Smart Home - co może być smart? Przegląd możliwości.

Smart Home - co może być smart? Przegląd możliwości.

Temat chodził mi już dłuższy czas po głowie - co tak naprawdę możemy zrobić smart w naszym domu? Co warto zrobić a co na razie jest tylko średnio działającą zabawką dla pasjonatów? Dajcie znać w komentarzach co poprawić i koniecznie dopisać! 

Wpis zostanie podzielony na kilka działów i będzie cały czas z Waszą pomocą rozbudowywany. Zaczniemy od tego co moim zdaniem robimy jako pierwsze.

Jeszcze niedawno zacząłbym pewnie od opisu świateł ale dotarło do mnie, że to się zmieniło i pierwszym smart rozwiązaniem w domu stał się...

Odkurzacz

Dokładnie tak - sprzątanie naszego mieszkania / domu to najbardziej nielubiana czynność - przecież zabiera tyle czasu! Z pomocą przyszły nam automatyczne odkurzacze a od kiedy mają tak wydajną opcję mopowania to już w ogóle szaleństwo! 

Odkurzacze dzielą się na dwa rodzaje zarządzania obszarem do sprzątania:

 • podstawowe jednostki, które jeżdzą bez ładu i składu i obijają sie specjalnie zaprojektowanym zderzakiem o meble - nie są zbyt mądre ale kosztują już podobne pieniądze co odkurzacz ręczny, więc wiele osób się na nie decyduje. Niestety to błąd ponieważ w większości przypadków zrażają do siebie.  Działają jak by 4 latkowi dać odkurzacz do ręki żeby posprzątał tam mieszkanie ;)  A dopiero odkurzacze:
 • MAPujące nasze pomieszczenie np. laserem dzięki czemu wiedzą dokładnie gdzie się znajdują, mogą posprzątać dany pokój a nawet po przeniesieniu na wyższe piętro rozpoznają je! Dają poczucie posprzątanego mieszkania i to takich powinniście szukać do swojego mieszkania - przeskok technologiczny jest tutaj ogromny! 

No dobrze ale jaki wybrać? Przeczytaj: Ranking odkurzaczy - który najbardziej opłaca się kupić? 

Światło

U mnie od tego się zaczęło - jedna z lampek była trudno dostępna (włącznik za stołem) a w gabinecie wchodząc musiałem zapalić górne światło, potem siadałem przy kompie i musiałem wstawać aby je zgasić bo włączałem to na biurku - czyste lenistwo.

Możliwości automatyzacji świateł mamy kilka:

 • najtańsze czyli montowane na kabel (Sonoff Basic) - na obudowie jest malutki włącznik ale można zrobić zewnętrzny Sonoff Basic i zewnętrzny przycisk on/off
 • troszkę droższe gniazdka z przyciskiem - najbardziej popularny i tani jest SONOFF S26 WiFi Smart Plug 
 • żarówki smart - musimy zapomnieć o sterowaniu przez przełącznik ścienny czy przycisk kablowy - żarówka cały czas mu mieć prąd
 • ścienne włączniki (najczęściej szklane dotykowe) - montowane są zamiast istniejących, bardzo ważne zanim zakupisz: O co chodzi z tym N? Dlaczego to jest tak ważne.
  • nowa instalacja elektryczna (z przewodem N - neutralnym) - łączenie wszystkich kabli jest pod przyciskiem ściennym - są wtedy zazwyczaj 2 kable po 3 żyły (6 żył: 2x niebieska (N), 2x brązowa (L), 2x zielono/zółta)
  • stara instalacja elektryczna (bez przewodu N - musimy szukać specjalnie oznaczonego przełącznika) - łączenie przewodów jest w puszkach przy suficie lub przy lampie - jest wtedy tylko jeden kabel dwu (jeden przycisk - jedno światło) lub trój żyłowy (dwa przyciski -> dwa światła)
 • podtynkowe moduły - montuje się je pod obecny przycisk ścienny. Taka sama zasada jak powyżej z włącznikami - są takie które wymagają N i takie które, tego nie wymagają. Zaleta ich jest taka, że nie wymieniamy przełączników natomiast minusy takie, że są droższe i trzeba mieć miejsce w puszcze (odpowiednią głębokość minimum 60mm)

Powyższe rozwiązanie pozwala w przypadku braku połączenia z internetem obsługę świateł manualnie przez przycisk fizyczny.

