Rodzaje filtrów do oczyszczaczy Xiaomi

Rodzaje filtrów do oczyszczaczy Xiaomi

Od pojawienia się nowych modeli 2H/3H pojawiło się wiele pytań, czym różnią się te oczyszczacze - jednak zanim przygotuję takie porównanie (jak zrobiłem dla odkurzaczy automatycznych), zobaczmy czym różnią się filtry - bo nastąpiła tutaj dość istotna zmiana.

Kiedy kupowałem pierwszy oczyszczacz Xiaomi (był to model 2, obecnie posiadam 2S), filtr fioletowy posiadał mniej węgla od zielonego ale miał powłokę antybakteryjną. Od dłuższego czasu jednak to nie obowiązuje - ponieważ fani kupujący filtr fioletowy byli zawiedzeni jakością (ilością) węgla... dali o tym znać jasno i wyraźnie na forach.

filtry_4

Wszystkie poniższe filtry pasują do tych modeli bez problemu: Xiaomi Air Purifier 2/2H/2S/3/3H/Pro.

Xiaomi zmieniło wtedy zawartość węgla w filtrze fioletowym a teraz doszedł jeszcze filtr szary wraz z modelami oznaczonymi literą H.

Standard: HEPA12 neutralizuje 99,5% zanieczyszczeń. HEPA H13 zapewnia już 99,97% skuteczności.

Filtr niebieski

Jest to standardowy filtr który otrzymywaliśmy w zestawie z oczyszczaczami 2/2S/PRO. Ilość węgla aktywnego to 330g. Klasa HEPA12. Jak już się zużyje, nie ma sensu go kupować, lepiej kupić jeden z poniższych. 

Filtr zielony

Węgla aktywnego to ok. 330g. Klasa HEPA12. Filtr węglowy (wewnętrzny) jest wysuwalny (można go całkowicie wyciągnąć) i dokładniej odkurzyć wewnątrz. Nikt nie ma pojęcia po co zostało to zrobione aczkolwiek możemy ten wewnętrzny wkład wyjąć i włożyć choćby do filtra niebieskiego lub fioletowego - wtedy będziemy mieć 2x węgla aktywnego.

Filtr fioletowy

Obecnie ilość węgla aktywnego to również 330g. Klasa HEPA12. Posiada dodatkową warstwę antybakteryjną - według producenta jest nasączona specjalnymi solami (Organic Metal Salts Anti-Virus and Antimicrobial Technology) o filtracji powyżej 99%. Bakterie w niej giną i nie mogą się reprodukować! Był to do tej pory najlepszy wybór zakupowy. 

Filtr szary / czarny

Ilość węgla aktywnego to również 330g. Klasa HEPA13 - to jest największa zmiana. Filtr znajduje się w zestawie z modelami oznaczonymi literą H. Z tego co wyczytałem szary nie posiada RFID a czarny już tak, dajcie znać jak jest u Was!

Chip RFID

Oczyszczacze Xiaomi mają taką przewagę nad konkurencja, że widzimy dokładnie (po każdym włączeniu oraz w aplikacji) stan zużycia filtra. Więc możemy bez problemu zaplanować kiedy zakupić kolejny. U mnie filtr chodzi w czasie większego zanieczyszczenia automatycznie (pracuję z domu) więc dużą liczbę godzin - mimo to jest już prawie połowa drugiego sezonu a zostało mi jeszcze 25% filtra. 

filtry_6

Z wymienionych modeli tylko 2 oraz 2h nie posiadała czytnika RFID (czyli w skrócie ten bez ekranu). Umożliwia on odczytanie filtra i zapamiętanie jego zużycia. Dzięki temu mamy pewność że kupiony filtr jest oryginalny i niezużyty. Filtr będzie działać nawet jak wskazuje 0% - jest to tylko informacyjne, nie następuje żadna blokada (dzięki za potwierdzenie Damian). 

Uwaga - czyszczenie filtra

Mega ważna sprawa, starajcie się przy odkurzaniu (przynajmniej raz w miesiącu) otworzyć oczyszczacz i odkurzyć zewnętrzną warstwę filtra - do niej kurz bardzo mocno przywiera i zbiera się na nim go bardzo dużo. 

Podsumowanie

Wszystkie filtry mają taki sam współczynnik przenikania (CADR) i nie różnią się możliwościami filtracji względem mocy i powierzchni oczyszczacza. Jeżeli nie będziesz używać filtrów w kopalni, to najlepszym wyborem będzie filtr fioletowy ze względu na powłokę antybakteryjną (bardzo chwaloną na forach). Jeżeli jednak masz duże zanieczyszczenie w mieszkaniu to warto zakupić filtr szary. 

Oczyszczacze w fajnej cenie można znaleźć w dziale Promocje na naszym blogu.  


Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!