Broadlink RM Mini 3

Broadlink RM Mini 3

Masz za dużo pilotów? Nie masz już na nie miejsca na stoliku a tak naprawdę używasz po jednym przycisku w większości z nich? Mam na to świetne (i tanie) rozwiązanie!

Broadlink RM Mini3 (wyłącznie IR), cena regularna w Polsce na Allegro to 75 zł. Na Aliexpress od 18$ - uwaga wersja RM4 nie współpracuje z Home Assistant (na dzień 14 kwietnia). 

Co to w ogóle jest? Jest to HUB (pilot) IR, czyli ustrojstwo którym możemy obsłużyć prawie wszystkie inne urządzenia które posiadają pilota z diodą IR (TV, amplitunery, radia, projektory itp.). Mini3 w odróżnieniu od wersji PRO nie posiada RF czyli radio frequency używane do np. niektórych gniazdek czy żarówek.

Dzięki temu, że jest podłączony pod stałe źródło prądu (kabelkiem usb do ładowarki w zestawie brak zasilacza) diody nadające sygnały są bardzo mocne a dzięki swojej budowie - posiada 360 stopniowe rozsyłanie sygnału. W moim przypadku to ustrojstwo jest we wnęce od głośnika a bez problemu obsługuje projektor na suficie jak i sam amplituner który jest półkę niżej (zobacz zdjęcia) oraz znajdujący się POD szafką sterownik LED.

Aplikacja w Play Google to: IHC (Intelligent Home Center - bardzo ważne, wybierz wersję bez EU), natomiast do synchronizacji z Google Home szukaj nazwy: Broadlink Smart Home (lub IHC czasami to zmieniają, nie wiedzieć czemu). Instalacja kilka minut, konfiguracja w zależności od liczby przycisków które zaprogramujemy - może zająć nawet kilkadziesiąt minut.

Google Home

Aby sceny (przetłumaczone na miejsca) czyli jakiekolwiek polecenia pilota działały na Google Home (asystencie w telefonie lub głośniku) musimy: w IHC przejść do zakładki miejsce, i stworzyć miejsce (wybierając polecenia pilota, możemy tutaj zrobić wielokrotne kliknięcia, odstępy pomiędzy nimi itp. np. włącz amplituner i ustaw źródło na blu-ray disc), następnie wchodzimy w aplikacje Google Home i podłączamy konto (nazwa jak wyżej), robimy sync devices głosowo i gotowe.

Aby wywołać miejsce mówimy: activate + nazwa sceny (miejsca) i działa :) Do tego możemy zrobić rutyny w Google Home i jest naprawdę fajnie. O rutynach możesz przeczytać tutaj.

Niektóre urządzenia jak TV mogą zostać automatycznie wykryte przez Google Home, jeżeli całego pilota dodamy do IHC - jednak nie zawsze to działa i nie działa to z każdym urządzeniem - dlatego najprościej i najpewniej zrobić miejsca jak wyżej opisałem. 

Home Assistant

Urządzenie współpracuje lokalnie (bez użycia chmury), więcej przeczytasz tutaj: Home Assistant - Broadlink RM Mini 3 / PRO - pilot/hub IR / RF 

Zasilanie

W zestawie nie ma zasilacza USB, musimy go zapewnić sami. Musi mieć minimum 1A. Pobór prądu jest mniejszy niż Sonoff, bo prawie nie dało się go zmierzyć, czasami pokaże coś koło 0,2W.

Użytkowanie

Niestety ale czasami serwer nie odpowiada i trzeba powtórzyć polecenie. Zdarza się to bardzo rzadko ale trzeba o tym pamiętać zanim się sprawdzi cokolwiek innego - dioda wtedy nie mignie (informacja o sygnale wypuszczenia wiązki IR na RM Mini).

Po za tą rzadką niedogodnością muszę powiedzieć, że urządzenie działa genialnie - nie wiem już gdzie mam swoje piloty ;)

Przydają się zwłaszcza zaprogramowane sceny/miejsca czyli kombinacje klawiszy np. aby wyłączyć projektor muszę dwukrotnie kliknąć off) albo drugie double vol up też super sprawa.

Problemy z UPC

UPC posiada pilota radiowego i IR. Niektóre kody działają (włącz/wyłącz/głośniej/ciszej) ale pozostałe mają dłuższe kodowanie i nie są obsługiwane przez RM3. Jedynie daje radę z tym Logitech (kilka razy droższy) lub zmiana oprogramowania w naszym RM Mini 3, tutaj wątek o tym na grupie: https://www.facebook.com/groups/GoogleHomePolska/permalink/448199586117781/ 

Podsumowanie

Ja sobie już nie wyobrażam pokoju dziennego bez tego urządzenia, jest ono po prostu genialnie - jednym poleceniem włącza mi wszystko i ustawia tak jak sobie wymarzyłem! 

Uwaga: zdjęcia posiadają opisy konfiguracji!

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz automatyczny Xiaomi Roborock S7 Max V

Od: 3178 zł 4199 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Najwyższy model z wibracyjnym i podnoszonym mopem, nową genialną szczotką główną i sonicznym wykrywaniem dywanów. W wersji Max V dołożona kamery i laserowe czujniki z przodu umożliwiające rozpoznawanie przedmiotów i ich omijanie! Stacja opróżnia kurz, brudną wodę i napełnia odkurzacz czystą.

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||