Sonoff Zigbee Bridge - pełny test

Sonoff Zigbee Bridge - pełny test

Ekosystem Sonoff jest bardzo bogaty, posiadają naprawdę dużo rozwiązań, tylko ciepła im brak! Obecnie do tego ekosystemu dołączyła bramka Zigbee, która moim zdaniem będzie hitem! 

Na wstępie muszę napisać, że ta bramka to tragedia - mam już 3 bo poprzednie z dnia na dzień padły. Urządzenie trafiło do mnie ze sklepu www.houseiq.pl

Edit (5 minut później), padła mi kolejna - to chyba jakiś żart... co chwilę przechodzi online/offline (połączenie WiFi)...

Dlaczego Zigbee?

Przeczytaj ten artykuł aby poznać zalety i możliwości tego standardu: Zigbee - jaką bramkę wybrać? Ogromne możliwości zamknięte standardy.  

Bramka Sonoff Zigbee i RF

Jak widzicie są one identyczne, jedna biała druga czarna reszta.. prawie takie same ;) Obie są na WiFi, obie w środku wyglądają prawie tak samo, jednak tak jak pisałem tutaj: Sonoff Zigbee Bridge już dostępny - nie zmienimy w niej oprogramowania jak to było możliwe w bramce RF: "Dont expect running Tasmota with using the onboard zigbee MCU. There is NO Open Source Router Stack for this Chip Family" a szkoda, bardzo na to liczyłem.

Sonoff Zigbee bridge_2

Bramka będzie dostępna od połowy maja w powyższym sklepie i tak też będzie dostępna w pozostałych sklepach zagranicznych. 

Kompatybilność

Bramka działa z niektórymi czujnikami opisanymi jako Tuya Zigbee - obecnie Sonoff nie posiada swoich czujników. Kompatybilność z innymi producentami jest bardzo dobrą wiadomością, ponieważ będziemy mogli trochę lepiej dobierać urządzenie - większy wybór, zawsze lepszy wybór! Jednak działa to bardzo wybiórczo i tylko na wybrane urządzenia. 

Parowanie

U mnie oczywiście tryb parowania nie działa, więc musiałem szpilką przytrzymać dłużej aż zacznie dioda migać i ustawi się punkt dostępowy Sonoff. Potem do aplikacji tryb parowania bezpośredni i nagle hasło WiFi... nazwa zaczyna się od ITEAD, a domyślne hasło to 12345678

Nareszcie się udało!

Przetestowane 

Bez problemu udało mi się podłączyć niektóre czujniki Tuya jednak w żadnym wypadku nie udało mi się podłączyć posiadanych czujników Xiaomi. Czyli potwierdza się to co pisałem tutaj: Zigbee - jaką bramkę wybrać? Ogromne możliwości zamknięte standardy.

Sonoff Zigbee bridge_10 

Według doniesień wszystkie urządzenia Tuya Zigbee 3.0 mają współpracować z bramką Zigbee Sonoff. Po sprawdzeniu, tylko niektóre urządzenia Zigbee 3.0 działają z tą bramką. Dla przykładu Sonoff w ogóle nie ma integracji głowic na kaloryfery. 

Automatyzacje

Tutaj się załamałem - nie da się dać więcej niż JEDEN if..

Sonoff Zigbee bridge_11

Warunków odczytu czujnika ruchu też jest... JEDEN?!

Sonoff Zigbee bridge_12

To jest porażka, mam nadzieję, że do połowy maja to poprawią.

Podsumowanie

Tutaj chciałem Wam pokazać samą bramkę i to jakie możliwości się przed nami otwierają, konkrety będę pokazywać już na przykładzie czujników (w tym automatyzacji jakie nam to daje itp.) - już na dniach czujnik ruchu! 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Xiaomi Mijia Bluetooth Termometr Higrometr - BLE

Od: 46 zł 54 zł | Powiadom gdy cena spadnie

To chyba najmniejszy termometr (oraz higrometr) z wyświetlaczem jaki miałem w rękach a przy tym jest naprawdę śliczny! Gdyby był jednak troszkę większy, było był by prawie idealny, bo cena jest rewelacyjna! 

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  lub