Odkurzacz Xiaomi STYJ02YM (Viomi V2 PRO / Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop Pro) - pełna recenzja

Odkurzacz Xiaomi STYJ02YM (Viomi V2 PRO / Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop Pro) - pełna recenzja

Odkurzacz posiadam u siebie ponad miesiąc i użytkuję go prawie codziennie. Zastąpił on świetnie sprawdzającego się Xiaomi Roborock S50 - czy była to dobra zmiana? Postaram się odpowiedzieć w tej recenzji. 

Brat bliźniak?

Tak wiem nazwę modelu wybrali genialną, ale przecież nie o to chodzi ;) Na wstępie muszę zaznaczyć czym tak naprawdę te modele się różnią:

  • Viomi V2 i Viomi V2 Pro to różne modele - wersja PRO może jednocześnie odkurzacz i mopować.
  • STYJ02YM, STYTJ02YM, Mi Robot Vacuum-Mop Pro to obrandowany przez Xiaomi model Viomi V2 Pro, który ma już o dwa numery wyższe oprogramowanie (przez co ma sprzątanie pięter i lepszą nawigację). 

Reszta sprowadza się tak naprawdę do braku w zestawie (STYJ02YM) osobnego pojemnika na wodę (są tylko dwa: 2w1 oraz na kurz). Można go dokupić za 20$. Te dwa główne aspekty robią dużą różnicę na korzyść zakupu modelu STYJ02YM. Więcej o europejskiej wersji przeczytasz tutaj: Odkurzacz Xiaomi STYJ02YM i jego europejska wersja Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop Pro (STYTJ02YM) już dostępna! 

STYJ02YM_13

Odkurzacz w styczniu z kodami udało mi się kupić za 309$, od tego czasu niższej ceny niż 328$ nie udało mi się znaleźć, jest on dostępny w magazynach europejskich do mnie przyszedł w 4 dni! Pisałem o tym tutaj: Odkurzacz Xiaomi STYJ02YM video unpack - (Viomi V2 PRO) oraz szybkie porównanie z Roborock S50 - jeżeli nie interesuje Cię unpack to zobacz koniec tego filmu jak świetnie radzi sobie z dywanem typu Shaggy! 

Wszystkie aktualne promocje staram się zebrać w dziale Promocje na naszym blogu

Ze względu na to iż używałem przez ponad rok Roborock S5 / S50 / S55  bardzo często będę się odwoływać z porównaniami do niego. 

Odkurzanie

Jak działają odkurzacze automatyczne zapewne wiecie. Jeżeli nie odsyłam do tego artykułu: czego nie powiedzą Wam w sklepie a powinniście to wiedzieć. Jeżeli mamy to już za sobą. To przejdźmy do konkretów. 

Największym rozczarowaniem dla mnie było to, że odkurzacz ma zupełnie inne szczotki niż seria Roborock a więc do siebie nie pasują. To samo filtry. Rozczarowało mnie to okropnie, ponieważ Roborock S6 szczotkę ma rozbieralną - nakładki boczne gdzie wplątuje się dużo włosów da się usunąć. Niestety ten robot tego nie ma i jest to jednolite. A chciałem w moim S5 w końcu zmienić szczotki właśnie na te z S6, który ma je rozbieralne i pasują do siebie pomiędzy modelami Roborock. 

STYJ02YM_20

Ale nie ma tego złego! Odkurzacz dzięki swojej konstrukcji (niżej siedzi a nakładka zabezpieczająca szczotkę swoją gumową częścią dotyka podłogi) oraz przesunięciem bliżej szczotki bocznej do otworu wciągającego bez problemu może działać bez szczotki głównej!  A to znaczy, puszczamy go pierw bez szczotki głównej - odkurzacz bez problemu wciągnie włosy a potem jak potrzebuje dokładniej posprzątać to puszczamy go jeszcze raz ze szczotką - działa to po prostu genialnie. 

STYJ02YM_9

Tylko, że ja o tym nie pamiętam i po prostu raz na jakiś czas, jak widzę, że dywan przy wejściu nie jest dokładnie posprzątany odcinam włosy (dołączonym do zestawu nożykiem) i potem sprząta już bardzo dobrze.

