Szczoteczka soniczna - Xiaomi Oclean Z1 - test

Szczoteczka soniczna - Xiaomi Oclean Z1 - test

Uwielbiam uczucie czystych zębów po szczotkowaniu szczoteczką soniczną. Jest to nieporównywalne lepsze od szczoteczek rotacyjnych, nie mówiąc już o ręcznym myciu zębów. 

Przez długi czas używaliśmy Alfawise S100, każde z nas miało osobną ale Kasi po półtora roku używania, niestety padła - po prostu przestała ładować baterię. Po otwarciu okazało się, że przez przycisk przesączała się wilgoć i zalała elektronikę - czemu to nie jest zalane silikonem nie wiem. Nasze Oclean Z1  używamy już ponad miesiąc, więc czas na recenzje! 

Skoro jedna została uszkodzona, była to najlepsza okazja aby wymienić jest na coś bardziej smart! Zwłaszcza, że koszt zakupu jest niewiele wyższy 120 zł vs 160 zł, sprawdź promocje na szczoteczki Oclean

Porównanie modeli

W skrócie Z1 od X różni się brakiem ekranu a kosztuje prawie połowę taniej.

Szczoteczka soniczna - Xiaomi Oclean Z1_1

Specyfikacja

 • 3 podstawowe tryby prędkości (łącznie 32 poziomy)
 • Funkcja timera a w sumie 15 trybów szczotkowania - 2 minuty na umycie całej jamy ustnej a po każdych 30 sekundach sygnalizuje wibracją (można ustawić wielokrotność 30 sekund) i różne tryby z aplikacji
 • Czujnik siły nacisku - w aplikacji sprawdzisz, czy siła z jaką dociskasz szczoteczkę do zębów jest prawidłowa, możesz włączyć powiadamianie gdy robisz to za mocno
 • 40 000 ruchów pulsacyjnych na minutę 
 • Etui podróżne - należy dokupić osobno, jeżeli nie jest wymienione w promocji, że znajduje się w zestawie
 • Praca do 30 dni na jednym ładowaniu 
 • Ładowanie magnetyczne - 2 godziny do pełnego naładowania - 30 dni mycia na jednym ładowaniu
 • 1 główka w zestawie - często są promocje, że są dodawane kolejne główki
 • Certyfikat wodoodporności IPX7
 • Bluetooth: 4,2 BLE
 • Można używać bez aplikacji - wyjmujesz z pudełka i od razu działa! 

Brak wtyczki w zestawie, jest tylko podstawa magnetyczna z kablem USB, wymagana ładowarka: 5V / 1A.  Można dokupić magnetyczne trzymanie na ścianę.

Szczoteczka soniczna - Xiaomi Oclean Z1_3

Warto zwrócić uwagę

Dla mnie najważniejszą rzeczą jest to, że mogę nie tylko sprawdzić stan baterii w aplikacji ale również pulsuje przez ok. 15 sekund po zakończeniu mycia zębów na czerwono sama szczoteczka - jest to genialne, tej chwili brakuje mi w innych urządzeniach na odwrócenie w ręce przy odkładaniu i zauważeniu tego. Bardzo często diody są od środka i jak się golę lub używałem poprzedniej, że zdążyło to zgasnąć w dłoni i tego po prostu nie zauważyłem.

Podstawka jest na magnesie, ładuje szczoteczkę w 2 godziny (Alfawise S100 ładowała się 12 godzin).

Aplikacja powiadamia, na podstawie tego jak często i intensywnie myjemy, że warto zmienić główkę szczoteczki - dlatego zaleca się używanie jednej szczoteczki dla jednej osoby aby to działało prawidłowo. 

Aplikacja pokazuje jak rozkładamy mycie zębów aby równo myć wszystkie obszary (nie tylko strony ale również wewnętrzne i zewnętrzne obszary). U mnie okazało się, że 80% czasu poświęcam na mycie wewnątrz zębów.

Mega podoba mi się, że w szczoteczkach od Oclean jest sterowanie zrobione tak, że trzymając długo zmieniamy moc a klikając raz włączamy/wyłączamy. 

Włókno jest zdecydowanie miększe niż w innych szczoteczkach sonicznych jakie miałem w buzi ;) 

Wrażenia z użytkowania 

Jako posiadacz Alfawise S100, która miała 30 000 ruchów (10 000 mniej) wyczuwam różnicę. Kasia w dalszym ciągu używa prędkości 2, ja używam już 3. Na początku miałem lekko podrażnione dziąsła a wręcz było to czasami nieprzyjemne ale kwestia tygodnia i w skrócie czuję, że mniej cząstek jedzenia zostaje pomiędzy dziąsłami a zębami - różnica jest naprawdę zauważalna! 

Szczoteczka nie traci mocy z czasem. Najczęściej system wyładowania szczoteczek jest realizowany na podstawie spadku mocy, co objawia się też spadkiem napięcia i szczoteczka działa zdecydowanie wolniej. Tutaj tego efektu nie zauważyliśmy za to ogromny plus.

Aplikacji prawie nie używam - raz na kilka dni zobaczę jak tam moje mycie zębów - głównie przed dłuższym wyjazdem baterię (taki żarcik w czasach pandemii) i sprawdzając czy lepiej myję zewnętrzną część zębów. 

Aplikacja

Możliwości ustawienia szczoteczki jest ogrom, włącznie z aktualizacją oprogramowania :D 

Szczoteczka soniczna - Xiaomi Oclean Z1_3

Więcej zdjęć z aplikacji poniżej. 

Podsumowanie

Jeżeli myślisz o zmianie swojej szczoteczki to uważam, że jest to mega dobry wybór, my się skusiliśmy i nie żałujemy wyboru! Urządzenie sprawdza się po prostu świetnie, ładnie wygląda - dobrze działa a co najważniejsze dokładnie czyści ząbki :D 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Czujnik wody / zalania Xiaomi Aqara Zigbee

Od: 69 zł 85 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Świetny czujnik zalania który po prostu działa! Posiada dla mnie dwie najważniejsze cechy: raportowanie o dostępności oraz stanie baterii. Jest oczywiście wielokrotnego użytku. 

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  lub