Przełącznik dopuszkowy Xiaomi Aqara Zigbee

Przełącznik dopuszkowy Xiaomi Aqara Zigbee

Jest to jeden z podstawowych przełączników dostępnych na rynku, jednak mi z nim nigdy nie było po drodze ponieważ wymaga puszek kwadratowych, głębokich lub z kieszenią - ponieważ do tradycyjnej się po prostu nie mieści!

Generalnie Aqara nie jest przystosowana do naszego rynku europejskiego i nie pasuje do okrągłych puszek. Przez długi czas tak po prostu było i nikt nie marzył o zmianie - jednak obecnie, pojawia się coraz więcej ankiet dotyczących zmiany tego podejścia i nowych projektów dostosowanych do naszych standardów - nareszcie! Bo trzeba przyznać, że te przełączniki mogą zaoferować naprawdę dużo!

Aqara przełącznik pod puszkowy Zigbee_1

Na początku muszę poinformować, że urządzenie łączyłem z Home Assistant - Zigbee2mqtt (CC2531 za 4$) a więc nie wykorzystywałem bramki od Xiaomi (Aqara). Aqara Relay 2 channel Zigbee możecie kupić na Aliexpress za ok 17$ i zdecydowanie jest warte swojej ceny o ile... macie puszki co to zmieszczą - ja nie mam ;)

Dlaczego Zigbee?

Przeczytaj ten artykuł aby poznać zalety i możliwości tego standardu: Zigbee - jaką bramkę wybrać? Ogromne możliwości zamknięte standardy. 

Specyfikacja

 • Wymiary: 49x46x24 mm
 • Wymaga linii N
 • Maksymalne obciążenie 10A
 • Możliwość blokady podwójnego przyciśnięcia 
 • Mierzy pobór prądu (jeden pomiar na dwa kanały)
 • Protokół komunikacji: Zigbee
 • Urządzenie jest routerem w sieci Zigbee a więc zwiększa zasięg 
 • Pobór prądu: 0.2W
 • Głośność: wyraźnie słychać kliknięcie 

Aqara przełącznik pod puszkowy Zigbee_5

Sposób działania

Mamy dwie opcje działania:

 • przełącznik i reaguje na przycisk:
  • zwykły - każde przełączenie stanu
  • dzwonkowy - trzeba szybko puścić 
 • rolety - z możliwością zablokowania podwójnego przyciśnięcia (góra i dół) przez co nie spalimy silnika rolet!

Aqara przełącznik pod puszkowy Zigbee_1

Możliwości

Po odłączeniu zasilania i jego przywróceniu - kanał, który był włączony - chwilę się działa i zaraz się wyłącza. Jeżeli był to tylko zanik chwilowy (zanik lub skok napięcia), stan przełącznika się utrzymuje. 

Aqara przełącznik pod puszkowy Zigbee_3

Home Assistant

Aby zablokować możliwość podwójnego przyciśnięcia należy wysłać przez MQTT:

zigbee2mqtt/[NAME]/set {"interlock": true}

Jak możecie zobaczyć niżej pokazuje również temperaturę - jednak jest to temperatura układu a nie pomieszczenia - raz pokazał mi 36 stopni obecnie po wyłączeniu i włączeniu (testowaniu) pokazuje 0. 

Jak możecie zobaczyć na powyższym obrazku - pokazuje pobór własny. 

Problemy

Jak zwrócił mi uwagę Jarek: W dużym skrócie - moduły dziwnie się zachowują przy łącznikach bistabilnych (zwykły, schodowy). W momencie gdy w trakcie zasilenia modułu, łącznik jest załączony (na S1 i/lub S2 jest podane napięcie). Problem oczywiście nie występuje przy łącznikach monostabilnych (dzwonkowych).

Podsumowanie

Brakuje mi możliwości jaką daje Shelly ze swoim oprogramowaniem - niestety nie mam bramki przez co rolety nie jestem w stanie ustawić na odpowiedni poziom otwarcia. Shelly to umożliwia - wykorzystuje wbudowane mierzenie poboru prądu i gdy ono spada - wie, że roleta została zamknięta/otwarta. Na podstawie tego, mierzy czasy i pozwala procentowo otwierać i zamykać rolety - tutaj tego niestety nie ma. 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!


Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj projekt na  lub