Sonoff Mini (czyli mniejszy basic dopuszkowy z możliwością podpięcia przycisku zewnętrznego) z trybem DIY - czyli możliwością zmiany oprogramowania przez WiFi.
Każdy zna urządzenie Sonoff Basic a a kto go jeszcze nie zna., to już wyjaśniam: Sonoff Basic robi z głupich urządzeń - smart urządzenia - czyli pozwala sterować ich zasilaniem po WiFi. Jego najnowsza odsłona tutaj: Sonoff Basic R3 - DIY flashowanie przez WiFi, warto przeczytać, też test Sonoff Basic R2 i Sonoff Basic i zewnętrzny przycisk on/off. No dobra, to jeżeli mamy to już za sobą. To czas poznać różnice pomiędzy BASIC a MINI.
Urządzenie kupisz na elty.pl czyli Polsce tutaj za 35 zł lub na Aliexpress od 7$ / 27zł sztuka tutaj - kilka zł więcej a masz coś z Polski na drugi dzień i z gwarancją ;)
Budowa
Obudowa jest zamknięta aby podłączyć kable, nie musimy nic rozbierać!
Jest to dość mocno zminiaturyzowane ale brakuje im jeszcze trochę do Shelly. Jednak trzeba przyznać, jedno, mieści się do puszki z kablami.
I to jest główna jego różnica. MINI posiada wejście na podłączenie przycisku zewnętrznego.
Rodzaje przełączników
Jakie przełączniki mogą działać z Sonoff Mini? Tutaj jest bardzo ciekawie!
Maciek na grupie dał znać, że to się jakiś czas temu zmieniło! I obecnie obsługiwane są:
Napięcie
Tak jak podali na grupie napięcie na przycisku fizycznym to 3,3V - więc warto na to zwrócić uwagę. Na wyjściu jest takie samo jak na wejściu. Tylko Shelly 1 pozwala zwierać beznapięciowo - tzn. że zasilane modułu sterującego Shelly 1 jest rozdzielone względem zasilania układu który zamyka.
Możliwości eWeLink
Tutaj nic nas nie zaskoczy mamo to samo co w każdym przełączniku basic.
Tryb DIY
Uwaga, jeżeli masz oprogramowanie w wersji 3.5 lub wyższej, przejdź do tego artykułu (poniższe nie jest aktualne): Sonoff DIY 2.0 już jest!
Czyli o co chodzi w ogóle z tą zworką i po co ona jest? Możliwości rozszerzone urządzenia czyli tryb DIY. Jeżeli nie chcemy bawi się w programowanie po kablu to mamy teraz super alternatywę! Ten tryb pozwala na zmianę oprogramowania naszego mini po WiFi (coś jak OTA dla Tuya).
Więcej opisuję tutaj: Sonoff Basic R3 - DIY flashowanie przez WiFi - bo odbywa się to na takiej samej zasadzie.
Podsumowanie
Jeżeli potrzebujesz takiego przełącznika (dopuszkowego) to jest to zdecydowanie dobre rozwiązanie. A w porównaniu z Tuya jest zdecydowanie mniejsze, więc wejdzie tam gdzie wejść powinno - nie będzie robić problemów ;)
Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!
Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj projekt na lub