PIR - czujnik ruchu - PIR2 CT60 dla eWeLink/Sonoff

PIR - czujnik ruchu - PIR2 CT60 dla eWeLink/Sonoff

Automatyzacja światła? Mam na to świetny pomysł! Dodatkowo zwiększymy bezpieczeństwo w mieszkaniu, ponieważ może działać jako alarm! Urządzenie trafiło do mnie ze sklepu: elty.pl

Dziś testuję czujni ruchu (PIR) - który współpracuje z bramką/mostkiem/pilotem Sonoff RF Bridge 433 aby w pełni zrozumieć działanie tego zestawu, przeczytajcie proszę jak działa taki mostek.

Zacznijmy od tego jak czujnik PIR działa - nie zagłębiając się w techniczne aspekty: czujnik widzi promienie podczerowone czyli wykrywa różnicę temperatur tła. Stąd widzi gdy wchodzi człowiek, nasza temperatura jest inna niż otoczenia i wchodząc zmieniamy tło widzialne dla sensora. Można oszukać sensor zwiększając temperaturę pomieszczenia do temperatury ciała (często wykorzystywany motyw na filmach) ale w naszym domowym zaciszu, może przez to zareagować np. na otwarte okno gdy temperatura jest zupełnie inna niż wewnątrz pomieszczenia.

Urządzenie zasilane jest dwiema bateriami AA (nie ma ich w zestawie). Obudowę otwiera się troszkę ciężko (trzeba odkręcić śrubkę) i potem odgiąć zaczepy. Jest duże i nieporęczne - przy suficie oczywiście będzie prawie niewidoczne.

piny_1

Mamy 3 tryby działania:

  • FULL - w przypadku wykrycia ruchu ->  alarm jest co 5 sekund wysyłany do bazy - status detektora i baterii co 15 minut
  • NORM - w przypadku wykrycia ruchu -> alarm jest co 3 minuty wysyłany do bazy - status detektora i baterii co 65 minut
  • CODE - przyuczanie urządzenia -> przyciśnij temper button na 3 sekundy aby wysłać kod

Oraz możliwość wysyłania od 1 do 3 impulsów po otrzymania sygnału - gdyby jeden nie dotarł - zwiększa to ponownie bezpieczeństwo.

Instalacji

Urządzenie jest tak skonfigurowane aby nie wykrywało zwierząt poniżej 20kg według opakowania (według instrukcji 25kg). Generalnie odbywa się to w ten sposób, że musimy odpowiednio ustawić kąt urządzenia aby nie obejmowało dolnych partii - stąd podział urządzenia na dwa okienka. Sugerowana wysokość instalacji aby to działało to 2.2 do 2.4m.

Warto też instalować tak by nie raziło go słońce. Przez szyby oczywiście nie widzi, więc możemy być skierowany ku oknu o ile po wewnętrznej stronie okna na parapecie nie lubi wylegiwać się kot. Ruch zasłon oraz firanek o ile nie ma dużych różnic temperatur też nie będzie wykryty. Poruszające się rośliny, przy uchylonym oknie np. wiatrem mogą już go wybudzić.

Zasięg:

  • Strefa detekcji to 55 stopni (oczywiście w lewo i prawo) i 12m odległości.
  • Działa w temperaturze -10 do 60 stopni Celsjusza w instrukcji opisane jako Working environment a zaraz poniżej Operating temperature: -20 do 50 stopni Celsjusza.

Montaż urządzenia robimy na specjalnym elemencie montowanym (wyłącznie) śrubkami do ściany. Powierzchnia niestety utrudnia montaż na klej.

Konfiguracja

Podłączenie jest banalnie proste, opisywałem to w artykule: Sonoff RF Bridge 433 - dodajemy plusem w aplikacji eWeLink -> Alarm, przytrzymujemy na ikonce dzwonka (szarej) a urządzenie w domyślnym trybie wyśle sygnał testowy. Możemy do tego użyć przycisku na płytce - wysyła on sygnał kiedy jest rozwarty (temper switch). Służy do blokady możliwości odcięcia zasilania i sabotażu urządzenia.

