Smart Home - co może być smart? Przegląd możliwości.

Smart Home - co może być smart? Przegląd możliwości.

Temat chodził mi już dłuższy czas po głowie - co tak naprawdę możemy zrobić smart w naszym domu? Co warto zrobić a co na razie jest tylko średnio działającą zabawką dla pasjonatów? Dajcie znać w komentarzach co poprawić i koniecznie dopisać! 

Wpis zostanie podzielony na kilka działów i będzie cały czas z Waszą pomocą rozbudowywany. Zaczniemy od tego co moim zdaniem robimy jako pierwsze.

Jeszcze niedawno zacząłbym pewnie od opisu świateł ale dotarło do mnie, że to się zmieniło i pierwszym smart rozwiązaniem w domu stał się...

Odkurzacz

Dokładnie tak - sprzątanie naszego mieszkania / domu to najbardziej nielubiana czynność - przecież zabiera tyle czasu! Z pomocą przyszły nam automatyczne odkurzacze a od kiedy mają tak wydajną opcję mopowania to już w ogóle szaleństwo! 

Odkurzacze dzielą się na dwa rodzaje zarządzania obszarem do sprzątania:

 • podstawowe jednostki, które jeżdzą bez ładu i składu i obijają sie specjalnie zaprojektowanym zderzakiem o meble - nie są zbyt mądre ale kosztują już podobne pieniądze co odkurzacz ręczny, więc wiele osób się na nie decyduje. Niestety to błąd ponieważ w większości przypadków zrażają do siebie.  Działają jak by 4 latkowi dać odkurzacz do ręki żeby posprzątał tam mieszkanie ;)  A dopiero odkurzacze:
 • MAPujące nasze pomieszczenie np. laserem dzięki czemu wiedzą dokładnie gdzie się znajdują, mogą posprzątać dany pokój a nawet po przeniesieniu na wyższe piętro rozpoznają je! Dają poczucie posprzątanego mieszkania i to takich powinniście szukać do swojego mieszkania - przeskok technologiczny jest tutaj ogromny! 

No dobrze ale jaki wybrać? Przeczytaj: Ranking odkurzaczy - który najbardziej opłaca się kupić? 

Światło

U mnie od tego się zaczęło - jedna z lampek była trudno dostępna (włącznik za stołem) a w gabinecie wchodząc musiałem zapalić górne światło, potem siadałem przy kompie i musiałem wstawać aby je zgasić bo włączałem to na biurku - czyste lenistwo.

Możliwości automatyzacji świateł mamy kilka:

 • najtańsze czyli montowane na kabel (Sonoff Basic) - na obudowie jest malutki włącznik ale można zrobić zewnętrzny Sonoff Basic i zewnętrzny przycisk on/off
 • troszkę droższe gniazdka z przyciskiem - najbardziej popularny i tani jest SONOFF S26 WiFi Smart Plug 
 • żarówki smart - musimy zapomnieć o sterowaniu przez przełącznik ścienny czy przycisk kablowy - żarówka cały czas mu mieć prąd
 • ścienne włączniki (najczęściej szklane dotykowe) - montowane są zamiast istniejących, bardzo ważne zanim zakupisz: O co chodzi z tym N? Dlaczego to jest tak ważne.
  • nowa instalacja elektryczna (z przewodem N - neutralnym) - łączenie wszystkich kabli jest pod przyciskiem ściennym - są wtedy zazwyczaj 2 kable po 3 żyły (6 żył: 2x niebieska (N), 2x brązowa (L), 2x zielono/zółta)
  • stara instalacja elektryczna (bez przewodu N - musimy szukać specjalnie oznaczonego przełącznika) - łączenie przewodów jest w puszkach przy suficie lub przy lampie - jest wtedy tylko jeden kabel dwu (jeden przycisk - jedno światło) lub trój żyłowy (dwa przyciski -> dwa światła)
 • podtynkowe moduły - montuje się je pod obecny przycisk ścienny. Taka sama zasada jak powyżej z włącznikami - są takie które wymagają N i takie które, tego nie wymagają. Zaleta ich jest taka, że nie wymieniamy przełączników natomiast minusy takie, że są droższe i trzeba mieć miejsce w puszcze (odpowiednią głębokość minimum 60mm)

Powyższe rozwiązanie pozwala w przypadku braku połączenia z internetem obsługę świateł manualnie przez przycisk fizyczny.

To jest główny podział. Możliwości takiego działania są następujące:

Muzyka

Muzyka to drugi aspekt naszego mieszkania, który może być smart. Głośniki Google Home umożliwiają nie tylko sterowanie naszymi światłami ale również słuchanie na nich muzyki - ulubionej stacji radiowej np. RMF FM czy też muzyki prosto ze Spotify z pominięciem naszego telefonu.

