Xiaomi o co chodzi z tymi regionami Europa / Chiny i dlaczego to jest tak ważne?

Xiaomi o co chodzi z tymi regionami Europa / Chiny i dlaczego to jest tak ważne?

Pojawia się coraz więcej pytań dotyczących tego czym są "te serwery" Xiaomi. Dlaczego urządzenia nie mogę dodać do swojego konta Mi Home, dlaczego go nie widzę w wyszukiwarce itp. A to wszystko ze względu na regionalizację jaką zastosowało Xiaomi w swoich rozwiązaniach. 

Idea była świetna - kupujemy urządzenie na rodzimym rynku i wybieramy serwer który jest nam bliski. Dzięki temu wszystko działa szybciej a nasze dane nie wędrują na Chińskie serwery. A w rzeczywistości chodziło o regulacje cenowe - aby urządzenia nie były sprzedawane w różnych cenach - kontrola dla dobra użytkowników. Piotr dał mi znać, że chodzi tutaj o patenty. Jak wiemy w Chinach się nimi nie przejmują ale w Europie już tak nie jest. Więc muszą za nie płacić aby móc tutaj coś sprzedawać - dlatego jest to rozdzielone właśnie. Aby Xiaomi mogło płacić jak najmniej a MY abyśmy mieli taniej z Chin :D 

Bo założenia, nie przewidziały jednego Aliexpress. 

Regionalizacja

Dla nas istotne są tak naprawdę dwa regiony:

  • Europa / Polska (najczęściej oznaczana po prostu jako Global/EU)
  • Mainland China (CN)

Problem

I tutaj pojawia się największy problem - urządzenia z różnych serwerów są niewidoczne względem siebie! Na koniec artykułu rozwiązanie tematu. A więc nie mogą se sobą działać Oczyszczacz EU, Odkurzacza z CN. Będzie trzeba się przelogowywać w aplikacji pomiędzy serwerami co jest mega niewygodne. Jednocześnie automatyzacje będą działać wyłącznie na tym danym serwerze - nie możemy zrobić automatyzacji z wykorzystaniem urządzeń z serwera CN i EU. Muszą być na tym samym.

I to jest jest kwintesencja problemu regionalizacji urządzeń Xiaomi. 

Krzaczki w aplikacji 

Jest to spowodowane tym samym co było w przypadku: Opaska Xiaomi Mi Band 4 - wersja Chińska czy warto?

  • Wersja Chińska (CN)  - domyślny język Chiński - czyli jeżeli mamy w telefonie ustawiony inny język niż obsługiwany (dotyczy to każdej jednej pozycji lub całego urządzenia) to włączy nam się Chiński.  Gdy obsługiwane są inne języki (np. Polski) i tak mamy ustawiony język aplikacji to będzie wszystko po Polsku. Chyba, że jakiś fragment nie jest przetłumaczony wtedy znowu pojawią się nam Chińskie znaczki. 
  • Wersja Global - domyślny język Angielski, zachowuje się to tak samo jak powyżej opisałem, z tym że wtedy zobaczymy Angielskie słowa jak coś nie jest przetłumaczone czyli wyrazy czy całe zdania. 

W skrócie jeżeli widzimy dużo znaczków Chińskich, przełączamy język aplikacji na Angielski. 

Xiaomi regiony_1

Yeelight 

Generalnie jakiś czas temu w ogóle nie było tych świateł z rynku europejskiego, teraz zaczęły się pojawiać. Yeelight również ma regionalizację bo to ekosystem Xiaomi. 

Aqara

Wchodzi na rynek europejski a to znaczy Europejskie wtyczki, gniazdka i przełączniki (dostosowane do europejskich okrągłych puszek)! Aqara również ma regionalizację (np. swojej bramki) bo to ekosystem Xiaomi.

Czujniki Aqara nie mają znaczenia z jakiego regionu są kupowane. Istotne jest wyłącznie czy podłączamy je do Europejskiej czy Chińskiej wersji bramki. 

Różnice

Po za różnicami względem obsługiwanego sprzętu jest jeszcze jeden aspekt. Automatyzacje - Chińskie serwery dają zdecydowanie większe możliwości automatyzacji w Mi Home niż Europejskie. Od prostej dla oczyszczacza (której nie zrobili na serwerze europejskim): wyłącz oczyszczacz poniżej AQI wynoszącym 5, czy też włącz automatycznie oczyszczacz powyżej AQI wynoszącym 10. 

