Sonoff RF Bridge 433MHz - pilot/hub/mostek radiowy

Sonoff RF Bridge 433MHz - pilot/hub/mostek radiowy

Tym razem opiszę pilot/hub RF 433Mhz - czyli coś co często wykorzystywane jest w sterowaniu światłem, klimatyzacją/wentylacją, żaluzjach zewnętrznych oraz czujnikach ruchu, otwarcia okna/drzwi itp. Urządzenie trafiło do mnie ze sklepu: elty.pl

Masz dużo pilotów i masz już tego dość? Jeżeli szukasz czegoś co zastąpi Twoje piloty do TV, kina itp. sprawdź test Broadlink RM Mini 3 tutaj opisuje urządzenie, które obsługuje WYŁĄCZNIE RF czyli Radio Frequency! Jest to urządzenie działające w dwie strony - nie tylko wysyła sygnały RF ale również może je odbierać - to nie zaskakuje podczas programowania ale w normalnym trybie działania, może również na nie reagować i wyzwalać akcje, stąd nazwa Bridge - most/mostek!

Możesz je kupić na Aliexpress za 12$ lub na elty.pl za 49 zł i mieć je na drugi dzień.

Jak to działa?

Zacznijmy od podstaw, działa to dokładnie tak samo jak wspomniany wcześniej Broadlik -> urządzenie podłączamy do prądu (w zestawie nie ma ładowarki ani kabla). Włączamy tryb parowania (przycisk na obudowie - potrzebna będzie nam np. szpilka). Logujemy się do aplikacji eWeLink i konfigurujemy jak każde inne urządzenie Sonoff.

 Sonoff RF Bridge 433 _8

Jeżeli wcześniej mieliśmy podany SSID i hasło, to wszystko się pięknie połączy. Przypominam urządzenie działa wyłącznie na sieci 2.4GHz - warto rozdzielić te sieci na routerze (nadać im inny SSID).

Obsługa

Możemy stworzyć 3 rodzaje przycisków (w rzeczywistości dwa ale z wieloma wyglądami).

 Sonoff RF Bridge 433 _7

1-button, 2-butto, 3-butto, 4-butto oraz Curtain działają dokładnie tak samo - jest to po postu przycisk i nie możemy go wykorzystać w automatyzacji.

Dopiero opcja Alarm może zostać wykorzystana do automatycznego włączania światła lub innych działań (czyli to wybieramy chcąc podłączyć czujnik ruchu lub otwarcia drzwi).

 Sonoff RF Bridge 433 _4

Gdy już stworzyliśmy sobie kontenery na przyciski (przyciski są szare, na powyższym ekranie tylko Alarm jest zaprogramowany). To przytrzymujemy wskazany przycisk i wysyłały sygnał z pilota lub czujnika który chcemy użyć.

 Sonoff RF Bridge 433 _6

Możliwości

Na stronach podana jest liczba 4 bloków po 4 kody, czyli 16 kodów, ja zaprogramowałem 10 bloków po 4 kody (niestety tymi samymi kodami niektóre bo nie mam tyle pilotów) i dalej przyjmuje. Więc możliwe, że jest to właśnie ta różnica pomiędzy starszą wersją a nowszą urządzenia aczkolwiek większość osób na grupach pisze, że po prostu nadpisuje poprzednie kody lub jeżeli są takie same to można ich zrobić więcej. UNIKATOWYCH kodów może przechować wyłącznie 16. A jak jest u Was ile tak w rzeczywistości kodów przechowuje Wasz Sonoff RF Bridge?

 

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz automatyczny Xiaomi Roborock S7

Od: 1949 zł 2599 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Model z wibracyjnym i podnoszonym mopem, nową genialną szczotką główną w którą nie wkręcają się włosy oraz sonicznym wykrywaniem dywanów. A gdyby tego było mało - to można dokupić stację automatyczną która opróżnia kurz z odkurzacza.

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||