Przekaźnik beznapięciowy Sonoff RE5V1C (zasilanie 5V)

Przekaźnik beznapięciowy Sonoff RE5V1C (zasilanie 5V)

Na realizację pomysłu wykorzystania tego przekaźnika, czekałem dość długo ale nareszcie jest!  Urządzenie trafiło do mnie ze sklepu: elty.pl

Zacznijmy od tego co znaczy przekaźnik beznapięciowy. Jest to specjalny przekaźnik który ma oddzieloną ścieżkę zasilania od przekaźnika. To znaczy, że zasilamy go niezależnie od tego co przełączamy. W skrócie możemy zwierać przez niego prąd zmienny jak i stały ważne aby maksymalne obciążenie nie przekroczyło 10A. Co ma to daje? 

Urządzenie kupisz w Polsce tutaj 22zł i oczywiście troszkę taniej na Aliexpress za 4,5$ / 17 zł. Czyli dopłacamy 5 zł i mamy na drugi dzień z Polski i z gwarancją.

Dostępna jest też wersja Sonoff SV - którą możemy zasilać od 5 do 24V prądem stałym i taki sam otrzymamy na wyjściu. 

Jeżeli szukasz małego przekaźnika którym możesz zewrzeć dowolne przewody beznapięciowo jak np. zasilanie pompą w piecu, czy bramą - to jest to idealne urządzenie do tego! 

Działanie

Współpracuje on w pełni z ekosystemem Sonoff (eWeLink). I z tej aplikacji możemy nim zarządzać. 

Mój pomysł

Mnie od zawsze wkurzało, że nie mogę do końca wyłączyć komputera. Mam go zabezpieczonego UPS a więc i tak otrzymywał on napięcie. Było to po prostu nieekonomiczne... a tak poważnie, to lekki ruch myszki potrafił go wybudzić. Czasami wracałem patrzę a on włączony. Dodatkowo, gdy pod moja nieobecność zapomniałem UPS wyłączyć to potrafił pikać całą nasza nieobecność bez prądu - totalnie bez sensu.

Dlatego postanowiłem go zmienić. W pierwszym rzucie zasilanie 5V pobierane jest z portu USB w listwie zasilającej: Inteligentna listwa Tuya (Smart Life).

Sonoff RE5V1C_5

Wymontowałem guzik aby zobaczyć czy wszystko działa na przekaźniku i jest super, wszystko działa idealnie - mam głosowo obsługiwanego UPS!

Gdy mamy tylko impulsowy przycisk (odskakujący) w sonoff dajemy iching i gotowe - działa to tak samo. Gdy ma trzymać to działamy nim normalnie. Ja mam akurat taki, że się wciska. A gdybym miał właśnie taki tylko impuls to stan czy UPS jest włączony, czy wyłączony sprawdzałbym przez możliwość podłączenia się do komputera przez wake on lan.

Podsumowanie

Potrzebujesz przełącznika do bramy/pieca grzewczego itp. jest to urządzenie idealne. Widzę, że ma wyjścia RX/TX/GND/3V3 więc powinno się go dać przeprogramować tasmotą - jak to zrobię dam Wam znać! 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!


Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj projekt na  lub