Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier 2 - nawilżacz z ekranem i plastikiem antybakteryjnym

Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier 2 - nawilżacz z ekranem i plastikiem antybakteryjnym

To już drugi tego typu nawilżacz w moim mieszkaniu. Okres grzewczy jest dla nas wykańczający - suche powietrze powoduje nie tylko problemy z samopoczuciem (oddychanie, sucho w ustach) ale w mojej pracy przy komputerze również z oczami i to naprawdę spore. 

Smartmi Evaporation Air Humidifier 2  - kupisz za mniej niż 599 zł

Siadacie wieczorem do filmu i macie przemęczone oczy, a może używacie cały czas kropelek? Cóż - ja tego problemu już nie mam - właśnie dzięki temu urządzeniu - był to jeden z lepszych zakupów te 2 lata temu. Dlatego gdy zaczął się sezon grzewczy, a Kasia ma permanentne HO - nie zastanawialiśmy się długo i zaopatrzyliśmy się w drugie tego typu urządzenie. 

Tym razem wybraliśmy model drugi z ekranem i plastikiem antybakteryjnym, czy to dobry wybór? Postaram się na to odpowiedzieć. Urządzenie trafiło do mnie ze Smartmi Polska

Urządzenie kupisz w cenie do 500 zł a najlepszą promocję znajdziesz klikając tutaj.

Videoblog

Specyfikacja

 • Wymiary 25 x 25 x 36,3 cm
 • Sposób nawilżania ewaporacyjny
 • Wydajność nawilżania: 260 ml/h (poprzedni model do 240 ml/h)
 • Zbiornika na wodę: 4L
 • Głośność:  34 dB
 • Pobór mocy: 8W
 • Waga: 4,3kg
 • Komunikacja WiFi i aplikacja Mi Home
 • Tryby: auto, oraz: 1,2,3

Dla kogo to urządzenie

Muszę tutaj zwrócić uwagę na to, że w okresie grzewczym wilgotność według domowego czujnika w naszym mieszkaniu (korytarz) oraz oczyszczacza w sypialni spada do wartości bliskich 40%. Pamiętam nawet dzień kiedy było to 36%. Mieszkanie ma niecałe 60m2 a po otwarciu łazienki po kąpieli wilgotność wzrasta o kilka procent. Więc jest naprawdę sucho. 

Dodatkowo jeżeli mamy podrażnione gardło (drapanie w gardle, suchy kaszel) oraz to o czym pisałem na początku przemęczone i suche oczy (bardzo często używałem kropli do oczu) to zastosowanie nawilżacza bardzo ale to bardzo nam pomoże. 

Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier 2 - nawilżacz z ekranem i plastikiem antybakteryjnym_1

Więc gdy półtora roku temu zobaczyłem promocję u naszych Chińskich braci nie wahałem się ani chwili... i był to naprawdę dobry zakup! Produkt w promocji można kupić choćby tutaj: Nawilżacz Smartmi za ok. 100$. A w od maja 2020 w tej cenie jest już dostępna wersja druga którą tutaj dziś Wam pokazuję! 

Różnica 1 vs. 2

O wersji pierwszej przeczytasz tutaj: Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier - bezpłatny w eksploatacji nawilżacz powietrza 

Główną różnicą jest plastik antybakteryjny i antywirusowy (talerze oraz dolna część zbiornika) oraz ekran zamiast przycisków. I to w sumie wszystko a nie zaraz... zasilanie - wyrzucili zasilacz na zewnątrz i kabel jest odpinany od obudowy ;) 

Jeżeli chodzi o głośność to jest ona na podobnym poziomie w obu modelach. Wydaje mi się, że model 2 jest delikatnie cichszy od 1 ale to też może dlatego, że jest po prostu nowszy. 

I teraz coś o czym nikt nie pisz: wyjęcie zasilacza 230V -> 12V na zewnątrz. Czyli nie podłączamy 230V kablem jak to miało miejsce w 1 a prowadzimy tutaj jedyne 12V. Patryk dzięki za zwrócenie uwagi na ten aspekt! 

