Czujnik ruchu i obecności Aqara FP1 - test

Czujnik ruchu i obecności Aqara FP1 - test

Tego się nie spodziewałem - jest to największy zawód zakupowy jakiego dokonałem. Produktami Aqara jestem zachwycony ale ten przedmiot po prostu nie spełnia żadnych oczekiwań... jego reakcja na ruch względem czujnika ruchu, to 5 sekund zwłoki, a czułość tak duża, że twierdzi, ze od 3 dni nie odszedłem od biurka!

Oczywiście po przestawieniu czułości na minimum zaczął jako tako to dobrze wykrywać, jednak mimo wszystko jest bardzo źle...

Czujnik Aqara FP1 - kupisz tutaj za ok. 294 zł

Nie wierzyłem, że kiedyś to napiszę ale jest tańszy od produktu markowanego nazwą Tuya czyli MIR-HE200-TY_fall i... jest od niego gorszy! Gdyby tego było mało, to jest w porównywalnej cenie z Moes Tuya Zigbee 12V TS0601 i jest też w moim odczuciu od niego gorszy! 

Dlaczego Zigbee?

Przeczytaj ten artykuł aby poznać zalety i możliwości tego standardu: Zigbee - jaką bramkę wybrać? Ogromne możliwości zamknięte standardy. 

Sposób działania

Testowany to Millimeter Wave Doppler Radar, jaka jest różnica względem zwykłego kilka razy tańszego PIR?

Zacznijmy od tego jak czujnik PIR działa - nie zagłębiając się w techniczne aspekty: czujnik widzi promienie podczerwone czyli wykrywa różnicę temperatur tła. Stąd widzi gdy wchodzi człowiek, nasza temperatura jest inna niż otoczenia i wchodząc zmieniamy tło widzialne dla sensora. Można oszukać sensor zwiększając temperaturę pomieszczenia do temperatury ciała (często wykorzystywany motyw na filmach) ale w naszym domowym zaciszu, może przez to zareagować np. na otwarte okno gdy temperatura jest zupełnie inna niż wewnątrz pomieszczenia. 

Czujniki PIR typu nie widzą przez szyby (czyli np. tego co za oknem czy też pod prysznicem). Automatyczne otwarcie zmywarki podczas suszenia i wydostanie się z niej pary również uruchomi czujnik. Jeżeli jesteśmy do takiego czujnika tyłem (plecami) i coś kroimy to jeżeli nie zrobimy większego ruchu - to się wyłączy. Więc sugestia montujmy go od strony "roboczej" gdzie jest widoczny ruch. W skrócie czujnik PIR w kuchni, maksymalnie dwa od strony blatu, są wystarczające.

Jak w takim razie działa Millimeter Wave Doppler Radar? Wysyła wiązki fal promieniowania elektromagnetycznego z nadajnika (antena TX), a następnie odbiera je przez odbiornik (antena RX) dzięki temu mierzy amplitudę i położenie obiektu. Brzmi kosmiczne co nie? To raz będzie najlepsze po przeanalizowaniu przez specjalny algorytm można uzyskać informacje o oddechu, ruchu, liczbie osób, odległości, kierunku i innych informacjach. W wypadku tego urządzenia dosłownie mamy parametr odległości wykrywanego ruchu od czujnika.

Jakie są minusy tego rozwiązania? Fale są w stanie spenetrować cienkie ściany, widzieć mikro ruchy (wentylatora) i przez to powodować fałszywe alarmy. Dlatego fale mogą być modulowane na długości. Czy z testowanych czujnikiem też coś takiego się dzieje? Nie.

Specyfikacja

 • Nazwa modelu FP1
 • Symbol modelu: RTCZCGQ11LM
 • Detekcja ruchu i obecności:
  • Predefiniowane ustawienia czułości: low, medium, high
  • Predefiniowane ustawienia odległości: far, medium, near
  • Czas detekcji:
   • ruchu/przemieszczania się natychmiastowy (0,5s) dosłownie co pół sekundy rozpoznaje ruch w przód, tył czy też upadek.
   • obecności nie potrafię dojść do ładu ile... w specyfikacji też nie widzę
  • Maksymalny zasięg: 5m o kącie 120° poziomo i 40° pionowo (przy montażu na ścianie)
 • Temperatura pracy: -10 ℃ ~ + 40 ℃
 • Wilgotność podczas pracy: 0 ~ 95% RH, bez kondensacji
 • Zasilanie z USB:
  • Kabel: 190cm
  • Ładowarka: 5V 1A
 • Wodoodporność: brak danych
 • Wymiary: 80∅ x 42 mm
 • Urządzenie nie jest routerem sieci zigbee

Jest zaskakująco mały ale większy od czujników ruchu. Urządzenie działa z ekosystemem Aqara/Xiaomi jak i Zigbee2MQTT - uwaga urządzenie wymaga zasilania 5V! W zależności gdzie je kupimy, otrzymamy (lub nie) zasilacz USB gratis!

