Czujnik otwarcia drzwi/okna CD100S od eWeLink/Sonoff

Czujnik otwarcia drzwi/okna CD100S od eWeLink/Sonoff

Prosty, tani i amatorski alarm lub automatyzacja światła na 433MHz? Myślę, że mam na to fajny pomysł - jednak przeczytaj uważnie artykuł zanim się na ten konkretny model zdecydujesz! Urządzenie trafiło do mnie ze sklepu: elty.pl

Zacznijmy od tego, że to nie będzie dobra recenzja, oczywiście wszystko zależy od tego - do czego urządzenie chcemy użyć. Czujnik współpracuje z bramką/mostkiem/pilotem Sonoff RF Bridge 433 aby w pełni zrozumieć działanie tego zestawu, przeczytajcie proszę jak działa taki mostek.

Budowa

Generalnie mamy dwa rodzaje czujników:

 • bardziej zaawansowane czyli optyczne, składają się z jednego modułu, opis znajdziecie np. tutaj: Homematic IP - sterowanie kaloryferami - zestaw startowy
 • proste (i zdecydowanie tańsze) kontaktory dwumodułowy magnetyczny: jeżeli oddalimy od siebie dwa moduły to następuje przerwanie pętli i wyzwolenie sygnału alarmowego a po ich ponownym zbliżeniu sygnału zamknięcia czego tutaj w przypadku modelu CD100S nie mamy!

Minusy

Są trzy rzeczy, które mnie niesamowicie w tym rozwiązaniu drażnią:

 1. Zasilanie: 12V bateria o oznaczeniu A23 (bateria nie wchodzi w skład zestawu).
  Sonoff otwarcia_2
  Lokalnie w sklepach znajdziemy najtaniej 2,50 zł za jedną sztukę lub np. 5 sztuk za 8 zł (baterie no-name) - potrzebujemy jedną sztukę takiej baterii - ja niestety nie znalazłem takich akumulatorków ale można na pewno pokombinować.

 2. To jest tylko czujnik rozwarcia - w ogóle nie rejestruje ponownego zamknięcia obwodu!
  Sonoff otwarcia_1
  Tutaj to widać idealnie - próbowałem zrobić dwa kody ale wysyła tylko jeden na otwarcie (data zarejestrowania alarmu).
   
 3. Wygląd - jest duży i brzydki i tak szczerze mówiąc nie wiem dlaczego, bo w obudowie jest pełno pustego miejsca!
  Sonoff otwarcia_3
  Zmieściłem tam te baterie i zmieściłbym jeszcze jedną A23 i nic by nie wystawało ponad obudowę...

To tyle minusów, w sumie drugi jest tutaj najbardziej zasadniczy.

Działanie

To urządzenie po prostu działa! Nie ma tutaj zbyt dużo kombinowania, jak podłączyć taki czujnik znajdziesz tutaj: PIR - czujnik ruchu - PIR2 CT60 dla eWeLink/Sonoff musisz jedynie pamiętać o tym, że sygnał jest wyzwalany przez chwilę po rozwarciu modułów i tylko wtedy go zarejestrujemy.

Idealnie nada się np. do sprawdzenia kiedy ktoś wychodzi lub przychodzi do domu czyli na drzwi wejściowe. Czy też automatyzacji światła w korytarzu, po otwarciu drzwi wejściowych aby z zakupami nie szukać włącznika ściennego. Tylko pamiętajmy aby zrobić zapalanie na np. max minutę bo wychodząc też się zaświeci! Będzie to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż czujnik ruchu a w nocy nie będzie nas oślepiać jak wykryje ruch na korytarzu.

Niestety w przypadku wykorzystania jako przypominajka czy zamknęliśmy okna - tego modułu nie użyjemy, za to jako prosty, amatorski alarm będzie wystarczająca - bo interesuje nas tylko, że ktoś otworzył okno bez naszej obecności w mieszkaniu...

Montaż

W zestawie otrzymujemy taśmy dwustronne, samoprzylepne i to w sumie wszystko co potrzebujemy. Przy montażu musimy trochę przetestować ustawienie.

Sonoff otwarcia_1 

A tutaj jak można jeden kontaktor użyć dla dwóch okien. I aby włączał się tylko jak otworzymy okno a nie jak je uchylimy. 

Sonoff otwarcia_2 Sonoff otwarcia_3

Oraz różne sposoby montażu przy drzwiach wejściowych.

Sonoff otwarcia_5 Sonoff otwarcia_7

Wyjmując tylko magnes z środka aby tak nie szpeciło, mamy wersję mini.

Sonoff otwarcia_1

 


Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!