Robot sprzątający - czego nie powiedzą Wam w sklepie a powinniście to wiedzieć

Robot sprzątający - czego nie powiedzą Wam w sklepie a powinniście to wiedzieć

Moja prawie każda sobota, jeszcze do niedawna - wygląda jak w każdym Polskim domu: należało przynajmniej odkurzyć mieszkanie a najlepiej generalnie posprzątać. Cóż wyglądała - słowo klucz, obecnie wygląda tak: Hej Google start Vacuum i zamykam za sobą drzwi wejściowe i wychodzę z domu robiąc cokolwiek byle by nie przeszkadzać w odkurzaniu ;)

Pamiętam jak po swoim zakupie w listopadzie 2018 (<- warto przeczytać ten artykuł, zanim pójdziesz dalej), dumnie ogłosiłem na FB, jakie to urządzenie jest super i w ogóle polecam każdemu. Co drugi znajomy miał już je u siebie, byli oni wręcz zdziwieni, że dopiero teraz coś takiego sobie sprawiłem... I, że życia bez niego sobie nie wyobrażają - WHAT?! I dopiero teraz mi o tym napisali...

Urządzenie obecnie możesz kupić w bardzo dobrej cenie, znajdziesz je w dziale Promocje na naszym blogu

Dobra dosyć pochwał, czas na suche fakty, chyba że użyjemy funkcji MOP... Zanim przeczytasz ten artykuł, zapoznaj się z moim pierwszym testem - tam przedstawiam podstawowe możliwości, funkcje oraz różnicę pomiędzy V1 a S50.

Obsługa jest strasznie skomplikowana

Zacznijmy od tego, że odkurzacz trzeba zmontować (włożyć szczotki i pojemniki) podłączyć do prądu bazę, a następnie na odkurzaczu power i przycisk jedź do bazy. A gdy chcemy sprzątać, możemy przyciskiem power sprzątać całe mieszkanie - nie trzeba nam nic więcej! A jak już ogarniemy, że to dla nas za mało, włączamy aplikację Mi Home (tworzymy konto), telefon sam znajdzie odkurzacz i poprosi o hasło do WiFi. Uważasz, że nie dasz rady? Moi rodzice (rocznik 1950 i 1958) dali radę! Dzwonili może dwa razy, zapytać jak działają te no-go zone a potem jeszcze raz, żebym im to przypomniał - odkurzacz działa tak prosto, że każdy da radę. A muszę się przyznać, że odnośnie telefonu czy komputera dzwonią i pytają dość często.

Kable które wciągnie

Jeżeli kabel jest włożony do wtyczki a z drugiej strony przytwierdzony do urządzenia cięższego niż telefon. To nic się nie stanie, wystarczy aby nie był luźny a naprężony, nie będzie się miał jak zawinąć na szczotce. Luźne kable od ładowarek wciągnie jak pyszne Spaghetti które robi moja druga połówka - nawet nie zdążycie tego zauważyć. Cóż wyjmiecie wtedy szczotkę i odwiniecie kabel. Ważne aby czegoś nie zrzucił i tyle.

To samo tyczy się ciężkich i sztywnych kabli - nie wciągnie ich.

Miejsca gdzie się zawiesza

Tak odkurzacz potrafi się zawiesić. Gdy wplącze się w lekką zasłonę do ziemi i najedzie na nią kółkiem - zdarzyło się raz.

Roborock S50_11

Wjedzie pod zawieszoną toaletę i po prostu się zablokuje - zdarzyło się więcej niż raz - więc ustawiłem no-go zone i po problemie.

Roborock S50_8

Wjedzie na mocno kontrastowy dywan typu Shaggy -> myśli, że spadnie i się z niego wycofuje.

Roborock S50_1

Miejsca w które dobija

V1 potrafił obracając się uderzyć laserem w to pod czym był - laser był wystający ponad obudowę a był on umieszczony z tyłu urządzenia. S50 ma go bardziej centralnie (a wręcz z przodu) więc jak się obraca w miejscu to tej przypadłości nie ma.

Roborock S50_4

Gdy mamy latarenkę z szybami - to potrafi w nią wjechać ale na szczęście delikatnie. Mam takie dwie więc zrobiłem no-go zone.

