Sonoff Micro - USB typ A 5V (do ładowarki)

Sonoff Micro - USB typ A 5V (do ładowarki)

Zastanawiacie się jak zrobić smart USB? Bardzo fajny produkt wypuścił niedawno Sonoff - wpinamy go po prostu w ładowarkę USB! Urządzenie trafiło do mnie ze sklepu www.houseiq.pl

Tak generalnie można powiedzieć, że jest to po prostu Sonoff SV/RE5V1C ograniczony do 5V włożony w ładną i przyjemną obudowę. Tylko dlaczego nazywa się micro a nie po prostu USB? Tego nie ogarniam...

Urządzenie kupisz w Polsce tutaj 36 zł lub na Aliexpress od 7$ (29zł) tutaj - 7 zł więcej a masz coś z Polski na drugi dzień i z gwarancją ;)

Sonoff Micro_2

Zastosowanie

Osobiście nie rozumiem stosowania tego urządzenia do ładowania telefonu i innych tego typu urządzeń ponieważ one mają w sobie takie zabezpieczenia a dodatkowo nie będzie działać wtedy Fast/Quick Charge bo przełącza się wtedy z 5V na 9V lub 12V! Są tego zapewne dwa powody: brak połączenia ścieżek data, które informują, że urządzenie obsługuje Fast/Quick Charge oraz zmniejszenia zasilania układu do 5V dla Sonoff. 

Sonoff Micro_3

Jednak osobiście znalazłem kilka super rozwiązań:

Pierwszym zastosowaniem będzie na pewno ładowanie tabletu, który odstawiamy na bazę (czy to ściennego obsługującego nasz smart home, czy też zwykłego ze stolikową stacją bazową) - jak wiemy bateria nie używana z cały czas dostarczanym prądem po prostu straci swoją pojemność i zdjęcie tabletu ze ściany spowoduje jego wyłączenie. Odcinając zasilanie w przypadku naładowania i kiedy spada do 25% zdecydowanie przedłuży czas jego działania.

Drugim zastosowaniem, które u mnie na pewno się sprawdzić są ozdobne lampki LED nad łóżkiem zasilane z ładowarki telefonu. Obecnie mam taki zwykły przełącznik, więc to rozwiązanie będzie idealne! 

Trzecie zastosowanie to ładowanie JBL Link 20 - przenośnego Głośnika z Asystentem Google - trzymacie go cały czas podpiętego, niszczy baterię. Odłączanie od prądu powoduje, że głośnik się wyłącza (jest to po godzinie bezczynności). Więc ustawiłem sobie, że jak zmienia się status na niedostępny w Home Assistant, to wtedy ma załączyć tego Sonoffa - proste i zawsze działa - głośnik tylko na chwilę jest niedostępny.

Po czwarte - jeżeli mamy ładowarkę wieloportową - to dzięki temu rozwiązaniu, możemy odcinać poszczególne porty i to chyba był główny zamysł tego urządzenia, bo na obrazkach tak właśnie jest prezentowane to urządzenie. 

Sonoff Micro_1

Specyfikacja 

  • Model: Micro 
  • Max. wejście: maks. DC 5V / 2,5 A
  • Max. Wyjście: maks. DC 5V / 2,5 A
  • Wi-Fi: IEEE 802.11 b / g / n 2,4 GHz
  • Wymiary: 45 x 30,5 x 26 mm

Znajdziecie też informację: obsługuje tylko protokół ładowania BC 1.2, maks. Wyjście 1A do ładowania.

Sonoff Micro_6

Możliwości

eWeLink jest obecnie w wersji 4.0.2 a więc został w całości przebudowany - w sumie po prostu ładniej wygląda ;)

Sonoff Micro_7 Sonoff Micro_8 Sonoff Micro_9

Jeżeli macie problemy z podłączeniem tak jak ja, to wystarczy (na czas parowania) wyłączyć w telefonie internet mobilny, wtedy zawsze będzie działać to prawidłowo.

Google Home

Urządzenie współpracuje z GH jak każde inne Sonoff - czyli włącz, wyłącz i sprawdź stan - nie ma tutaj zaskoczenia. 

Sonoff Micro_1

Home Assistant

Micro posiada chip CKW04 więc na dzień dzisiejszy nie wgramy Tasmoty! 

HASS-sonoff-ewelink - wyświetla 4x ale tylko pierwsze coś robi i raportuje stan:

SonoffLAN obsługuje Sonoff Micro na sofcie 3.4.0

Czy to się opłaca? 

Czy lepiej zastosować Sonoff Basic, który jak wiemy pobiera ok. 1,2W na czuwaniu, czy Micro?

Na ładowarce (z bramki Tuya) 1,5A: 1,3W

Na ładowarce (z telefonu Samsung) 0,7A: 1,1W

Podsumowanie

Jeżeli chcecie używać tego do czegokolwiek innego niż ładowanie telefonu to będzie to super rozwiązanie. Po prostu taki smart plug w wersji USB. Mnie to urządzenie przyda się bardzo - wiem mega jestem zadowolony, że do mnie trafiło :D A działa jak każde urządzenie Sonoff - szybko i sprawnie :D 

 


Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!