Głośników jest wiele rodzajów - ale najważniejszy podział to:

 • te z asystentem potrafią nas słuchać i wykonywać polecenia
 • te z wbudowanym chromecast mogą przyjmować muzykę którą chcemy np. głosowo z głośnika z asystentem czy telefonu

Gdyby tego było mało - wszystkie urządzenia z chromecast możemy ze sobą łączyć w grupy! Multiroom w tym wypadku przestaje być dostępny tylko dla bogatych. Najtańszy moduł chromecast audio to niecałe 100 zł - podpinamy go do dowolnego głośnika (wieży, amplitunera, głośników komputerowych) i możemy rozbudować nasz multiroom o kolejne urządzenie! Jeszcze mało? Głośnik Home Mini może przekazać za pomocą bluetooth muzykę na dowolne urządzenie! 

A co jest najfajniejsze sterować nią możemy głosowo! Zmiana piosenki, głośniej czy ciszej wszystko się da zrobić. 

Ogrzewanie / Klimatyzacja / Wentylacja

Tutaj już idziemy w konkretne oszczędności. Ile razy w pokoju masz za ciepło lub za zimno? Albo zapomniałeś zakręcić kaloryfery wychodząc (wyłączyć grzanie)? Z pomocą przychodzą głowice na kaloryfery (lub całe systemy do sterowania grzaniem w domu). 

Ustawiamy zadaną temperaturę i gotowe, nigdy więcej za zimno ani za ciepło w pomieszczeniu. Ustawiasz raz, przychodzą goście albo dzieci zaczynają biegać a kaloryfery same dostosują się do warunków i skręcą grzanie do minimum! 

To podstawa. Możliwości takiego systemu są zdecydowanie bardziej rozbudowane:

 • ustawianie harmonogramów grzania - wyłączają się nam o danej godzinie lub włączają
 • automatyzacje:
  • nie ma nikogo w mieszkaniu/domu kaloryfery nam nie grzeją
  • nie jesteśmy w danym pokoju (np. na podstawie czujnika obecności czy zapalonego światła) w danym pokoju obniża się nam temperatura
  • kończymy wieczorem oglądanie filmu i wyłączamy telewizor - kaloryfery automatycznie się skręcają, już nigdy o tym nie zapomnimy! 

Oszczędności finansowe przy zastosowaniu tych rozwiązań są ogromne! 

Przy klimatyzacji połączonej z czujnikami otwarcia oraz żaluzjami mamy jeszcze większe oszczędności! 

A wentylacja? Czujnik obecności w łazience + wilgotności i tylko wtedy wentylacja się np. załącza, możliwości jest naprawdę ogrom. Dodatkowo - przez maksymalnie godzinę po wzięciu prysznica kaloryfer w łazience grzeje - koniec z mokrymi ręcznikami i przepłacaniem za ogrzewanie (bo zapomnieliśmy go zakręcić)! 

Czujniki otwarcia / zamknięcia

Świetnym rozwiązaniem uzupełniającym nasz smart home są czujniki otwarcia/ zamknięcia drzwi i okien. Pozwalają nam nie tylko dbać o bezpieczeństwo ale też uprzedzą nas wychodząc z domu, że zostawiliśmy coś otwarte np. okno a będzie dziś padać lub jest bardzo zimno / ciepło. Połączenie tego z ogrzewaniem czy oczyszczaczem powietrza jest świetną automatyzacją.

Dla przykładu Czujnik otwarcia / zamknięcia - drzwi / okien Xiaomi Aqara Zigbee - sprawdzanie stanu zamka drzwi wejściowych

Żaluzje / Rolety

Tutaj sprawa prosta - możliwość zamykania otwierania żaluzji przydaje się nie tylko w domach ale również w mieszkaniach! Prosta automatyzacja która otwiera nam rolety gdy wstajemy, zamyka gdy idziemy spać. Czy też jeszcze lepiej - jest wysoka temperatura na zewnątrz i słońce opiera się nam na szybach? Rolety/żaluzje się nam zamykają i izolują od tego ciepła! 

Ja osobiście mieszkając w bloku ma okno kuchenne z którego widzę balkon sąsiadów - przeszkadza mi to wieczorami (bo widzą wszystko co dzieje się w kuchni (a z kuchni w przedpokoju) więc zasuwam ją ręcznie jak robi się ciemno. Ale już pracuję nad tym aby zamontować tam mechanizm i aby robiło się to automatycznie.

Systemy te pozwalają nawet stwierdzić w jakim położeniu są rolety (procent otwarcia). Tak działa np. shelly 2.5

Bramy wjazdowe 

Obecnie większość bram działa prosto - mamy pilota i otwieramy bramę i fajnie jak mamy to połączone jeszcze z bramą garażową a gdyby tak zrobić to smart? Odpalasz samochód i brama się już otwiera wraz z furtką nie trzeba nic klikać. Wracasz z podróży i brama się sama otwiera - ponownie nie trzeba nic klikać. A dodatkowo wiemy czy jest otwarta, zamknięta i kiedy ktoś ostatni raz jej używał. 