Roborock S50_10 

Miejsca których nie odkurzy

W zależności od aktualizacji wjeżdża mi pod szafki od kuchni albo nie - ten fragment na stopy. Pod zlewem kilka mm wyżej niż pod piekarnikiem i nie chce się tam wepchnąć. Wcześniej, na poprzednim oprogramowaniu gdy miał mopa to nie wjeżdżał a jak go zdemontowałem to bez problemu (był wtedy o mm niższy). 

Roborock S50_14 Roborock S50_15

Węższe od niego zakamarki - nie odkurzy, trzeba raz na jakiś czas użyć manualnego odkurzacza ALE gdy sprzątamy regularnie (3/4 w tygodniu) to ten syf się tam nie zbiera, dodatkowo jak odkurzacz się obraca to go wydmucha i jest czysto ale serio trzeba czyścić regularnie mieszkanie a nie raz w tygodniu.

MOP to zabawka i do niczego się nie nadaje

Jeżeli masz przyschniętą plamę i aby coś takiego umyć musisz szorować z kilkanaście sekund, to nic dziwnego - po prostu nie dopuść do zaschnięcia i puść go wcześniej z mopem. Tak potem trzeba zdemontować pojemnik i przepłukać ściereczkę. Dlatego ja jak mi coś spadnie, to przecieram to mokrym ręcznikiem papierowym i dzięki temu nie używałem mopa ręcznego (takiego z wiadrem) od kiedy kiedy mamy ten odkurzacz.

A teraz najlepsze, Xiaomi STYJ02YM bije na głowę Roborock S5 i S6 względem możliwości mopowania: Odkurzacz Xiaomi STYJ02YM video MOPOWANIE - brat bliźniak Viomi V2 PRO 

Czyszczenie odkurzacza

No dobra tutaj jest trochę pracy, cała operacja zajmuje jakieś 8 minut, tutaj przyspieszony nudny filmik z tego. Abyście zobaczyli dokładnie co robię i ile po MIESIĄCU zbiera się wszystkiego w nim (głównie włosów) ale też pojemnika nie czyszczę częściej. Tak czyszczę go raz na miesiąc, nie częściej. Wyjątkowo robię to nad miską a nie nad toaletą aby filmik był przyjemniejszy w odbiorze. Filtr można jeszcze przemyć pod wodą (S5 i S6, wersja V1 nie jest do tego przystosowana).

Przeszkody które przejedzie

Suszarka do prania i dolne nóżki? Przeskoczy je z telemarkiem lepiej niż Adam Małysz - tak to znaczy, że na takie progi też wjedzie bez problemu. Tym bardziej waga podłogowa mu niestraszna. Za to moje kapcie omija, nie wiem o co mu chodzi.

Roborock S50_2 Roborock S50_3

Jeżeli dywan będzie mocno kontrastowy ale zwykły to jeździ po nim jak po kafelkach, tutaj nie ma problemu.

Roborock S50_6

No i zamykajcie szafy, bo Wam wjedzie do nich bez problemu i buty odkurzy.

Roborock S50_7

Podsumowanie

Generalnie jesteśmy mega niezadowoleni z zakupu, odkurzacz nas rozleniwił i tylko wkurza, że nie jest w stanie wjechać na szyby od prysznica i półki w łazience. A tak zupełnie serio - możecie zacząć od urządzeń bez lasera, czyli tak zwanych głupich odkurzacza co się od wszystkiego odbijają i zobaczyć jak to działa, potem sprzedać. Kupić coś z optycznym radarem i zobaczycie jaka to jest ogromna różnica - gwarantuje Wam - nie oddacie go potem już nigdy!

Kliknij i sprawdź aktualne promocje na te odkurzacze.

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz automatyczny XIAOMI MIJIA Mi 1C

Od: 943 zł 1194 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Rewelacyjna cena do możliwości. Mycie czyli MOP a ssanie to aż 2500PA. Do tego aplikacja i obsługa WiFi - nie ma lasera ale korzysta z optycznej nawigacji i zapamiętuje mapę! W tej cenie? Warto go kupić i od niego zacząć! 

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  lub