Google Home

I tutaj ciekawostka - Google to wszystko widzi. Nie ważne czy urządzenia mamy na rynek Europejskim czy Chiński - jeżeli tylko są na naszym koncie to się połączy ze wszystkimi serwerami. Dla przykładu Miałem oczyszczacz Europejski, Odkurzacz (S5)Chiński oraz żarówkę Yeelight - wszystkie były widoczne w Google Home i mogłem nimi sterować. Wystarczy, że logujemy się tym samym hasłem i loginem (tylko wybieramy inny region) a takie podłączenie będzie możliwe. 

Xiaomi regiony_4 Xiaomi regiony_3 Xiaomi regiony_2

Jak widzicie Mi Air z Polskiej dystrybucji i Yeelight z Chińskiej są widoczne w Google Home. Nawilżacz nie jest obsługiwany jeszcze przez Google Home, więc nie jest widoczny. Termometry oraz Odkurzacz Xiaomi STYJ02YM (na 20 stycznia) nie są obsługiwane jeszcze przez Google Home więc też są nie widoczne. 

Home Assistant

Tutaj już w ogóle nie ma to znaczenia, bo z urządzeniami łączymy się lokalnie. Więc nie ma znaczenia dla nas z jakiego regionu pochodzi dane urządzenie - wyciągamy token i możemy je podłączyć do HA bez problemu.

Wyciąganie tokenów

Jeżeli chcesz tylko wyciągnąć token a nie chcesz używać aplikacji (poniżej), wystarczy że użyjesz tego prostego programu pod windows: Xiaomi Cloud Tokens Extractor 

Jak widzicie nie trzeba nawet podawać serwera (pl to i tak de), zeskanuje wszystkie!

Zmodowana aplikacja Mi Home

Jeżeli chcemy sterować urządzeniami z jednej aplikacji to pozostaje nam kupienie ich wszystkich z jednego systemu dystrybucji... a nie zaraz, przecież jest Rezmus i jego aplikacja, która widzi często urządzenia z poza regionu. Jeżeli nie - to pozostaje nam HA.

Aby przełączyć urządzenie np. z Europejskiego serwera na Chiński, należy je odłączyć od obecnego i skonfigurować na nowo na właściwym serwerze. To wszystko - na tym modzie po prostu będziemy mogli to urządzenie wyszukać :) 

Ściągamy aplikację stąd: https://www.kapiba.ru/2017/11/mi-home.html (strona Rosyjska - plik to z numerkiem, należy podać w wyskakującym oknie kod, który jest poniżej - login pusty, hasło to ten numerek). 

Instalujemy zamiast oryginalnej aplikacji i gotowe - możemy dodawać i zarządzać urządzeniami z każdego regionu! Z małymi wyjątkami oczywiście. Odłączyłem oczyszczacz z regionu Polskiego i wykryłem go na nowo, będąc na regionie Minland China.

Xiaomi regiony_4 przelaczanie_2 przelaczanie_1

I problem nareszcie rozwiązany! Aplikacja umożliwia odczytanie tokenów urządzeń w zakładce sieciowej. Uwaga - może to być obecnie dostępne w Profile -> Share -> Shared Devices!!!

token_mihome_1 tokeny_1

Pozwoli nam to dodanie urządzeń do Home Assistant i sterowanie nimi lokalnie. 

Podsumowanie

I tak prosto pozbyliśmy się problemu - jeżeli martwicie się o swoje dane, to jeden z twórców zmodowanej aplikacji jest Polakiem i wypowiada się na wielu forach. Więc... tyle osób tego używa, że już dawno coś by wyszło jak było by nie tak ;) 

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Terminal HP T630 do HA

Od: 229 zł 499 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Jest to mocniejsza wersja najbardziej popularnego urządzenie do postawienia systemu smart home jakim jest Home Assistant - jeżeli nie wiesz co to, przeczytaj ten artykuł: Asystent Google | Google Home | Home Assistant - o co w tym wszystkich chodzi? 

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||