czy zamknąłem drzwi od mieszkania - po prostu masakra - czasami się wracam i sprawdzam. Oczywiście jeszcze nigdy nie były zostawione otwarte ale sprawdzić trzeba!

Dlatego od jakiegoś czasu myślałem o rozwiązaniu tego w sposób ostateczny. Czujnik RF byłby do tego idealny ale miał za gruby magnes - po rozebraniu było już lepiej ale dalej jak to w środku zamontować - może na sprężynkach? 

Aqara open sensor_4

Zastosowałem mały okrągły magnes neodymowy 10 mm x 2 mm grubości - dostało spokojnie jeszcze 2 mm miejsca pomiędzy nim a framugą drzwi. Koszt to niecałego 50 gr. Są też nawet 1 mm.

Aqara open sensor_1

Następnie zamontowałem je na elemencie wychodzącym zamka.

Aqara open sensor_2

Z drugiej strony przyłożyłem czujnik otwarcia i gotowe!

Aqara open sensor_8

Bez wiercenia, tylko przyklejenie czujnika do ramy drzwi - zwróćcie uwagę, ze moja rama jest drewniana - więc nie martwię się, że magnes się zaczepi (neodymowe się nie rozmagnesują w domowych warunkach). Dlatego jeżeli macie ramę metalową to koniecznie przyklejcie dodatkowo magnes aby się nie przesunął. Może też być za daleko bo rama będzie za gruba. 

Home Assistant 

Jak wiecie wszystko integruję z Home Assistant w tym wypadku też tak zrobiłem. Wystarczy przytrzymać przez 5 sekund przycisk na obudowie (aż zacznie migać) i gotowe - po chwili się połączy. 

Aby zmienić wygląd z drzwi ma zamek musimy wprowadzić modyfikację:

W pliku configuration.yaml dodajemy:

homeassistant:
 customize: !include customize.yaml

W add-on Configurator tworzymy plik o nazwie: customize.yaml i wpisujemy do niego:

binary_sensor.0x00143d00011b7364_contact:
  device_class: lock

Oczywiście Twój symbol po binary_sensor będzie inny. 

Podsumowanie

Teraz nie ważne, gdzie jestem czy w łóżku czy po za domem mogę sprawdzić czy zamknąłem zamek a dodatkowo zrobiłem sobie automatyzację, że gdy jestem po za domem (rozłączone WiFi) to dostanę powiadomienie o pozostawionym otwartym zamku. Dodatkowo po 5 minutach głośnik poinformuje mnie, że zamek jest w dalszym ciągu otwarty gdy jestem w domu i zapomniałem go zamknąć!

Oczywiście, wszystko obsługiwane jest przez Home Assistant i node-RED.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz automatyczny Xiaomi IMILAB V1

Od: 1092 zł 1899 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Jedna z najciekawszych alternatyw dla Viomi S9, to zdecydowanie faworyt jeżeli chodzi o możliwości względem ceny. Ogromna baza opóźniająca kuch - wygląda na wręcz klon Viomi S9, tylko w niższej cenie. Oczywiście działa z Xiaomi Home.

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||