Czujnik natężenia światła Xiaomi Aqara Mija Zigbee

Czujnik natężenia światła Xiaomi Aqara Mija Zigbee

Oferta czujników od Aqara Mija cały czas się rozszerza, jakiś czas temu dołączył ten świetny czujnik mierzący natężenie światła i podający je w luxach. Na zmiany reaguje bardzo szybko, więc można go bardzo fajnie i dynamicznie wykorzystać.

Czujnik natężenia światła Xiaomi Aqara Mija Zigbee  - kupisz tutaj za mniej niż 30 zł

Na początku muszę poinformować, że urządzenie łączyłem z Home Assistant - Zigbee2mqtt (CC2531 za 4$) a więc nie wykorzystywałem bramki od Xiaomi (Aqara). Aqara Mija Light Sensor Zigbee możecie kupić na Aliexpress za ok 8$ i jeżeli potrzebujecie szybko działającego na zmiany sensora to jest to zdecydowanie produkt dla Was.

Dlaczego Zigbee?

Przeczytaj ten artykuł aby poznać zalety i możliwości tego standardu: Zigbee - jaką bramkę wybrać? Ogromne możliwości zamknięte standardy. 

Specyfikacja

  • Temperatura pracy: -10oC do 50oC
  • Wymiary: 40x40x12mm
  • Zigbee 3.0
  • Zasilanie: CR2450 - zgodnie z certyfikacją Zigbee powinno wytrzymać 2 lata pracy na baterii

Czujnik natężenia światła Xiaomi Aqara Mija Zigbee_5

Działanie

Tak naprawdę w nowym czujniku ruchu Aqara  jest przecież mierzenie natężenia światła, jednak po pierwsze nie jest ono dostępne w bramce Xiaomi a po drugie nie jest priorytetowym wyzwalaczem akcji. To znaczy, raportuje co ok. pół godziny stan natężenia oraz za każdym wykryciem ruchu. Nigdy częściej, nigdy rzadziej. 

Dlatego tak fajnym rozwiązaniem jest właśnie ten czujnik natężenia. Możemy go ustawić dokładnie gdzie go potrzebujemy a jego konstrukcja umożliwia mierzenie natężenia w dość szerokim otoczeniu.

Czujnik natężenia światła Xiaomi Aqara Mija Zigbee_2

Możliwości

No dobra ale jak to wykorzystać? Mam w gabinecie zawsze za gorąca - ok. 4 stopnie więcej w słoneczne dni, niż w pozostałych pomieszczeniach - dlatego jak tylko mocno wychodzi słońce zasuwam automatycznie rolety w oknach. To samo tyczy się widoczności - gdy słońce jest za mocne bardzo źle widać na monitorze - ponownie możemy to wykorzystać.

Oczywiście opuszczanie o zachodzie i podnoszenie o wschodzie słońca też jest bardzo fajną opcją i przestajemy być zależni od zewnętrznej prognozy pogody. Tak samo w zależności od natężenie światła możemy sterować podlewaniem. 

Czujnik natężenia światła Xiaomi Aqara Mija Zigbee_6 

Home Assistant

Co mamy dostępne do odczytu?

Jak pisałem, odczyt jasności jest bardzo dynamiczny - czasami zasłonięcie ręką potrafi zostać wykryte, działa to tak szybko. 

Czujnik natężenia światła Xiaomi Aqara Mija Zigbee_7 

Podsumowanie

Jeżeli szukamy urządzenia, do mierzenia natężenia światła i potrzebujemy czegoś dokładniejszego i bardziej dynamicznego niż to co mamy wbudowane w czujnik ruchu, to urządzenie jest dla Ciebie. Działa naprawdę fajnie, co zresztą mogę napisać - tak naprawdę o każdym urządzeniu Aqara - są zaskakująco dobrze wykonane jak na Chińską produkcję ;)

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz pionowy bezprzewodowy Proscenic P11

Od: 850 zł 1237 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Świetnie wyceniony model względem możliwości - bardzo duża moc 25kPA, szczotka z podświetleniem i automatycznym trybem na dywanach, a do tego mop w zestawie! Właśnie wpadł do mnie na testy i już niedługo pełna recenzja!