PIR eWeLink_3

Gotowe urządzenie jest połączone a telefon będzie wibrować za każdym odbiorem sygnału. Mamy też dokładny rejestr kiedy zostało zdarzenie zarejestrowane. Oczywiście w opcjach wibracje możemy wyłączyć.

Automatyzacja światła

No to czas na automatyzację światła w środowisku eWeLink. Dodajemy nowy scenariusz.

PIR eWeLink_2

Wprowadzamy jego nazwę i dajemy warunek uruchomienia (Condition) czyli kiedy Sonoff RF Bridge zarejestruje Alarm z PIR Office.

Wykonaj czyli ma zaświecić Top Light.

Ustawiamy aby Effective period był tylko jak jest ciemno czyli od 20:00 do 7:00 - niestety nie ma opcji: wschód lub zachód słońca jak to ma miejsce np. w oprogramowaniu Shelly.

PIR eWeLink_1

Następnie musimy ustawić aby światło (ustawienia Top Light w zakładce głównej Urządzenia) gasło nam automatycznie po 15 sekundach od wysłania sygnału ON. Każde wykrycie ruchu resetuje ten licznik, więc ustawiamy go troszkę krócej niż interwał wykrywania ruchu np. na FULL 15 sekund.  Robimy to w sekcji Inching. Duration: 15

PIR eWeLink_4

Generalnie mamy gotowe!

Zastosowanie

Wykrycie ruchu, wysłanie sygnału i jego odbiór trwa do maksymalnie od 2 do 3 sekund. Czyli tyle czasu potrzebuje na zapalenie światła czy włączenie alarmu.

Włączanie światła: działa to bardzo dobrze, niestety problemem jest brak czujnika światła. Jeżeli mamy zapalone inne światło to i tak czujnik wykryje ruch i zapali nam to przypisane. Wszystko fajnie jak mamy jedno źródło światła ale jeżeli w Office mam 3 źródła i głównym jest Desk Ligth. To jak tylko wykryje ruch to bez sensu pali. Można to ominąć i dodać Condition jeżeli jest OFF to tylko wtedy zapalaj Top Light -> niestety Desk Light jest to Xiaomi Yeelighta te dwa ekosystemy ze sobą nie współpracują. Na dzień pisania artykułu -> po woli przymierzają się do łączenia ale to jeszcze potrwa. Opiszę jak ominąć ten problem przez Home Assistance.

Problemem w powyższym zastosowaniu jest Inching działa on też w przypadku fizycznego zapalenia światła. A jeżeli ustawimy sensor na działanie od 20:00 do 7:00 to w pozostałych godzinach nie będzie resetować licznika, więc światło zgaśnie nam po 15 sekundach...

Alarm: jest to fenomenalne rozwiązanie aby sprawdzić czyjąś obecność w domu, jako amatorski alarm nadaje się po prostu idealnie. Działa jak ma działać. Ma zabezpieczenie przed otwarciem obudowy. Jedyny problem to odcięcie zasilania na zewnątrz budynku - wtedy nasz cały system nie będzie działać. Więc koniecznie musimy go zaopatrzyć w dodatkowe wykrywanie zasilania i wysyłania nam sygnału, wtedy jeżeli nastąpi jego zanik.

Dodatkowo pamiętajcie, że te kody nie są zmienne/szyfrowane i ktoś może je przechwycić i robić nam żarty (włączając radiowo światło czy też włączając nasz alarm).

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz automatyczny Xiaomi Dreame Bot Z10 Pro

Od: 1956 zł 2691 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Dreame mocno miesza na rynku, oferuje bardzo dobre parametry w rewelacyjnej cenie - ten model to odpowiednik Roborock S6 MAXV czyli posiadający z przodu "kamery" rozpoznające przedmioty w miażdzącej cenie - a jeszcze dorzucili stację na kurz!

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  lub