Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier - bezpłatny w eksploatacji nawilżacz powietrza

Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier - bezpłatny w eksploatacji nawilżacz powietrza

Okres grzewczy jest dla mnie wykańczający - suche powietrze powoduje nie tylko problemy z samopoczuciem (oddychanie, sucho w ustach) ale w mojej pracy przy komputerze również z oczami i to naprawdę spore. 

O wersji drugiej (z ekranem) przeczytasz tutaj: Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier 2 - nawilżacz z ekranem i plastikiem antybakteryjnym 

Smartmi Evaporation Air Humidifier  - kupisz za mniej niż 499 zł

Dla kogo to urządzenie

Muszę tutaj zwrócić uwagę na to, że w okresie grzewczym wilgotność według domowego czujnika w naszym mieszkaniu (korytarz) oraz oczyszczacza w sypialni spada do wartości bliskich 40%. Pamiętam nawet dzień kiedy było to 36%. Mieszkanie ma niecałe 60m2 a po otwarciu łazienki po kąpieli wilgotność wzrasta o kilka procent. Więc jest naprawdę sucho. 

Dodatkowo jeżeli mamy podrażnione gardło (drapanie w gardle, suchy kaszel) oraz to o czym pisałem na początku przemęczone i suche oczy (bardzo często używałem kropli do oczu) to zastosowanie nawilżacza bardzo ale to bardzo nam pomoże. 

Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier _1

Więc gdy zobaczyłem promocję u naszych Chińskich braci i mogłem kupić to urządzenie za (101$) ok  400 zł nie wahałem się ani chwili... i był to naprawdę dobry zakup! Produkt w promocji można kupić choćby tutaj: Nawilżacz Smartmi za ok. 100$. A w od maja 2020 w tej cenie jest już dostępna w tej cenie wersja druga z ekranem dotykowym

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Nawilżacz parowy - gotowana woda paruje to tak w skrócie. Są bardzo wydajne i tanie w zakupie ale przez proces elektrycznego gotowania wody (aby parowała) również prądożerne (bez problemu pobierają 300W). Dodatkowo cicho pracują, jedynym dźwiękiem jest odgłos gotowania wody. Sama para jest gorąca więc trzeba uważać na dzieci, co skutkuje też podwyższeniem temperatury w pomieszczeniu. Występuje wysoki koszt zakupu np. filtrów i należy stosować wodę destylowaną (aby nie powstawał biały nalot na meblach). Zakłócają pracę oczyszczaczy powietrza. 

Nawilżacz ultradźwiękowy - rozbijają cząstki wody i tworzą mgłę. Są tanie w zakupie, ciche dla ludzi (zwierzęta je słyszą i będą odczuwać znaczy dyskomfort). Jednak występuje wysoki koszt zakupu wkładu odwapniającego i należy stosować wodę destylowaną (aby nie powstawał biały nalot na meblach) oraz co ważniejsze w momencie rozbicia cząsteczek wody wdychamy cały syf który w niej był, ponieważ on też został rozbity. Zakłócają pracę oczyszczaczy powietrza. 

Nawilżacz ewaporacyjny - zbliżony najbardziej do naturalnego parowania wody. Nie trzeba używać wody destylowanej (oczyszczonej). Talerze obrotowe (posiadające porowatą strukturę) są w połowie zanurzone w wodzie a przez pory woda na nich osiada, następnie na nie dmucha wiatrak więc woda naturalnie paruje a brud zostaje na talerzach. Nie tworzą się przez to mokre plamy i biały nalot na meblach. Wydajność urządzenia jest mniejsza niż wcześniej wymienionych - im bardziej sucho tym większa wydajność ale wraz ze wzrostem wilgotności w pomieszczenie (powyżej 60%) następuje zmniejszenie absorpcji parowanej wody przez otoczenie, dzięki tym właściwościom nie ma możliwości zawilgocenia pomieszczenia do niekorzystnych wartości. Urządzenie wyłącza się po osiągnięciu określonej wartości nawilżenia. Pobór prądu jest bardzo mały. Uwaga: w niektórych modelach występują filtry, które trzeba wymieniać! 

Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier _6

Koszty eksploatacji - to największy plus i minus tego urządzenia

BRAK! Nie to nie żart, ten nawilżacz nie posiada żadnych filtrów, elementów zużywających się, są talerze i pojemnik (część dolna obudowy) które warto co 2 tygodnie, maksymalnie miesiąc po prostu umyć pod bieżącą wodą (wypłukać). To tyle! I aż tyle, ponieważ trzeba poświęcić na to czas (rozłożenie talerzy) i przepłukanie ich. Za 2 tygodnie przetestuję ich czyszczenie w zmywarce przy najniższej temperaturze i tylko w wodzie.

Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier _13

Ważna informacja przy składaniu - po wewnętrznej stronie talerza po jednej stronie jest "dziurka" - wkładamy je zawsze tak samo do siebie. Inaczej talerze będą do siebie przylegać a w innych miejscach za bardzo odstawać! 

Pielęgnacja nawilżacza

I opinia po 3 miesiącach użytkowania: Ile czasu zajmuje pielęgnacja nawilżacza? 

Plusy

 • Leję wodę z kranu do dzbanka i wlewam przy działającym nawilżaczu przez kratki do parowania. Nie muszę nic otwierać, nic zatrzymywać. Pokazują mi się lampki LED informujące ile jeszcze mogę nalać wody. Jak mrugają wszystkie to znaczy, że mam już nie dolewać.
 • Jest względnie cichy i pobiera mało prądu.
 • Czyszczenie to kwestia wypłukania dwóch części (talerzy i dolnego zbiornika).
 • Wbudowana bramka BLE (tylko wersja CN)
 • Nie zakłóca pracy oczyszczacza powietrza
 • Przyciski są dotykowe więc nie ma problemu z zalaniem ich wodą czy też dotykaniem mokrymi palcami, nic nas nie kopnie
 • Średni pobór prądu w trybie: 1 - 2.6W / 2 - 3.4W / 3 - 4,6W - tryb auto przeskakuje pomiędzy tymi wszystkimi poziomami, średnio można powiedzieć, że pobiera u mnie 3.2W

Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier _4

Minusy

 • W porównaniu z oczyszczaczem z tej samej firmy jest słyszalny (mechanizm obracający talerze oraz same talerze delikatnie potrafią przelewać wodę dodatkowo wiatrak jest głośniejszy niż np. w oczyszczaczu 2S).
 • Obudowa jest dwuczęściowa i trzeba pamiętać o tym przy przenoszeniu, bo można źle chwycić i wylać na siebie wodę z pojemnika.
 • Jeżeli nie chcemy używać przejściówki to trzeba przerabiać wtyczkę (niestety kabel jest na stałe w obudowie, nie można go wymienić jak to ma miejsce w oczyszczaczu).
 • Zawyża wilgotność w pomieszczeniu o ok. 5% (blisko urządzenia wilgotność jest po prostu większa). Po dodaniu wody wilgotność skacze, potrzebuje kilku minut aby się ustabilizować.

Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier _7

Wydajność

Ponownie mamy tutaj względność założeń - trzeba powiedzieć jasno, w ciągu dnia potrafi odparować 4L wody (cały pojemnik) na największym poziomie, więc gdzieś ta woda paruje. U mnie działa na auto (tryb max 2) i tak co 2/3 dni dolewam wody. Poziom wilgotności po takiej pracy to nawet 70% wilgotności na urządzeniu (jakieś 65% w pokoju). W okresie mocno grzewczym bardzo ładnie dobija do tych 65% na urządzeniu (60% w pokoju). W skrócie jeżeli mam pokój do 12m2 i bez przeciągu to spokojnie potrafi podnieść wilgotność o 15% w trybie auto. W trybie maksymalnym myślę, że spokojnie może to być nawet 10% więcej. Warunek: szczelne okna i brak wentylacji, która tą wilgoć wyciągnie szybko z pokoju. 

Ja urządzenie mam ustawione przy kaloryferze (tak aby nie wiał na podzielnik bo zapłacimy majątek za ogrzewanie - podzielnik mierzy różnicę temperatur pomiędzy tylną a przednią ścianką tak w skrócie i wtedy nalicza). I wieje mi w miejsce gdzie siedzę - po skosie na monitory. 

Model CN czy US/RU? 

No i tutaj zaczyna się historia, miała być wersja US/RU działająca z serwerami EU i taką kupiłem i taką mieli mi wysłać. Odkurzacz i oczyszczacz też mam w wersjach EU, dlatego też taki nawilżacz chciałem. NIESTETY... przysłali mi wersję CN... napisałem do nich, to i tamto... zasugerowałem 20$ zwrotu, ze względu na wysyłkę nie tego co chciałem. I go otrzymałem :D Czyli nawilżacz kosztował mnie 80.99$ - niecałe 320 zł. A że urządzenie i tak podłączałem pod Home Assistant - nie miało to ostatecznie dla mnie różnicy bo automatyzacji w Mi Home robić nie będę. Reasumując wyszedłem na tym bardzo dobrze.

Jednak jest prosty sposób na podłączenie urządzenia z każdego regionu: Xiaomi o co chodzi z tymi regionami Europa / Chiny i dlaczego to jest tak ważne? 

Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier _3

Obsługa w Mi Home

Nawilżacze ewaporacyjne w ogóle nie zakłócają działania oczyszczaczy a różnica wilgotności pomiędzy tymi urządzeniami to ok. 5%. Więcej zdjęć poniżej.

Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier _15

Problem z nieobsługiwanym urządzeniem?

Ostatnio (przełom 2020/2021) coraz więcej osób ma problem z obsługą.

device supported country_2 device supported country_1

Należy ściągnąć zmodowaną aplikację a następnie podmienić plugin w katalogu telefonu ze strony zmodowanej aplikacji: plugins interesuje nas 1000465.zip, bo to on odpowiada za nawilżacze. Więc opisuje Kamil i Łukasz na naszej grupie: Smart Home Google Home Assistant - Inteligentny Dom 

Brak - moje urządzenie w ogóle nie jest widoczne w Google Home - totalnie mnie to zaskoczyło - urządzenia nie mogę nawet włączyć czy wyłączyć. Jest po prostu nieobsługiwane obecnie jeszcze przez Google Home. 

Współpraca z Home Assistance

Genialna - mamy dostęp dosłownie do wszystkiego czyli czujników: wilgotność, temperatura oraz poziom wody w zbiorniku! Oczywiście tak samo jak w oczyszczaczu mamy również tryby pracy do wyboru. Ja sobie dodatkowo ustawiłem przypomnienie na @ jak poziom wody spada poniżej 5% bo jednak na migające diody nie zwracałem tak uwagi i dopiero zmęczone bardziej oczy dawały znać, ze coś jest nie tak. Wskazanie poziomu wody się rozmija - urządzenie podaje pełne do HA jako 125. Przykład: HA mamy 83 a Mi Home mamy 69% - dlatego w kodzie tego czujnika, zastosowana jest pewna modyfikacja. Pozostałe parametry są takie same.

Oczywiście aby integracja była możliwa musimy wyjąć token urządzenia, jak to zrobić opisuję tutaj: Home Assistant - Xiaomi Mi Air Purifier jak go już mamy w configuration.yaml dodajemy:

fan:
# Example configuration.yaml entry
 - platform: xiaomi_miio
  host: 192.168.0.47
  token: c84495466_TOKEN_bd53beeb1
  name: Humidifier

Po zrestartowaniu, będziemy mieli już nowe urządzenie: 

Ja wyjąłem sobie najważniejsze dla mnie rzeczy na wierzch robiąc dodatkowe 3 sensory:

   mi_humidifier_t:
    friendly_name: "Humidifier Temperature"
    unit_of_measurement: '°C'
    value_template: "{{ state_attr('fan.humidifier', 'temperature') }}"
   mi_humidifier_h:
    friendly_name: "Humidifier Humidity"
    unit_of_measurement: '%'
    value_template: "{{ state_attr('fan.humidifier', 'humidity') }}"
   mi_humidifier_w:
    friendly_name: "Humidifier Water"
    unit_of_measurement: '%'
    value_template: >-
     {% if state_attr('fan.humidifier', 'depth') < 127 %}
      {{ (state_attr('fan.humidifier', 'depth') * 0.89 - 11.6) | round | min(100) | max(0) }}
     {% else %}
      {{ states('sensor.mi_humidifier_w') }}
     {% endif %}

Konfiguracja powyższej karty:

entities:
 - entity: fan.humidifier
 - entity: sensor.mi_humidifier_h
 - entity: sensor.mi_humidifier_t
 - entity: sensor.mi_humidifier_w
show_header_toggle: false
title: Humidifier
type: entities

 

Chłodzenie

Zobaczcie co wysłał mi Dawid - genialny pomysł na upały! A podczas rozmowy wpadliśmy na dodatkowy pomysł: można dodatkowo wlewać zimną wodę, trzymaną w lodówce i wtedy już wydajność wzrasta!

chłodzenie_1

Podsumowanie 

Dla mnie najważniejszy aspekt to oczy, które mam mniej zmęczone.. Kwota jaką oszczędziłem już na kropelkach jest serio duża. Oddycha mi się lepiej. Ostatnio jak moja druga połówka była chora to bardzo jej pomogło nawilżanie i przespała spokojnie całą noc. Generalnie jeżeli masz problemy ze zbyt małą wilgotnością powietrza w mieszkaniu - to urządzenie jest po prostu fenomenalne! 

Gdybym miał kupić je ponownie i to w tej cenie? Brałbym i to bez zastanowienia ;) 

Najlepszą ofertę jaką znalazłem na ten produkt prezentuje zawsze w dziale Promocje na blogu.

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 4 Lite

Od: 679 zł 899 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Jest to najsłabsza i najtańsza wersja serii 4 tych popularnych oczyszczaczy. Zastosowano tutaj zupełnie nowy system montażu, filtrów oraz konstrukcji. Jest dość cichy i posiada europejskie normy w trybie automatycznym.

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  lub