Termometr / higrometr XIAOMI Mijia Bluetooth 2

Termometr / higrometr XIAOMI Mijia Bluetooth 2

To chyba najmniejszy termometr (oraz higrometr) z wyświetlaczem jaki miałem w rękach a przy tym jest śliczny... och taki ładny! Kod produktu na obudowie to: LYWSD03MMC

Skuszony niewiarygodnie niską ceną: 16 zł za sztukę (oczywiście przy zakupie 3 sztuk) zakupiłem... 3 i jeden dalej leży w pudełku ;) W głowie miałem, że będę go używać do automatyzacji do sterowania ogrzewaniem w domu. Troszkę jednak z tym muszę zaczekać ;)

Termometr / higrometr XIAOMI Mijia Bluetooth 2_3 

Od razu muszę zaznaczyć, że jest bardzo dokładny a różnicę w pomiarze pomiędzy nim a czujnikiem Aqara (którego teraz patrzę... recenzję zapomniałem napisać) - jest niewielka. 

Dla przykładu:

  • Łazienka, oddalona od nawilżacza w prostej linii o 6/8 metrów, żadnych ścian nośnych na drodze tylko działowe: LYWSD03MMC Bluetooth - 20.9 stopnia oraz 59.4% natomiast WSDCGQ11LM Zigbee - 21.01 stopnie i 55.98% - zasięg 2 kreski i bez problemu działają. 
  • Pokój dzienny, oddalony od nawilżacza w prostej 4/6 metrów, ściana nośna na drodze (gruba ze zbrojeniem): LYWSD03MMC Bluetooth - 21.2 stopnia oraz 58,8% natomiast WSDCGQ11LM Zigbee - 21.3 stopnie i 53.53% - zasięg 2 kreski i bez problemu działają.

Mam wrażenie, że wilgotność jest zaniżona na Zigbee ponieważ one u mnie leżą a nie stoją (otwór jest pod czujnikiem). 

Zasięg:

Nie ważne jak odsunę od ściany zasięg jest taki sam.  Można przyjąć, że jedna ściana nośna zabiera dwie kreski a jedna działowa maksymalnie kreskę zasięgu.

Bramka BLE

Termometr / higrometr XIAOMI Mijia Bluetooth 2_12

Urządzenie działa na Bluetooth - czyli możemy podłączyć bezpośrednio do telefonu i odczytywać temperaturę dynamicznie. Ale nie będzie widoczny stan tych urządzeń jak i historia jak z telefonem odejdziemy za daleko. Dlatego do poprawnego działania (ciągłego i z historią) zalecane jest posiadanie bramki BLE - taką bramką jest np. Lampka od Xiaomi czy też to co używam ja, czyli nawilżacz Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier 

Uwaga: czujnik pojawi się tam dopiero po chwili! Nie jest on widoczny od razu po podłączeniu w tej sekcji. 

Współpraca z Mi Home

Wykrył mi je bez problemu będąc zalogowanym na Minland China, czyli tam gdzie mam podłączony nawilżacz.

Termometr / higrometr XIAOMI Mijia Bluetooth 2_1

Cały czas otrzymuję powiadomienie o zbyt niskiej temperaturze (mniej niż 19 stopni) oraz zapewne zbyt wysokiej.

Termometr / higrometr XIAOMI Mijia Bluetooth 2_7

Specjalny tryb dla mały dzieci, groźnie brzmiący Baby mode. 

Termometr / higrometr XIAOMI Mijia Bluetooth 2_8

Możemy ustawić aby to on sterował nawilżaczem a nie wbudowany w nawilżacz czujnik - fajna opcja, bo można wtedy odsunąć czujnik od nawilżacza i działać będzie to zdecydowanie sprawniej. 

Współpraca z Google Home

Brak - urządzenia typu czujnik temperatury, nie są obecnie obsługiwane. Jedynie systemy grzewcze lub klimatyzacje (systemy zintegrowane). 

Współpraca z Home Assistant

Obecnie brak - rozkodowali już ten termometr i to co nadaje, więc to kwestia czasu. 

Tutaj więcej informacji: Other Xiaomi sensors support (LYWSD03MMC)

Podsumowanie

Za taką cenę? REWELACJA! Po prawej na poniższym zdjęciu termometr IKEA (ma tam kilka opcji w zależności na którym boku się go położy). 

Termometr / higrometr XIAOMI Mijia Bluetooth 2_1

Oczywiście nie spodziewałem się, ze są aż tak małe - oczywiście, że o tym wiedziałem ale się nie spodziewałem - to dwie różne rzeczy ;) ale leżący na stoliku w pokoju czy zawieszony na ścianie jest bardzo dobrze widoczny nawet z dwóch metrów. Trochę muszę wtedy upodobnić się do Chińczyka co je produkował (zmrużyć oczy) ale wszystko wyraźnie widać ;) 


Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!