Sonoff Basic R3 DIY ZigBee

Sonoff Basic R3 DIY ZigBee

Sonoff Basic na Zigbee - najpierw pozwolili po WiFi flashować swoje urządzenia a teraz to! Piekło zamarzło, przed Wami Sonoff na Zigbee! Ciekawe jaki ma pobór prądu... Urządzenie trafiło do mnie ze sklepu: elty.pl

Na początku muszę poinformować, że urządzenie łączyłem z Home Assistant - Zigbee2mqtt (CC2531 za 4$) a więc nie wykorzystuję bramki Sonoff Zigbee Bridge.

Urządzenie kupisz w Polsce za 47 zł lub na Aliexpress od 11$ (41zł) tutaj - 6 zł więcej a masz coś z Polski na drugi dzień i z gwarancją ;)

Dlaczego Zigbee?

Przeczytaj ten artykuł aby poznać zalety i możliwości tego standardu: Zigbee - jaką bramkę wybrać? Ogromne możliwości zamknięte standardy. 

Jeżeli nie posiadasz bramki Zigbee kup zwykłego Sonoffa na WiFi. 

Specyfikacja techniczna

Nie zmieniło się nic względem poprzednich modeli Basica - w dalszym ciągu jest to 10A obciążenia.

producent_1

Obudowa jest dokładnie taka sama jak wersji WiFi - mają tylko inny napis.

Sonoff Basic R3 DIY ZigBee _2

A w środku... dokładnie to samo ;) No nie do końca - nie mamy WiFi a moduł Zigbee obsługuje: CC2530 

Sonoff Basic R3 DIY ZigBee _5

Zigbee Router

Z tego co podane jest w specyfikacji zwiększa zasięg urządzeń Zigbee jak każde inne zasilane z gniazdka (żarówki czy gniazdka). Według moich prostych testów (z czujnikami Aqara na zigbee2mqtt) mogę to jak najbardziej potwierdzić.

mapa_1

Więcej opisuję tutaj: Home Assistant - jak to jest z tym zasięgiem Zigbee? 

Home Assistant

Urządzenie sparowało się bez problemu z moim zigbee2mqtt

Najbardziej niesamowite jest to, że tutaj widać jak na dłoni - jak natychmiastowe jest połączenie z siecią w przypadku protokołu ZigBee. Od momentu włączenia nie mija sekunda a urządzenie jest już online w HA.

Reakcja na przycisk jest natychmiastowa

Pobór prądu

Mówi się, że urządzenia na Zigbee są bardziej oszczędne (mniej prądożerne) jak jest w rzeczywistości? Sprawdźmy to! Zgadnijcie, które zdjęcie (są po dwa) należy do którego przełącznika.

Sonoff Basic R3 DIY ZigBee _4 Sonoff Basic R3 DIY ZigBee _2 prad_1 prad_2

Nic bardziej mylnego! 0.2W to stan off przekaźnika a 0,9W to stan on przekaźnika - w przypadku WiFi i ZigBee był taki sam! Jesteście zszokowani? Ja troszeczkę tak ;) 

Bramka Zigbee Tuya

Uwaga: urządzenie nie będzie działać choćby z bramką Xiaomi/Aqara czy też Philips! Współpracuje natomiast ze SmartThings i jak się okazało z bramką Tuya, potwierdzone i sprawdzone!

tuya_sonoff_1 tuya_sonoff_1

Podsumowanie

Jeżeli zastanawiacie się nad kupnem tego urządzenia zamiast zwykłego basica, to zdecydowanie polecam to rozwiązanie. To natychmiastowe połączenie to jest coś cudownego! Tak tylko informacyjnie: domyślny stan po włączeniu zasilania to OFF. 

Sonoff Basic R3 DIY ZigBee _7

Swoją drogą Pacman jest moim ulubionym elementem obudowy ;)

 

 

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Czujnik ruchu, obecności i upadku Tuya (mm doppler radar) Zigbee MIR-HE200-TY_fall 230V

Od: 359 zł 547 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Prawdziwy czujnik obecności, który w porównaniu z czujnikami PIR używa do rozpoznawania obecności (również statycznej) millimeter wave Doppler Radar, dzięki czemu jest w stanie stwierdzić obecność nawet jak siedzimy na tronie. Jest to najlepszy czujnik obecności jaki testowałem!

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||