To jest główny podział. Możliwości takiego działania są następujące:

Muzyka

Muzyka to drugi aspekt naszego mieszkania, który może być smart. Głośniki Google Home umożliwiają nie tylko sterowanie naszymi światłami ale również słuchanie na nich muzyki - ulubionej stacji radiowej np. RMF FM czy też muzyki prosto ze Spotify z pominięciem naszego telefonu.

Głośników jest wiele rodzajów - ale najważniejszy podział to:

 • te z asystentem potrafią nas słuchać i wykonywać polecenia
 • te z wbudowanym chromecast mogą przyjmować muzykę którą chcemy np. głosowo z głośnika z asystentem czy telefonu

Gdyby tego było mało - wszystkie urządzenia z chromecast możemy ze sobą łączyć w grupy! Multiroom w tym wypadku przestaje być dostępny tylko dla bogatych. Najtańszy moduł chromecast audio to niecałe 100 zł - podpinamy go do dowolnego głośnika (wieży, amplitunera, głośników komputerowych) i możemy rozbudować nasz multiroom o kolejne urządzenie! Jeszcze mało? Głośnik Home Mini może przekazać za pomocą bluetooth muzykę na dowolne urządzenie! 

A co jest najfajniejsze sterować nią możemy głosowo! Zmiana piosenki, głośniej czy ciszej wszystko się da zrobić. 

Ogrzewanie / Klimatyzacja / Wentylacja

Tutaj już idziemy w konkretne oszczędności. Ile razy w pokoju masz za ciepło lub za zimno? Albo zapomniałeś zakręcić kaloryfery wychodząc (wyłączyć grzanie)? Z pomocą przychodzą głowice na kaloryfery (lub całe systemy do sterowania grzaniem w domu). 

Ustawiamy zadaną temperaturę i gotowe, nigdy więcej za zimno ani za ciepło w pomieszczeniu. Ustawiasz raz, przychodzą goście albo dzieci zaczynają biegać a kaloryfery same dostosują się do warunków i skręcą grzanie do minimum! 

To podstawa. Możliwości takiego systemu są zdecydowanie bardziej rozbudowane:

 • ustawianie harmonogramów grzania - wyłączają się nam o danej godzinie lub włączają
 • automatyzacje:
  • nie ma nikogo w mieszkaniu/domu kaloryfery nam nie grzeją
  • nie jesteśmy w danym pokoju (np. na podstawie czujnika obecności czy zapalonego światła) w danym pokoju obniża się nam temperatura
  • kończymy wieczorem oglądanie filmu i wyłączamy telewizor - kaloryfery automatycznie się skręcają, już nigdy o tym nie zapomnimy! 

Oszczędności finansowe przy zastosowaniu tych rozwiązań są ogromne! 

Przy klimatyzacji połączonej z czujnikami otwarcia oraz żaluzjami mamy jeszcze większe oszczędności! 

A wentylacja? Czujnik obecności w łazience + wilgotności i tylko wtedy wentylacja się np. załącza, możliwości jest naprawdę ogrom. Dodatkowo - przez maksymalnie godzinę po wzięciu prysznica kaloryfer w łazience grzeje - koniec z mokrymi ręcznikami i przepłacaniem za ogrzewanie (bo zapomnieliśmy go zakręcić)! 

Czujniki otwarcia / zamknięcia

Świetnym rozwiązaniem uzupełniającym nasz smart home są czujniki otwarcia/ zamknięcia drzwi i okien. Pozwalają nam nie tylko dbać o bezpieczeństwo ale też uprzedzą nas wychodząc z domu, że zostawiliśmy coś otwarte np. okno a będzie dziś padać lub jest bardzo zimno / ciepło. Połączenie tego z ogrzewaniem czy oczyszczaczem powietrza jest świetną automatyzacją.

Dla przykładu Czujnik otwarcia / zamknięcia - drzwi / okien Xiaomi Aqara Zigbee - sprawdzanie stanu zamka drzwi wejściowych

Żaluzje / Rolety

Tutaj sprawa prosta - możliwość zamykania otwierania żaluzji przydaje się nie tylko w domach ale również w mieszkaniach! Prosta automatyzacja która otwiera nam rolety gdy wstajemy, zamyka gdy idziemy spać. Czy też jeszcze lepiej - jest wysoka temperatura na zewnątrz i słońce opiera się nam na szybach? Rolety/żaluzje się nam zamykają i izolują od tego ciepła! 