Montaż

Możemy to zamontować na stojąco, bo ma nóżkę podnoszoną.

Czujnik ruchu i obecności Aqara FP1 - test_11

Ruchoma nóżka ma magnes, więc możemy przyczepić do metalowej powierzchni.

Czujnik ruchu i obecności Aqara FP1 - test_8

Możemy też go przykręcić lub przykleić przy zastosowaniu dołączonej płytki montażowej.

Czujnik ruchu i obecności Aqara FP1 - test_6

Zasilanie z USB, w zestawie jest dołączona ładowarka.

Ustawienia

Zigbee2MQTT nie daje dużo możliwości ustawienia więc tutaj trzeba pokombinować ale z tego co widzę w aplikacji Xiaomi jest już tego troszkę więcej.

Parowanie

Na obudowie jest przycisk (z tyłu "pod nóżką jak go podniesiemy), po prostu musimy go przytrzymać i wtedy wchodzi w tryb parowania.

Czujnik ruchu i obecności Aqara FP1 - test_10

Czas detekcji i czułość

Środowisko testowe wygląda tak.

Czujnik ruchu i obecności Aqara FP1 - test_5

Urządzenie wykrywa nam dwa stany niezależnie: ruch z kierunkiem oraz obecność. To mega ważne i przydatne.

Czujnik ruchu i obecności Aqara FP1 - test_4

Tylko, że działa na wszystko, wyszedłem z pokoju o 21:50, wróciłem na chwile 2x, a ten czujnik twierdzi, że do 2:30 byłem w pokoju, serio?! Niestety ma też takiego laga, że to jest po prostu smutne! 5 sekund opóźnienia względem czujnika ruchu, co to ma być?! 

Czujnik ruchu i obecności Aqara FP1 - test_3

Moes to 161, FP1 to 0c8, a Aqara ruchu to 4c - zwróćcie uwagę, że są odwrócone kolory! 

To samo mam z przejściem w stan bez ruchu, potrafi mi w pomieszczeniu biurowym trzymać cały dzień, nawet jak wyjdę na pół godziny z pomieszczenia - czy ja trafiłem na jakąś wadliwą serię, czy u mnie po prostu wszystko się rusza i go wybudza? 

Home Assistant przez Zigbee2MQTT

Parowanie działa bezproblemowo, mamy pełną współpracę. Mamy dostęp do kilku zmiennych.

Czujnik ruchu i obecności Aqara FP1 - test_1

Tutaj możemy zmieniać parametry czułości oraz odległości mierzenia ruchu. 

Czujnik ruchu i obecności Aqara FP1 - test_2

Tylko co z tego, jak dalej jest on zbyt... dokładny - specjalnie skierowany jest na pokój dzienny gdzie nikt w nocy nie przebywa (jak by jakoś przez ściany jednak przeniknął - nośna żelbet) ale widocznie uchylone okno to dla niego już i tak wystarczające jest...

Podsumowanie

Jestem mega zawiedziony tym urządzeniem, spodziewałem się czegoś pokroju MIR-HE200-TY_fall, a dostałem jakieś badziewie, którego zastosować się w moich warunkach totalnie po prostu nie da! To chyba nie tak powinno działać, to powinno być zupełnie inaczej możliwe do skonfigurowania i działania.

Jednak z tego co pisze duża liczba osób na zagranicznych grupach, to wykrywa im dokładnie tak samo wiele rzeczy, których po prostu wykrywać nie powinno. Dlatego mega zastanówcie się nad zakupem tego modelu, bo moim zdaniem jest on po prostu źle zrobiony... zresztą nie tylko ja z nim mam takie problemy. 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz automatyczny Xiaomi Dreame D9 Max

Od: 841 zł 2345 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Najnowszy i najmocniejszy model odkurzacza ze stajni Xiaomi pod submarką Dreame - według specyfikacji jest to odpowiednik Viomi V3 czy też Roborock S6 ale za zdecydowanie mniejszą cenę! Ma rozbieralne boki szczotki głównej oraz wyjmowaną szczotkę boczną!

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||