Opaska Xiaomi Mi Band 4 - wersja Chińska czy warto?

Opaska Xiaomi Mi Band 4 - wersja Chińska czy warto?

Krótka recenzja tego czy warto oszczędzić i kupić wersję China zamiast Global - obecnie odpowiedź jest już jednoznaczna a nie tak jak by się mogło na początku wydawać.

Opaskę możesz kupić w super cenie w dziale Promocje na naszym blogu

Zacznijmy od początku nie będę tutaj opisywać możliwości, tylko czy warto kupić taką wersję.  Język Polski jest dostępny od 1.08 (czyli w dniu premiery opaski w Polsce zmienił się automatycznie na Polski w każdej opasce zakupionej wcześniej - należy zrobić tylko aktualizację oprogramowania opaski).

PL_1

Może zacznę od najczęstszego pytania - czym obie wersje się różnią. W skrócie wygląda to następująco:

 • Wersja Chińska (CN)  - domyślny język Chiński - czyli jeżeli mamy w telefonie inny język niż Angielski (na dzień 5.07) to włączy nam się Chiński (można wymusić Angielski o czym piszę poniżej) + ma nieprzydatny Alipay. Gdy przyjdą dodatkowe języki np. Polski to włączy się nam domyślnie Polski. Mi Fit działa w języku telefonu czyli u mnie po Polsku. 
 • Wersja Global - domyślny język Angielski - czyli jeżeli mamy w telefonie inny język niż Chiński (na dzień 5.07) to włączy nam się Angielski. Mi Fit działa w języku telefonu. 
 • Werja Chińska (CN) z NFC i mikrofonem - to samo co wersja Chińska z tym, że dodatkowo wspiera płatności zbliżeniowe AliPay oraz Chińskiego Asystenta (na dzień 5.07) w żadnym wypadku nie współpracuje z Google Pay i Asystentem Google.

Bateria

Ile trzyma bateria? Przeczytaj tutaj: Xiaomi Mi Band 4 - polska premiera to i język polski? Znamy cenę!

Ekran

Jak widzicie mam Mi Band 3 i różnica względem Mi Band 4 jest KOLOSALNA. Wersja 4 ustępuje wersji 3 w jednym: nie było widać, gdzie kończy się ekran pod żadnym kątem. W 4 widać to pod pewnymi kątami, przez co zdaje się mniejszy niż w 3. Jednak w 4 widoczność w pełnym słońcu jest po prostu cudowna i nie ma znaczenia czy masz okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją czy patrzysz gołymi oczami - choćby dla tego ekranu warto ją kupić. 

Mi Band 4_3

Można sterować manualnie jasnością w 5 poziomach. Niestety nie włącza się maksymalna jasność automatycznie np. podczas treningu biegania czy roweru. Ale...

Jasnosc_1

Za to mamy ściemnienie opaski (ustawiamy to w telefonie) po zachodzie słońca i rozjaśnienie po wschodzie słońca. Tylko gdzieś zniknęła opcja wyłączenia powiadomień w czasie spania (wyświetlał się wtedy księżyc), można go tylko aktywować z opaski (oczywiście są opcje: wyłącz, ręcznie i smart jak wykryje, że śpimy). Dodatkowo w nocy w ogóle ekran blednie i jest prawie bez kolorów, przez co kiedy sprawdzam godzinę ok. 2 jest to już w ogóle nie rażące oka.

Wybudzanie opaski

Dla mnie było irytujące jak długo, w niektórych momentach opaska potrzebowała aby wyświetlić godzinę, nareszcie możemy to zmienić i zwiększyć czułość! 

Czułość_1

Sterowanie muzyką

Tak jak opisują - działa. Ekran przewijamy w bok i się ładuje kilka sekund (na dzień 14.07 działa prawie od razu) obsługa multimediów która pobiera co leci oraz stan utworu. Co fajne, jeżeli jesteśmy w jednej sieci a Google Home odtwarza muzykę, to możemy ją pauzować, zmieniać piosenki z poziomu opaski. Głośność działa wyłącznie na telefon. Czasami podczas przełączania utworu (gdy aplikacja Spotify nie jest włączona na telefonie) robi się błąd i załączy się aplikacja Spotify na telefonie i przerwie odtwarzanie na Chromecast. Gdy aplikacja jest włączona ten problem nie występuje.

Mi Band 4_1

NFC i mikrofon

Wersja którą zakupiłem tego nie posiada, na razie dostępna jest tylko wersja Chińska z NFC i mikrofonem, która jest dużo droższa a jest duże prawdopodobieństwo, ze płatności Google Pay nie będą działać w Polsce a mikrofonu nie wykorzystamy do asystenta Google. Więc lepiej kupić w promocji z Chin za niecałe 90 zł teraz a potem sprzedać w PL jak jednak się okaże, że NFC i mikrofon są przydatne. A do tego czasu cieszyć się opaską :D

Paski z Mi Band 3

Paski do opaski, są względem siebie kompatybilne - każda z Mi Banda 3 pasuje do Mi Banda 4 i odwrotnie :) 

Gdzie kupić i ile trwa transport

Opaskę zakupiłem na Aliexpress tutaj.

I teraz szok - transport trwał 6 dni. Do tego należało doliczyć, w przypadku wczesnego zakupu, przygotowanie do wysyłki (nie przedłużamy sprzedawcy czasu na to, wtedy wyśle szybciej):

 • Złożenie zamówienia: 2019-06-18 11:40
 • Przekazanie numeru przesyłki: 2019-06-24 19:30:25
 • Ruszyła w podróż: 2019-06-28 09:17:08
 • Odebranie z rąk listonosza: 2019-07-04 14:17:08 

Problemy

Opisuję tutaj wersję Chińską, ze zmienionym językiem na Angielski przez poniższą aplikację (film), na telefonie z językiem Polskim. Wszystko poniższe występuje tylko jeżeli ręcznie zmienimy język na Angielski (a w telefonie mamy ustawiony inny język niż Angielski):

 • Pogoda w szczegółach ma znaczki zapytania (wcześniej były tam chińskie znaczki)
 • Zamiast numeru dzwoniącego mamy: Incomming call bez podglądu kto dzwon
 • Obecnie powiadomienia i wyświetlanie dzwoniącego działa już prawidłowo (na dzień 14.07).
 • Język przestawia się co jakiś czas na Chiński ponownie

Wszystkie te problemy znikną automatycznie gdy pojawi się wersja Polska oprogramowania (czyli prawdopodobnie do końca lipca). Obecnie, nie ma żadnych różnić względem wersji GLOBAL - jest język Polski 1.08 czyli w dniu premiery opaski w Polsce zmienił się automatycznie na Polski w opasce.

Xiaomi Mi Band 4 | Jak zmienić język z Chińskiego na Polski/Angielski


Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!