Generalnie jeżeli chodzi o odkurzanie to jest zdecydowanie cichszy od S5 przy jednoczesnym zwiększeniu mocy! 

STYJ02YM_24

Muszę też zwrócić uwagę na to, że jest on lekko szalony - S5 był takim dorosłym odkurzaczem a STYJ jest takim młodym, który wie, że się mu uda! Objawia się to tym, ze szybciej jeździ - aczkolwiek mniej dobija przodem np. w szklane lampiony. Za to jak nie potrafi wjechać na wysoki dywan to się cofnie i rozpędzi :D 

Mopowanie i 2w1

Ze względu na bardzo dużą ilość wody, którą możemy dystrybuować odkurzacz (3 stopnie ustawianie w aplikacji) - pojemnik 2w1 starczy nam na 40m2 podłogi - czyli mieszkanie do 60m2. Jeżeli macie większy metraż to dolewacie w trakcie pracy wody albo kupujecie zbiornik wyłącznie na wodę, niestety wtedy nie możecie odkurzacz i mopować jednocześnie. Zbiornik 2w1 jeżeli chodzi o ilość wody jest troszkę większy niż ten w S5.  

STYJ02YM_16

Filmik z mopowania możesz zobaczyć tutaj: Odkurzacz Xiaomi STYJ02YM video MOPOWANIE - zwróć uwagę, ze zbiornik na wodę i 2w1 ma pompkę do dystrybucji wody na ściereczkę. Więc jest ona zawsze dobrze namoczona. Nie ma tutaj grawitacyjnego systemu jak w S5/S6 jest to zdecydowanie lepiej rozwiązane i efekty od razu widać! W S5 często mi się zapowietrzał zbiornik i zatykał przez co odkurzacz mopował na sucho... w STYJ02YM nie ma takiej opcji! 

STYJ02YM_19

Podsumowując mopowanie, gdy mamy aktywną opcję mopowania w Y jest po prostu genialne - 2x przejedzie każde miejsce (do przodu i do tyłu). Przez co schodzi zdecydowanie więcej brudu. Moje podłogi się po prostu świecą a muszę zwrócić uwagę na to, że ja po prostu w ogóle nie wiem gdzie mam swojego domowego mopa... nie wyciągnąłem go od kiedy zakupiłem pierwszy automatyczny odkurzacz - dosłownie nigdy (łącznie prawie 2 lata). Gdy mi coś spadnie w kuchni po prostu biorę ręcznik papierowy i to przetrę. 

Google Home

Niestety w dalszym ciągu jedyną możliwością integracji (która sprowadza się i tak do trzech poleceń: dock, start i stop) jest zrobienie tego przez Home Assistant.

Home Assistant

Pełną integrację opisuję tutaj: Xiaomi STYJ02YM obsługa przez Home Assistant - działa to świetnie cały czas tego używam. 

Sprzątanie pięter

Robot obsługuje dwa piętra, bez problemu robi to automatycznie (rozpoznaje mapy). Nie działa to oczywiście w 100% niezawodnie i czasami trzeba ją ręcznie zmienić - ale skoro widzimy to w aplikacji to przecież to nie problem. 

Plusy

Robot zdecydowanie lepiej się odnajduje w pomieszczeniach. Tzn. gdy przeniosę go do łazienki gdzie go czyszczę mogę spokojnie położyć na kafelki żeby sobie sam wrócił robi to niezawodnie. S5 się jednak czasem gubił i nie potrafił wyjechać z łazienki.

STYJ02YM_3

Odkurzacz można przesunąć po podłodze - koła są ze sprzęgłem. W S5 były zablokowane i odkrzacz trzeba było zawsze podnieś aby go przesunąć. 

Jest zdecydowanie cichszy przy zachowaniu tej samej mocy i o 2 mm niższy przez to wjedzie wszędzie.

