Sonoff Basic i podwójny żyrandol w starej instalacji

Sonoff Basic i podwójny żyrandol w starej instalacji

Jeśli zastanawiałeś/łaś się jak w swoim domu podłączyć zdalne sterowanie żyrandolem posiadając starą instalacje elektryczną (bez linii N w przełączniku) a przy tym nie rezygnować z przycisków na ścianie? To jest łatwiejsze niż myślisz i nie wymaga zmiany oprogramowanie w Sonoffie.

Na tapetę bierzemy 2x Sonoff Basic, przełącznik dzwonkowy, lutownicę, parę dodatkowych przewodów z płytek stykowych oraz trochę czasu.

UWAGA: zmiany instalacji elektrycznej należy wykonywać pod okiem osoby dorosłej uprawnionej, autor artykułu oraz Społeczność HejDom.pl nie ponosi odpowiedzialności za krzywdy wyrządzone podczas takich zmian, w gniazdkach, przełącznikach czy puszkach instalacyjnych występuje 230v. Nie zrób sobie lub innym krzywdy. Nigdy nie zwieraj ze sobie przewodów pod napięciem.

Zaprogramuj sonoff przed montażem ich w puszce. Gdy nie wykonasz połączenia sonoff z aplikacją po upchnięciu ich w puszce możesz mieć z tym problem.

Zaczynamy

Wyłączenia bezpieczników, jest to kwestia bezpieczeństwa!
Sprawdzamy jak biegną przewody w naszej puszce oraz przełączniku

podwójny zyrandol_2

Żyrandole podwójne powinny mieć doprowadzone przynajmniej trzy przewody. W takiej plątaninie jak widać na powyższym zdjęciu nie wiemy, który przewód jest, który. Należy odłączyć bezpieczniki i upewnić się miernikiem czy nie ma prądy w tych przewodach.

Separacja

Następny krok to separacja i oznaczenie, który przewód od lampy jest masą. Jeśli wiesz co i jak robić próbnikiem znajdź przewód N od lampy przed wyłączeniem bezpieczników.

podwójny zyrandol_3

W moim przypadku przewody biegnące z lewej na prawo są zasilaniem. Czerwony to L a czarny N. Trzy górne białe przewody to od lewej masa, środkowy idzie do żarówki pierwszej, oraz prawy do żarówki drugiej. Dwa czarne z jednym czerwonym to przewody od przełącznika. Ja w swoim projekcie nie byłem w stanie ukryć sonoffów w puszce, gdyż jest ona za płytka i nie zmieściło mi się to tam, ale puszka znajduje się nad szafą, także nie widać jej po modyfikacji. Musiałem przeciąć przewody czerwony i czarny.

W moim przypadku (to bardzo ważne, instalacja u każdego może wygląda zupełnie inaczej - inne kolory przewodów z napięciem może wystąpić brązowy) dodawałem również dwa dodatkowe gniazdka, jedno na szafie posłuży mi za zasilanie Raspberry pi, drugie na półce, aby móc tam podłączyć ładowarkę do telefonu.

Montaż włącznika dzwonkowego. Podwójnego.

Tu sprawa prostą, aby pamiętać który przewód jest który przyjmujemy iż czerwony będzie nasza masa która pójdzie do sonoff. Pozostaje dwa czarne będą sterować przyciskiem wbudowanym w sonoff. Czerwony podłączamy w miejsce wejścia L na przełączniku a pozostaje dwa w miejsce wyjścia. Skręcamy i możemy zostawić na chwile, gdyż teraz.

przy_1

Lutowanie

Do nóżek oryginalnego przycisku sonoff dolutujmy po kilkanaście centymetrów przewodów takich od płytek stykowych 0.22mm. Jak na schemacie powyżej. Przewody te wyciągamy tak, abyśmy mieli zapas.

schematy_2

Schemat podłączenia

Schemat całej instalacji. Jako że to żyrandol podwójny potrzebujemy dwóch Sonoff'ów, aby sterować z osobna żarówkami. Nasze źródło prądu rozgałęziamy, tak aby uzyskać dwa czerwone L oraz trzy N. Po jednym L i N do Sonoffa.

schematy_1

Montaż właściwy w (przy) puszce

L podłączamy pod in L w sonoff - czynność x2

N podłączamy pod in N w sonoff - czynność x2

Pamiętaj! źródło N rozgałęziamy tak aby jeden przewód Neutralny szedł jak pierwotnie prosto do żyrandolu.

Na zdjęciu widoczne podłączenie rozgałęzionego L i N do dwóch sonoff oraz w moim przypadku dwóch gniazdek ekstra. Również od lampy N podłączany do źródła N. Biały przewód z góry od lewej. Widać na zdjęciu przewody które zwinąłem do puszki. Zamierzałem odłączyć gniazdko przy łóżeczku dziecka i tak je tam zostawiłem.

podwójny zyrandol_1

Przewody pozostałe z lampy podpinamy po jednym do jednego sonoff w wyjście L (out-L). Wyjście N pozostaje puste gdyż ten przewód Neutralny podłączyliśmy bezpośrednio do lampy.

na zdjęciu podłączona żarówka pierwsza. Przewód górny biały z prawej do drugiego wyjścia sonoff zasili drugą żarówkę.

zyrandol_1

 

Podłączenie Sonoff do przełącznika dzwonkowego

Wcześnie przylutowane przewody łączymy z przewodami od przełącznika.

Kostka widoczna w dolnej prawej części zdjęcia to połączone masy z przycisków sonoff oraz czerwony przewód z przełącznika, który służy nam za masę w przełączniku.

Pozostałe dwa czarne łączymy po jednym do każdego sonoff. U mnie połączone kostką starego typu (białą i niebieską).

Niestety moje puszki są minimalne i nie zmieści się w nich nawet pół sonoffa a na powiększenie ich nie dostałem zgody od teścia.

zyrandol_3

W swoich zapasach nie miałem zwykłego przełącznika dzwonkowego dlatego użyłem przełącznika do rolet. Działanie jest identyczne. I w sklepie też tańszy niż dzwonkowy.

W przełączniku na ścianie będzie występować 3.3v.

Spójrz ponownie na schemat, aby się nie pomylić i sprawdzić czy nie popełniliśmy błędu. Pamiętaj tam płynie prąd 230v jest on niebezpieczny.

Włączamy bezpieczniki i cieszymy się oświetleniem tradycyjnym wraz z możliwością sterowania nim poprzez aplikację czy Google Home lub Alexa Amazon.


Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!