Sonoff Zigbee czujnik ruchu (SNZB-03)

Sonoff Zigbee czujnik ruchu (SNZB-03)

Czujnik ruchu od Sonoff jest już dość dobrze dostępny a wiec czas na jego testy! A są w pewnych kwestiach zaskakujące! Czujnik dotarł do mnie ze sklepu elty.pl

Nie mogłem go długo przetestować bo bramka mi siadła i teraz mam dwie bramki - czyli niedługo jedną będę flashować! 

Urządzenie kupisz w Polsce tutaj 49zł i oczywiście troszkę taniej na Aliexpress za 9,50$ / 38 zł. Czyli dopłacamy 10 zł i mamy na drugi dzień z Polski i z gwarancją.

Sposób działania

Zacznijmy od tego jak czujnik PIR działa - nie zagłębiając się w techniczne aspekty: czujnik widzi promienie podczerwone czyli wykrywa różnicę temperatur tła. Stąd widzi gdy wchodzi człowiek, nasza temperatura jest inna niż otoczenia i wchodząc zmieniamy tło widzialne dla sensora. Można oszukać sensor zwiększając temperaturę pomieszczenia do temperatury ciała (często wykorzystywany motyw na filmach) ale w naszym domowym zaciszu, może przez to zareagować np. na otwarte okno gdy temperatura jest zupełnie inna niż wewnątrz pomieszczenia. 

Czujniki tego typu nie widzą przez szyby (czyli np. tego co za oknem czy też pod prysznicem). Automatyczne otwarcie zmywarki podczas suszenia i wydostanie się z niej pary również uruchomi czujnik.

Jeżeli jesteśmy do takiego czujnika tyłem (plecami) i coś kroimy to jeżeli nie zrobimy większego ruchu - to się wyłączy. Więc sugestia montujmy go od strony "roboczej" gdzie jest widoczny ruch.

Dlaczego Zigbee?

Przeczytaj ten artykuł aby poznać zalety i możliwości tego standardu: Zigbee - jaką bramkę wybrać? Ogromne możliwości zamknięte standardy. 

Specyfikacja

  • Zasilanie bateryjne: 3V CR2450
  • Temperatura pracy: -10 ~ +40C
  • Wymiary: 39x35x28mm
  • Wykrywanie 110o i 6m
  • Czujnik przechodzi w stan brak ruchu po niecałych 60 sekundach.
  • Uwaga, urządzenie jest na baterie, więc nie zwiększa zasięgu Zigbee!

Parowanie

Tutaj mamy szpilką - którą musimy wetknąć i wytrzymać tak z 10 sekund aż zamruga. 

Sonoff (eWelink)

Powiem wam bieda - oczywiście wszystko działa ale automatyzacja to bieda z nędzą. Mamy możliwość wybrania tylko jednego warunku i kilku efektów. Do tego godziny kiedy działa. Więc nie masz szans aby coś włączało się podczas ruch po zachodzie słońca - albo wybrane godziny albo zawsze.

Sonoff Zigbee czujnik ruchu_3

System nie raportuje przejścia w stan bez ruchu z logach. Za to po minucie światło gaśnie.

Sonoff Zigbee czujnik ruchu_4

Smart Life (Tuya)

Miłe zaskoczenie, że wszystko pięknie działa!

Sonoff Zigbee czujnik ruchu_6

Mamy dokładne odczyty ruchu a dodatkowo pełne automatyzacje bardziej rozbudowane jak choćby ten zachód słońca o którym wspominałem. 

Sonoff Zigbee czujnik ruchu_9 

Home Assistant przez Zigbee2MQTT

Mimo tego, że urządzenie jest widoczne i niby rozpoznawane, to nie przekazuje ruchu niestety... Urządzenie z małymi problemami na początku ale działa z Zigbee2MQTT i jak już zacznie, to nie przestaje!

Po kilku godzinach a wcześniej kilku (trzech) parowaniach, zaczęło działać!

Home Assistant przez Conbee

Urządzenie nie jest obsługiwane.

Google Home

Żadne czujniki na dzień pisania artykułu nie są widoczne w Google Home - jedynie termostaty. 

Podsumowanie

Jeżeli potrzebuje czujnika ruchu do używania z ekosystemem eWelink to jest to urządzenie, którego potrzebujesz - oczywiście wcześniej musisz kupić bramkę Sonoff Zigbee Bridge. Urządzenie jest dość czułe testowałem je podczas pisania tego artykułu i cały czas paliło mi się światło, to było wręcz dziwne, że tak dobrze działa. Oczywiście, jak siądę nieruchomo czytając to już nie ma szans ale pisząc na klawiaturze działa aż miło.

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz pionowy bezprzewodowy Proscenic P11

Od: 850 zł 1237 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Świetnie wyceniony model względem możliwości - bardzo duża moc 25kPA, szczotka z podświetleniem i automatycznym trybem na dywanach, a do tego mop w zestawie! Właśnie wpadł do mnie na testy i już niedługo pełna recenzja!