Mopowanie w Y jest po prostu rewelacyjne - w S5 było tylko w taki sam wzór jak odkurzanie. Obecnie podłogi po mopowaniu po prostu są czyste jak bym mył je ręcznie! Nigdy tego nie robiłem ale tak sobie to wyobrażam. Ścierka jest bardziej szara, przez co mniej widać jak się brudzi ;) 

Mamy dwie ścierki - jak zależy nam aby szybko osuszyć podłogę wybieramy tą z podziałem na dwie części. Przednia moczy i ściera a druga część od razu przeciera do sucha. 

STYJ02YM_14

Bez problemu radzi sobie z kontrastowymi dywanami Shaggy! S5 nie był w stanie się po nim poruszać, bo myślał, ze czarne linie to krawędzie schodów. 

STYJ02YM_6

Oczywiście progi do 2cm, czy też suszarka na pranie to dla niego żaden problem, tak samo jak dla każdego Roborocka. 

Ze względu na brandowanie marką Xiaomi otrzymuje zdecydowanie szybciej aktualizacje. 

Mega fajna opcja to w pojemniku na kurz siateczka oddzielająca kurz od filtra - dzięki temu wystarczy ją oczyścić a nie trzeba spędzać dużo czasu na wydłubywaniu kurzu z filtra! 

STYJ02YM_17

Minusy

Ze względu na budowę odkurzacza dopatrzyłem się dwóch głównych minusów:

  • Wieżyczka jest lekko z tyłu - przez co jak wjedzie pod szafki to obracając się, często nią zahacza. S5 w ogóle pod nie nie chciał wjechać - więc wolę aby troszkę się odepchnął (wieżyczka jest obita miękkim plastikiem i nie zostawia śladów na meblach).
  • Brak podkładki przy stacji bazowej jaką miąłem w Roborock S5 - jeżeli zapomnimy o wyjęciu MOPA to zmoczymy sobie pod nim konkretnie podłogę przy bazie - wszystko fajnie gdy mamy go na kafelkach - jednak ja go trzymam pod RTV w pokoju dziennym gdzie mam panele... Więc trzeba go łapać w drodze, bo MOP jest z tyłu odkurzacza a on tyłem przecież parkuje aby podłączyć się do ładowania! Oczywiście tej wody nie ma szans wyciec cały pojemnik bo pompka nie działa ale jednak trochę tej wody w układzie jest.

STYJ02YM_5

Obecnie oprogramowanie nie rozpoznaje jeszcze dywanów i nie zwiększa ciągu tylko, że na standardowej mocy i tak ssie mocniej niż s50 i jest w dalszym ciągu zdecydowanie cichszy.  

Przez dodanie obsługi wielu poziomów (3.5.3_0045) czasami jak przestawimy krzesła albo suszarkę za blisko wyjazdu gdzie ma bazę - myśli, ze jest na innym piętrze. Zdarza mi się to raz na miesiąc. Jedzie w wtedy od razu w prawo.

Problemy

Odkurzacz nie potrafi zMAPować całego mieszkania? Puść go po krawędziach i otwórz wszystkie drzwi - dzięki temu na 100% ogarnie całe mieszkanie i zrobi jego poprawną mapę! 

Nie działa MOPowanie w Y? Wejdź w mopowanie, zmienić na S a następnie ponownie na Y - dopiero wtedy zacznie to poprawnie działać! 

Podsumowanie

Ponieważ to już mój trzeci odkurzacz automatyczny (zacząłem od 14 dni testu z Roborock V1 a następnie od razu przesiadłem się na Roborocka S5), więc zmiana na STYJ nie była taka oczywista ale, że uwielbiam nowinki to się skusiłem. Ponieważ jedyne do czego mogłem się przyczepić w Roborock S5 było to, że nie chciał poruszać się po konstrastowym dywanie Shaggy i nie chciał wjechać pod szafki w kuchni. STYJ to robi bez problemu a do tego MOPuje w nowy sposób plus ten zbiornik z pompką. 

W skrócie - jeżeli jest to Twój pierwszy odkurzacz sprzątający - zdecydowanie w tej cenie będzie to najlepszy wybór jaki możesz dokonać!  

Kliknij i sprawdź aktualne promocje na ten odkurzacz.


Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!