Ja osobiście mieszkając w bloku ma okno kuchenne z którego widzę balkon sąsiadów - przeszkadza mi to wieczorami (bo widzą wszystko co dzieje się w kuchni (a z kuchni w przedpokoju) więc zasuwam ją ręcznie jak robi się ciemno. Ale już pracuję nad tym aby zamontować tam mechanizm i aby robiło się to automatycznie.

Systemy te pozwalają nawet stwierdzić w jakim położeniu są rolety (procent otwarcia). Tak działa np. shelly 2.5

Bramy wjazdowe 

Obecnie większość bram działa prosto - mamy pilota i otwieramy bramę i fajnie jak mamy to połączone jeszcze z bramą garażową a gdyby tak zrobić to smart? Odpalasz samochód i brama się już otwiera wraz z furtką nie trzeba nic klikać. Wracasz z podróży i brama się sama otwiera - ponownie nie trzeba nic klikać. A dodatkowo wiemy czy jest otwarta, zamknięta i kiedy ktoś ostatni raz jej używał. 

To jeszcze nic - czekasz na kuriera, dzwoni do Ciebie a Ty bramę możesz mu otworzyć aby wniósł paczkę a gdyby tego było mało - również bramę garażową gdzie to może bezpiecznie zostawić - fajna sprawa, co nie?

Jeden z najtańszych modułów: Eachen - sterowanie bramą po WiFi z czujnikiem otwarcia (eWeLink)

Domofony / Furtki

Videodomofon to jest naprawdę świetna rzecz - możesz otrzymać powiadomienie na telefon/TV z chromecastem czy inne urządzenie i porozmawiać z osobą przed bramą, nie ważne czy jesteś w domu! Kurier? Otwierasz mu bramę i drzwi garażowe. Wszystko wygodnie z miejsca w którym się w danym momencie znajdujesz! 

Drzwi wejściowe / Zamki 

Nie wiem jak Ty ale ja zawsze mam problem z zapamiętaniem czy zamknąłem zamek w drzwiach, do tego stopnia, ze się czasami wracam. Teraz nie dość, że można to w prosty sposób sprawdzić to można jeszcze go zamknąć otworzyć bez kluczy!  Możemy to rozpoznać na wiele sposobów:

 • na podstawie telefonu (NFC / WiFi itp).
 • odcisku palca
 • kodu do drzwi wejściowych
 • ręcznego otwarcia z aplikacji - nie trzeba dawać dziecku kluczy!
 • i oczywiście naszego ręcznego otwarcia czy to kluczem fizycznym czy przekręcając od wewnątrz. 

W dodatku ponownie mamy dokładny monitoring gdzie i kiedy drzwi zostały otwarte. Dla przykładu NUKI Combo 2.0

TV / Kino domowe 

Moje ulubione możliwości ostatnimi czasy, to kino domowe i TV. Możliwość głosowego zarządzania jak muzyką to bajka. Hej Google play Witcher on Netflix - bach: żaluzje się zamykają, ekran rozwija, kino włączą na odpowiednią głośność, projektor, światła gasną a my w tym czasie siadamy wygodnie na kanapie aby po chwili wstać i zrobić sobie popcorn <3 

Mój zestaw opisuję dokładnie tutaj: Ile kosztuje kino domowe?

Ogród

Koszenie trawy może się odbywać podobnie jak odkurzanie naszego mieszkania, takie kosiarki są już dostępne w sprzedaży! 

Nawadnianie? Żaden problemy - wystarczy elektrozawór + harmonogramy i gotowe. Mały czujnik obecności wyłączy zraszacze gdy ktoś z domowników jest w ogrodzie. A gdy wykryją ruch a nas nie ma w mieszkaniu to nieproszonego gościa potraktują lekkim prysznicem ;) 

Podsumowanie

A jeżeli powiem Ci, że koszty tych instalacji nie wychodzą drożej niż standardowych (nie smart) rozwiązań? Wtedy już robi się bardzo ciekawie prawda?

Pogubiliście się w tym wszystkim? Ja na początku też, dlatego przeczytaj jeszcze to: Asystent Google | Google Home | Home Assistant - o co w tym wszystkich chodzi? 

No to czas na zakupy: Smart Home - pierwsze zakupy - od tego zacznij 


Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!