To jeszcze nic - czekasz na kuriera, dzwoni do Ciebie a Ty bramę możesz mu otworzyć aby wniósł paczkę a gdyby tego było mało - również bramę garażową gdzie to może bezpiecznie zostawić - fajna sprawa, co nie?

Jeden z najtańszych modułów: Eachen - sterowanie bramą po WiFi z czujnikiem otwarcia (eWeLink)

Domofony / Furtki

Videodomofon to jest naprawdę świetna rzecz - możesz otrzymać powiadomienie na telefon/TV z chromecastem czy inne urządzenie i porozmawiać z osobą przed bramą, nie ważne czy jesteś w domu! Kurier? Otwierasz mu bramę i drzwi garażowe. Wszystko wygodnie z miejsca w którym się w danym momencie znajdujesz! 

Drzwi wejściowe / Zamki 

Nie wiem jak Ty ale ja zawsze mam problem z zapamiętaniem czy zamknąłem zamek w drzwiach, do tego stopnia, ze się czasami wracam. Teraz nie dość, że można to w prosty sposób sprawdzić to można jeszcze go zamknąć otworzyć bez kluczy!  Możemy to rozpoznać na wiele sposobów:

 • na podstawie telefonu (Bluetooth / NFC / WiFi itp).
 • odcisku palca
 • kodu do drzwi wejściowych
 • ręcznego otwarcia z aplikacji - nie trzeba dawać dziecku kluczy!
 • i oczywiście naszego ręcznego otwarcia czy to kluczem fizycznym czy przekręcając od wewnątrz. 

W dodatku ponownie mamy dokładny monitoring gdzie i kiedy drzwi zostały otwarte. Dla przykładu NUKI Combo 2.0

TV / Kino domowe 

Moje ulubione możliwości ostatnimi czasy, to kino domowe i TV. Możliwość głosowego zarządzania jak muzyką to bajka. Hej Google play Witcher on Netflix - bach: żaluzje się zamykają, ekran rozwija, kino włączą na odpowiednią głośność, projektor, światła gasną a my w tym czasie siadamy wygodnie na kanapie aby po chwili wstać i zrobić sobie popcorn <3 

Mój zestaw opisuję dokładnie tutaj: Ile kosztuje kino domowe?

AGD

Pojawia się coraz więcej urządzeń tego typu, jak na razie nie są one super smart ale już niedługo naprawdę mogą rozwinąć swoje skrzydła! Co mamy obecnie dostępn?

Smart lodówki - z dużymi ekranami do zarządzania domem. Czy też z wbudowanymi kamerami, niektóre umożliwiają skanowanie produktów!

Expres do kawy - który po bluetooth pozwoli nam przygotować smaczną kawę (oczywiście szklankę musimy podstawić wcześniej).

Pralki, suszarki, zmywarki umożliwiające zdalne włączanie i ustawianie programu jak i powiadomienie o zakończonym procesie. 

Ogród

Koszenie trawy może się odbywać podobnie jak odkurzanie naszego mieszkania, takie kosiarki są już dostępne w sprzedaży! 

Nawadnianie? Żaden problemy - wystarczy elektrozawór + harmonogramy i gotowe. Do tego czujnik deszcze aby nie podlewać za dużo. Mały czujnik obecności wyłączy zraszacze gdy ktoś z domowników jest w ogrodzie. A gdy wykryją ruch a nas nie ma w mieszkaniu to nieproszonego gościa potraktują lekkim prysznicem ;) 

Urządzenia nieskomercjalizowane

A jak czytasz więcej i więcej to nagle okazuje się, ze nie ma urządzenia, które smart by nie mogło być: kosz który przyjedzie jak potrzebujesz coś wyrzucić. Akwarium, które zarządza się samo (w tym podmiana wody czyli dolewanie i odlewanie, karmienie, temperatura, oświetlenie, pH wody i oczywiście pilnowanie przecieków).

Gdyby tego było mało, mamy też przecież nawadnianie kwiatków w domu jak i też naszego pupila w tym wydawanie jedzenia i sprzątanie kuwety. 

Podsumowanie

A jeżeli powiem Ci, że koszty tych instalacji nie wychodzą drożej niż standardowych (nie smart) rozwiązań? Wtedy już robi się bardzo ciekawie prawda?

Pogubiliście się w tym wszystkim? Ja na początku też, dlatego wprowadziliśmy usługę Doradztwo - stwórz swój Smart Home! 

A jak chcesz wszystko zrobić sam, to czas na zakupy: Smart Home - pierwsze zakupy - od tego zacznij

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Chromecast 4.0 z Google TV wersja HD

Od: 189 zł 199 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Przystawka smart TV (FHD) z najnowszym oprogramowaniem Google TV oraz pilotem! Jej ogromną przewagą nad Xiaomi Mi Box S - jest jej zdecydowanie większa płynność, możliwość podłączenia pod grupę głośników chromecast (multiroom) oraz obsługa Google Stadia (jeszcze nieoficjalnie). 

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||