Sonoff Touch T1 + T433 jako wyłącznik schodowy

Sonoff Touch T1 + T433 jako wyłącznik schodowy

Jak bez kucia i ciągnięcia kabli zrobić wyłącznik schodowy? Bardzo prosto użyj tego zestawu, instalacja i konfiguracja to nawet mniej niż 15 minut! Na Aliexpress od 19$.

Pamiętaj musisz spełnić podstawowe wymogi (kabel N oraz puszka na wkręty) aby zamontować Sonoff Touch - szczegóły instalacji znajdziesz tutaj.

Instalacja

Zacznijmy od początku, jak zmienić to co mamy na obrazku, na włącznik schodowy? Montujemy jeden główny Sonoff Touch T1 - ja zamontuje podwójny aby z dwóch przycisków zrobić pojedynczy (dodatkowo, Sonoff nie posiada niestety podwójnych ramek). Na poniższym obrazku po lewej mamy schodowy + zwykły (dwa osobne w ramce podwójne), w środku drugi schodowy a po prawej już zamontowany Sonoff Touch T1 Dual zamiast tych dwóch pojedynczych z pierwszego zdjęcia. Niestety nie ma na rynku takiego w jednym przycisku (schodowy + zwykły w podwójnej ramce) więc musiałem w czasie remontu zrobić to na 3 przyciski, czyli zapłaciłem za 3 wyprowadzenia (to co na obrazkach czyli dwa w podwójnej ramce oraz schodowy), 3 białe montaże, 3 przyciski... gdybym zrobił to teraz, to taką instalację miałbym taniej niż to co zapłaciłem za zrobienie tego przewodowo w starym stylu.

Sonoff Touch T1 + T433 jako wyłącznik schodowy_2 Sonoff Touch T1 + T433 jako wyłącznik schodowy_4 Sonoff Touch T1 + T433 jako wyłącznik schodowy_1

Po zamontowaniu Sonoff Touch T1 Dual, tak naprawdę instalację mamy zakończoną. Teraz wystarczy podpiąć pilota w formie przycisku, czyli Sonoff T433 i gotowe! Robimy to przytrzymując klawisz który chcemy zaprogramować na dany kod. Poniżej jak to wygląda na schemacie i ile oszczędzamy komplikacji instalacji kablowej.

 Sonoff Touch T1 + T433 jako wyłącznik schodowy_1Sonoff Touch T1 + T433 jako wyłącznik schodowy_2

Podsumowanie

Stan włącznika pamięta nasz Sonoff T1 i to widzimy w aplikacji eWeLink czy Google Home. Kliknięcie na Sonoff T433 tylko zmienia jego stan (wysyłany jest jeden i ten sam kod RF). Po zaniku prądu Sonoff T1 dalej pamięta przyuczonego pilota. Jeżeli nie ma internetu to Sonoff T1 będzie w dalszym ciągu działać na polecenie Sonoff T433.

Sterowanie głosowe jest dla mnie najwygodniejsze, ale co wtedy gdy druga połówka już śpi? Gdybym zainteresował się temat ponad rok temu, to bardzo dużo oszczędziłbym też w sypialni na takiej instalacji (zamontowałbym przełączniki RF po dwóch stronach łóżka)...

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz pionowy bezprzewodowy Dreame T20

Od: 984 zł 1399 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Jest to w sumie model bliźniaczy do Dreame V11 z tą różnicą, że posiada mniejszą baterię (70 minut zamiast 90) ALE można ją wymieniać a drugą ładować w tym czasie. Jeżeli nie chcemy dokupić dodatkowej baterii to lepiej kupić V11. Natomiast jeżeli wiemy, że jedna bateria to za mało - to ten model będzie ciekawą alternatywą.