Sonoff Basic R3 - DIY flashowanie przez WiFi

Sonoff Basic R3 - DIY flashowanie przez WiFi

Nowy Basic to dla gadżeciarza takiego jak ja, coś podobnego jak premiera nowego Note+ (pro) dla fanów Samsunga. Tryb DIY przez WiFi to już w ogóle szaleństwo. Urządzenie trafiło do mnie ze sklepu: elty.pl

Każdy zna basica a kto go jeszcze nie zna., to już wyjaśniam: Sonoff Basic robi z głupich urządzeń - smart urządzenia - czyli pozwala sterować ich zasilaniem po WiFi. Zapraszam do dwóch najważniejszych artykułów: test Sonoff Basir R2Sonoff Basic i zewnętrzny przycisk on/off. No dobra, to jeżeli mamy to już za sobą. To czas poznać różnice. A główną różnicą będzie tryb DIY.

Budowa

Budowa jest bardziej skomplikowana niż miało to miejsce w Basic R1 i R2. Nie wiem po co jest tyle plastiku - obudowa na obudowę i obudowy. Obecnie aby dostać się do właściwego środka urządzenia trzeba odkręcić 2 śrubki.

sonoff_basic_R3_R3_15

Obudowę zewnętrzną (bez śrubek) ściąga się najprościej podważając paznokciami od jednej wybranej strony kabli i wyciskając.

sonoff_basic_R3_R3_14

Mega ważne przy składaniu urządzenia zwróćcie uwagę na zjadającego kulki pacmana! ;)

sonoff_basic_R3_R3_5

Możecie zwrócić uwagę na fakt, że obecnie ponownie zrezygnowano z kabli a są grube ścieżki jak to miało miejsce w wersji R1 z tym, że R3 jest dwupoziomowa.

sonoff_basic_R3_R3_4

Oczywiście jest certyfikat CE tak na opakowaniu jak i na obudowie urządzenia. Reszta parametrów się nie zmieniła.

sonoff_basic_R3_R3_1

Na opakowaniu oczywiście jest informacja co jest w zestawie - tak zworka, wprowadzająca do trybu DIY, jest w standardzie! 

Tryb DIY

Uwaga, jeżeli masz oprogramowanie w wersji 3.5 lub wyższej, przejdź do tego artykułu (poniższe nie jest aktualne): Sonoff DIY 2.0 już jest!

To co tygryski lubią (ostatnio) najbardziej. Możliwości rozszerzone urządzenia czyli tryb DIY. Jeżeli nie chcemy bawi się w programowanie po kablu to mamy teraz super alternatywę! Płytka do programowania z kabelkami to koszt 30 zł a przecież wystarczyło ponownie przywrócić  PINY a nie robić ten tryb. No ale przejdźmy do konkretów!

 1. Ściągamy te narzędzia na komputer (musi on posiadać WiFi):
  1. NARZĘDZIE: https://github.com/itead/Sonoff_Devices_DIY_Tools
  2. TASMOTA ściągnij Sonoff.bin 6.3.0 (ja użyłem akurat tej wersji ale możesz pobrać nowszą stąd: https://github.com/arendst/Sonoff-Tasmota/releases
 2. Połącz się z urządzeniem w normalnym trybie i skonfiguruj je w eWeLink a następnie ściągnij aktualizacje oprogramowania urządzenia (wersja 3.2 minimum)
 3. Odłącz Basica od prądu i dopiero wtedy nałóż zworkę (tak musisz otworzyć i odkręcić śrubki aby się do tego dostać).
 4. Stwórz sieć WiFi, najprościej zrób to na telefonie, mega ważne są duże i male litery:
  AP name: sonoffDiy
  Password: 20170618sn
 5. Włącz do prądu Sonoff R3, połączy się automatycznie do sieci (pamiętaj tylko 2.4GHz!) w telefonie powinieneś zobaczyć to urządzenie na spisie a dioda na R3 będzie świecić się ciągłym światłem.
 6. Podłącz laptopa do tej samej sieci tak aby oba urządzenia były widoczne w spisie urządzeń na telefonie.
 7. Wypakuj NARZĘDZIE i odpal tool/tool_01DIY85(3.3.0).exe - jeżeli wyskakują błędy i nie możesz włączyć programu lub urządzenia nie ma na spisie to zobacz akapit rozwiązywanie problemów poniżej. Na liście pojawi się Sonoff, możesz nim tutaj zarządzać albo go sflashować, co zaraz zrobimy przez Firmware flash
 8. Wybieramy urządzenie z listy, klikamy po jego prawej, wybieramy ściągnięty wcześniej plik Sonoff.bin i klikamy OK - czekamy aż pasek zrobi się cały zielony i...

sonoff_basic_R3_R3_1


GOTOWE, serio, pasek pójdzie do końca i mamy już Tasmotę zainstalowaną.

Konfiguracja Tasmota

Osoby która doszły do tego punktu, pewnie tych informacji nie potrzebują ale zamieszczę je aby artykuł był pełny.

 1. Łączymy się np. telefonem z siecią o nazwie: sonoff-[NUMER]
 2. Po połączeniu możemy kliknąć na liście WiFi i kliknąć: Zarządzanie Routerem, otworzy się nam strona zarządzania tym urządzeniem
 3. Wprowadzamy dane naszej sieci do której mamy wpięte wszystkie urządzenia (wyłącznie 2.4GHz) - możemy przeskanować sieć i ją wybrać. Wprowadzamy hasło. I zapisujemy zmiany.
 4. Urządzenie łączy się teraz z naszą siecią domową, telefon przełączy się też na tą sieć.
 5. Nasz sonoff połączył się z siecią (miga sobie co jakiś czas niebieską diodą).


Teraz możemy się z nim połączyć każdym komputerem i nim zarządzać przez przeglądarkę. Jego IP możesz sprawdzić w ustawieniach DHCP swojego routera. 

Ale co najważniejsze, również przez MQTT (czyli np. zarządzań nim naszą Malinką z Home Assistance!) dla przykładu:
Power on : http://[SONOFF_IP]/cm?cmnd=Power%20On
Power off : http://[SONOFF_IP]/cm?cmnd=Power%20Off

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://github.com/arendst/Sonoff-Tasmota/wiki/MQTT-Overview

Flashowanie rozwiązywanie problemów.

Jeżeli nie ma urządzenia na spisie w NARZĘDZIU sprawdź czy masz włączoną sieć publiczną oraz wyłączoną zaporę (Windows Deffender).

Jeżeli wyskakują błędy w NARZĘDZIU to prawdopodobnie nie masz zaistalowanego:

Podsumowanie

Jak dla mnie to po prostu Basic z możliwością flashowania urządzenia przez WiFi - co jak już masz zestaw jest troszkę bardziej pracochłonne - ponieważ wystarczy zastosować gniazdo kątowe i nawet nie trzeba nic lutować!

sonoff_basic_R3_R3_9

Generalnie pewnie R3 wyprze R2 jak zostało wyparte R1, jest to dalej doskonałe urządzenie i bardzo je polecam na początek zabawy! Tylko pamiętajcie aby nie obciążać go ciągłym prądem 10A!

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz pionowy bezprzewodowy Dreame T30

Od: 1349 zł 1950 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Jest to następna świetnego Dreame T20, lżejszy, mocniejszy i dłużej pracujący na baterii. W dodatku ma szczotkę szczelinową z ledowym podświetleniem oraz bardziej rozbudowany tryb auto. Możliwość dokupienia drugiej baterii (z adapterem) i ładowania jej niezależnie od odkurzacza to ogromny plus tego modelu!

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||