Sonoff S55 - gniazdko IP55

Sonoff S55 - gniazdko IP55

Gdy chcesz zrobić coś smart na balkonie lub w ogrodzie możesz użyć Sonoff Basic w wodoodpornej obudowie lub skorzystać z tego rozwiązania! Myślę, że jest to fajna alternatywa w bardzo dobrzej cenie!

Urządzenie możemy kupić za ok. 13$ na Aliexpress czyli jakiej 54 zł - pamiętaj aby wybrać wersję FR czyli z bolcem (nasz standard) lub DE Schuko (blaszki na dwóch krawędziach bez bolca). 

Norma IP55 

Zacznijmy od najważniejszego IP55 (więcej znajdziesz na: https://pl.wikipedia.org/wiki/IP_(stopie%C5%84_ochrony)) co to znaczy?

  • ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych drutem
  • ochrona przed pyłem
  • ochrona przed strugą wody (12,5 l/min) laną na obudowę z dowolnej strony

Specyfikacja

  • W czuwaniu pobiera 0.3W a włączone maksymalnie 0.7W to było dla mnie niezłe zaskoczenie! 
  • Maksymalny prąd obciążenia: 16A
  • Nigdzie nie znalazłem zakresu temperatur, mimo, że jasno jest napisane we wszystkich materiałach, że jest do użytku zewnętrznego! 

Sonoff S55_8

Obudowa

Trzeba powiedzieć, że jest konkretna - wszędzie są uszczelki - więc zamknięta nie ma możliwości aby się zamoczyło coś w środku.

Sonoff S55_4

Oprogramowanie

Jest dostępna wersja 3.4.0 a więc nie obsługuje jeszcze DIY 2.0

Sonoff S55_13

Home Assistant

Jeżeli chcemy zmieniać oprogramowanie, możemy to bez problemu zrobić - jest obsługiwane choćby przez Tasmotę. Jednak możemy też skorzystać z SonoffLAN dla Home Assistant i oprogramowania nie trzeba wtedy zmieniać. 

Podsumowanie

Jeżeli szukacie smart gniazdka do ogrodu, myślę, że warto zastanowić się nad tym modelem - cenowo wychodzi atrakcyjnie, wszystko mamy w jednym module - z uziemieniem i możliwością obciążenia 16A czyli 3680W.


Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!