Czujnik wody / zalania Aqara Zigbee

Czujnik wody / zalania Aqara Zigbee

Świetny czujnik zalania który po prostu działa! Posiada dla mnie dwie najważniejsze cechy: raportowanie o dostępności oraz stanie baterii.

Czujnik bardzo polubił się z moim Roborock S50, tak bardzo - że chodzą wszędzie razem... ostatnio postanowili odwiedzić mieszkanie odkurzacza - trasa w prostej linii to 12m... 

Na początku muszę poinformować, że urządzenie łączyłem z Home Assistant - Zigbee2mqtt (CC2531 za 4$) a więc nie wykorzystywałem bramki od Xiaomi (Aqara). Czujnik możecie kupić na Aliexpress za 12$

Sposób działania

Czujnik tego typu posiada dwie metalowe nóżki - którymi dotyka podłogi. Jeżeli pomiędzy mini znajdzie się woda (ta sama plama musi dotykać obu), zamyka się obwód i jest wszczynany alarm. Jest to niezawodne rozwiązanie - no chyba, że zalało też gniazdko i w tym samym momencie zaleje czujnik i gniazdko, zrobi się spięcie i rozwali czujnik.

Czujnik wody / zalania Aqara Zigbee_3

Rozwiązanie to jest stosowane od lat, czasami w domowych metodach -> bateria, dwa kabelki i biper. Była używana sól i w niej kabelki aby lepiej przewodziły (potem trzeba było to suszyć). Teraz działa to zdecydowanie prościej ;) 

Specyfikacja

Urządzenie jest w całości wodoodporne, nie ma przycisków aby je sparować należy nacisnąć górną część (z ikonką wody, jest elastyczne) a pod nią jest dioda i zacznie migać. 

Urządzenie jest wielokrotnego użytku, jednak nie wiem jak długo wytrzyma w szklance pełnej wody ;) 

Wymiary:  50 x 50 x 15 mm

Zasilanie: Bateria CR2032

Dola część jest odkręcana (jak mamy nową baterię to wtedy nią to robimy). 

Plusy

W Polskiej dystrybucji są bardzo drogie, jednak można je ściągnąć z Aliexpress za 12$

Montaż to po prostu położenie go na podłodze w dogodnym miejscu. 

Zasilanie (nawet 2 lata na jednej baterii). 

Oczywiście informacja o stanie baterii oraz dostępności (jak w każdym urządzeniu Zigbee).

Minusy

Warto urządzenie przykleić do podłogi jak mamy robota sprzątającego ;)

Więcej minusów nie stwierdziłem - to jest urządzenie typu: podłącz, skonfiguruj i zapomnij (najlepiej aż do wyczerpania baterii) o jego istnieniu. 

Home Assistant

Mamy dostęp do:

Mam zrobioną prostą automatyzację do tego:

Czyli gada z głośnika Google Home nie ważne czy jesteśmy w domu czy nie a jak powie 4x to wysyła jeszcze maila. Docelowo pewnie zrobię nakładki na zawory, żeby automatycznie zakręcał. 

Podsumowanie

Urządzenie po prostu działa a w porównaniu z wersją RF informuje o stanie baterii oraz dostępności a to moim zdaniem jest najważniejsza cecha tego urządzenia - ma gwarantować niezawodne działanie zwłaszcza w takim obszarze jak zalania.

ps. na poniższych zdjęciach to właśnie czujnik na kabelku RF (jego zewnętrzna część). Która po spadku napięcia (czyli wyczerpywaniu baterii) raportuje taki sam kod jak by łazienka była zalana... brawo dla producenta tamtego czujnika :/ 

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!


Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj projekt na  lub