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Nawilżacz parowy - gotowana woda paruje to tak w skrócie. Są bardzo wydajne i tanie w zakupie ale przez proces elektrycznego gotowania wody (aby parowała) również prądożerne (bez problemu pobierają 300W). Dodatkowo cicho pracują, jedynym dźwiękiem jest odgłos gotowania wody. Sama para jest gorąca więc trzeba uważać na dzieci, co skutkuje też podwyższeniem temperatury w pomieszczeniu. Występuje wysoki koszt zakupu np. filtrów i należy stosować wodę destylowaną (aby nie powstawał biały nalot na meblach). Zakłócają pracę oczyszczaczy powietrza. 

Nawilżacz ultradźwiękowy - rozbijają cząstki wody i tworzą mgłę. Są tanie w zakupie, ciche dla ludzi (zwierzęta je słyszą i będą odczuwać znaczy dyskomfort). Jednak występuje wysoki koszt zakupu wkładu odwapniającego i należy stosować wodę destylowaną (aby nie powstawał biały nalot na meblach) oraz co ważniejsze w momencie rozbicia cząsteczek wody wdychamy cały syf który w niej był, ponieważ on też został rozbity. Zakłócają pracę oczyszczaczy powietrza. 

Nawilżacz ewaporacyjny - zbliżony najbardziej do naturalnego parowania wody. Nie trzeba używać wody destylowanej (oczyszczonej). Talerze obrotowe (posiadające porowatą strukturę) są w połowie zanurzone w wodzie a przez pory woda na nich osiada, następnie na nie dmucha wiatrak więc woda naturalnie paruje a brud zostaje na talerzach. Nie tworzą się przez to mokre plamy i biały nalot na meblach. Wydajność urządzenia jest mniejsza niż wcześniej wymienionych - im bardziej sucho tym większa wydajność ale wraz ze wzrostem wilgotności w pomieszczenie (powyżej 60%) następuje zmniejszenie absorpcji parowanej wody przez otoczenie, dzięki tym właściwościom nie ma możliwości zawilgocenia pomieszczenia do niekorzystnych wartości. Urządzenie wyłącza się po osiągnięciu określonej wartości nawilżenia. Pobór prądu jest bardzo mały. Uwaga: w niektórych modelach występują filtry, które trzeba wymieniać! 

W skrócie: zaletą nawilżaczy ewaporacyjnych, do których należy testowany model jest fakt, że drobinki wody powstające w procesie parowania mają znacznie mniejszą wielkość od wirusów i bakterii, co powoduje, że urządzenie ich nie rozpyla, jak w przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych.

Antybakteryjny plastik - nowość w tym modelu!

Opisany rodzaj plastiku to bardzo dobry pomysł, ale należy mieć na uwadze, że kamień (sole wapnia), które będą pojawiać się na dyskach, a wcześniej w zbiorniku na wodę. Będą tworzyły odizolowane miejsca sprzyjające życiu mikroorganizmów. Dlatego ten, jak i inne nawilżacze należy regularnie czyścić - jak to się robi i ile czasu zajmuje, możesz zobaczyć poniżej. 

Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier 2 - nawilżacz z ekranem i plastikiem antybakteryjnym_8

Koszty eksploatacji - to największy plus i minus tego urządzenia

BRAK! Nie to nie żart, ten nawilżacz nie posiada żadnych filtrów, elementów zużywających się, są talerze i pojemnik (część dolna obudowy) które warto co 2 tygodnie, maksymalnie miesiąc po prostu umyć pod bieżącą wodą (wypłukać). To tyle! I aż tyle, ponieważ trzeba poświęcić na to czas (rozłożenie talerzy) i przepłukanie ich. Dlatego ja będąc leniem wrzucam je do zmywarki na płukanie (najniższa temperatura aby ich nie odkształcić). 

Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier 2 - nawilżacz z ekranem i plastikiem antybakteryjnym_9

Ważna informacja przy składaniu - po wewnętrznej stronie talerza po jednej stronie jest "dziurka" - wkładamy je zawsze tak samo do siebie. Inaczej talerze będą do siebie przylegać a w innych miejscach za bardzo odstawać! 

Pielęgnacja nawilżacza

I opinia po 3 miesiącach użytkowania: Ile czasu zajmuje pielęgnacja nawilżacza? Nie ma tutaj znaczenia czy dotyczy to wersji 1 czy prezentowanej tutaj wersji 2. 

Plusy

 • Leję wodę z kranu do dzbanka i wlewam przy działającym nawilżaczu przez kratki do parowania. Nie muszę nic otwierać, nic zatrzymywać. Pokazują mi się lampki LED informujące ile jeszcze mogę nalać wody. Jak mrugają wszystkie to znaczy, że mam już nie dolewać.
 • Jednak jestem zbyt leniwy aby latać z wodą 4x (dzbanek 1L) dlatego odnoszę górną część - biorę dolną i idę do kuchni.
 • Jest względnie cichy i pobiera mało prądu.
 • Czyszczenie to kwestia wypłukania dwóch części (talerzy i dolnego zbiornika).
 • Nie zakłóca pracy oczyszczacza powietrza
 • Przyciski na ekranie są dotykowe więc nie ma problemu z zalaniem ich wodą czy też dotykaniem mokrymi palcami, nic nas nie kopnie
 • Średni pobór prądu w trybie: 1 - 2.6W / 2 - 3.4W / 3 - 4,6W - tryb auto przeskakuje pomiędzy tymi wszystkimi poziomami.
 • Ekran pokazuje aktualny poziom wody oraz wilgotność powietrza
 • Tryb wysuszania do zera

Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier 2 - nawilżacz z ekranem i plastikiem antybakteryjnym_11

Minusy

 • Ustawianie jasności wyświetlacza (3 poziomy) - brak czujnika natężenia światła
 • W porównaniu z oczyszczaczem z tej samej firmy jest słyszalny (mechanizm obracający talerze oraz same talerze delikatnie potrafią przelewać wodę dodatkowo wiatrak jest głośniejszy niż np. w oczyszczaczu 2S - w trybie nocnym). 
 • Obudowa jest dwuczęściowa i trzeba pamiętać o tym przy przenoszeniu, bo można źle chwycić i wylać na siebie wodę z pojemnika.
 • Ładowarka jest zewnętrzna (dla niektórych to plus)
 • Zawyża wilgotność w pomieszczeniu o ok. 5% (blisko urządzenia wilgotność jest po prostu większa). Po dodaniu wody wilgotność skacze, potrzebuje kilku minut aby się ustabilizować.

Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier 2 - nawilżacz z ekranem i plastikiem antybakteryjnym_6

Wydajność

Ponownie mamy tutaj względność założeń - trzeba powiedzieć jasno, w ciągu dnia potrafi odparować 4L wody (cały pojemnik) na największym poziomie, więc gdzieś ta woda paruje. U mnie działa na auto (tryb max 2) i tak co 2/3 dni dolewam wody. Poziom wilgotności po takiej pracy to nawet 70% wilgotności na urządzeniu (jakieś 65% w pokoju). W okresie mocno grzewczym bardzo ładnie dobija do tych 65% na urządzeniu (60% w pokoju). W skrócie jeżeli mam pokój do 12m2 i bez przeciągu to spokojnie potrafi podnieść wilgotność o 15% w trybie auto. W trybie maksymalnym myślę, że spokojnie może to być nawet 10% więcej. Warunek: szczelne okna i brak wentylacji, która tą wilgoć wyciągnie szybko z pokoju. 

Ja urządzenie mam ustawione przy kaloryferze (tak aby nie wiał na podzielnik bo zapłacimy majątek za ogrzewanie - podzielnik mierzy różnicę temperatur pomiędzy tylną a przednią ścianką tak w skrócie i wtedy nalicza). I wieje mi w miejsce gdzie siedzę - po skosie na monitory. 

Tryb osuszania

Jedna ważna kwestia, jeżeli mamy włączony tryb osuszania - bo urządzenie nie będzie się przejmowało ustawionym np. do 50% poziomem wilgotności tylko będzie działało cały czas. Służy on do wysuszenia talerzy i zbiornika w celu późniejszego czyszczenia - osobiście wolę jak jest delikatnie wilgotne wszystko.

Model Global? 

Obecnie to urządzenie działa wyłącznie z serwerami EU czy to problem? Jeżeli używamy zmodowanej aplikacji (tutaj opisuję co to jest i skąd pobrać) to pojawi się nam informacja, ze urządzenie nie jest obsługiwane. Podobnie będzie z CN na serwerze EU.

Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier 2 - nawilżacz z ekranem i plastikiem antybakteryjnym_18

Jednak Krzysiek dał znać, że wystarczy na zmodowanej aplikacji zrobić taką automatyzację.

disable region lock_2

I od tego czasu urządzenie działa jak marzenie.

disable region lock_1

 

Obsługa w Mi Home

Mamy dostępne takie opcje jak w sumie w poprzednim modelu.

mihome_1

Współpraca z Google Home

Brak - moje urządzenie w ogóle nie jest widoczne w Google Home - totalnie mnie to zaskoczyło - urządzenia nie mogę nawet włączyć czy wyłączyć. Jest po prostu nieobsługiwane obecnie jeszcze przez Google Home.  

Współpraca z Home Assistant

Działa ale... mimo dopisania do oficjalnego repo python-miio urządzenie nie jest dopisane do obsługi (na dzień 11.11.2020) xiaomi_miio/fan.py..  Na szczęście jest xiaomi_airpurifier, które instalujemy przez HACS.

Następnie tylko zdobywamy token przez zmodowaną aplikację, co opisuję tutaj: Xiaomi o co chodzi z tymi regionami Europa / Chiny i dlaczego to jest tak ważne? - patrz sekcja: Zmodowana aplikacja Mi Home

Po instalacji dodajemy do configuration.yaml poniższy kod, wprowadzając IP swojego urządzenia i token:

fan:
 - platform: xiaomi_miio_airpurifier
  name: Humidifier2
  host: 192.168.0.208
  token: 39152f983bf_TOKEN_ae3751
  model: zhimi.humidifier.ca4

Restart i mamy dostęp do tego co potrzebujemy:

Chłodzenie

Zobaczcie co wysłał mi Dawid gdy wrzuciłem recenzję modelu pierwszego - genialny pomysł na upały! A podczas rozmowy wpadliśmy na dodatkowy pomysł: można dodatkowo wlewać zimną wodę, trzymaną w lodówce i wtedy już wydajność wzrasta!

chłodzenie_1

Podsumowanie 

Dla mnie najważniejszy aspekt to oczy, które mam mniej zmęczone.. Kwota jaką oszczędziłem już na kropelkach jest serio duża. Oddycha mi się lepiej. Ostatnio jak moja druga połówka była chora to bardzo jej pomogło nawilżanie i przespała spokojnie całą noc. Generalnie jeżeli masz problemy ze zbyt małą wilgotnością powietrza w mieszkaniu - to urządzenie jest po prostu fenomenalne! 

Gdybym miał kupić je ponownie i to w tej cenie? A zaraz przecież kupiłem! To powinna być wystarczająca rekomendacja. 

Najlepszą ofertę jaką znalazłem na ten produkt prezentuje zawsze w dziale Promocje na blogu.

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Oczyszczacz Xiaomi Viomi Smart Air Purifier Pro

Od: 597 zł 999 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Jest to pierwszy oczyszczacz z firmy zależnej od Xiaomi. Jest to model konkurencyjny do Xiaomi wersji PRO i powiem Wam szczerze - dodanie UV do jego funkcjonalności było świetnym pomysłem! Jest to zupełna nowość na rynku!

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  lub