Asystent Google | Google Home | Home Assistant - o co w tym wszystkich chodzi?

Asystent Google | Google Home | Home Assistant - o co w tym wszystkich chodzi?

Gdy zaczynałem swoją przygodę byłem pewny, że wszystkie trzy powyższe nazwy to określenie na jedno i to samo. Dopiero po czasie zorientowałem się, że Home Assistant nie jest nawet powiązany z Google, że jest czymś zdecydowanie innym niż przypuszczałem!

Dopiero zaczynasz swoją przygodę ze Smart Home? Zacznij od tego artykułu: Smart Home - co może być smart? Przegląd możliwości. 

Video

 

Trochę teorii

Aby zrozumieć podstawową różnicę musisz mieć świadomość, że Twój telefon, tablet, smart głośnik z asystentem czy komputer jest tylko i wyłącznie terminalem dostępu do chmury Google. A to znaczy, że bez Internetu nie jesteś w stanie nic zrobić. Tak działają wszystkie usług smart: Tuya (Smart Life), Sonoff (eWeLink), Xiaomi itd. - wszystko jest zapisywane w chmurze, Twój telefon jest tylko ekranem do zarządzania - wyłączysz go, wszystkie automatyzacje dalej będą działać. Jest jedno duże ALE: nie ma Internetu, nie ma Smart Home z Google / Tuya / Sonoff / Xiaomi itp

Wszystko w porządku, jeżeli używamy tego do zapalania światła, odkurzania, muzyki, kina. Jednak jeżeli mówimy o bezpieczeństwie (alarm, otwarcie bramy, drzwi, żaluzji) i ogrzewaniu/wentylacji to taka sytuacja nie może mieć miejsca! Smart Home musi być dostępny zawsze a nie tylko zależny od Internetu - dlatego pojawił się właśnie Home Assistant.

Ale zacznijmy od początku, bo jak zwykle zaczynam od końca...

Google Asystent

Najprościej jest to asystent głosowy działający w chmurze (bez Internetu nie działa) - to znaczy, my mówimy mu co ma zrobić a on to wykonuje: Przypomnij mi jak będę w domu o praniu czy też Dodaj do kalendarza o 19:00 zrobić zakupy jak i obiad z rodzinami w weekend. Nie ma problemu! Opowie nam też o pogodzie, ruchu drogowym do pracy i wielu innych rzeczach - cały czas się rozwija!

roznice_1 roznice_2 roznice_3

Obecnie ma więcej możliwości, jak zamawiania jedzenie i wielu, wielu więcej. Jednak dostępnymi głownie za naszymi granicami, są jeszcze niedostępnych u nas. Jednak jego podstawą jest asystowanie Ci podczas normalnego dnia. Przez asystenta możemy głosowo porozumiewać się z innymi usługami na całym świecie!

Google Home

Jest to usługa Google (również w chmurze) łącząca między sobą chmury bardzo wielu producentów sprzętu Smart Home jak np. Tuya (Smart Life), Sonoff (eWeLink), Xiaomi itd. Dla przykładu, mówimy do telefonu: włącz światło w kuchni (lub do głośnika, który działa po angielsku: turn on light in kitchen). Powiedzmy, że światło mamy obsługiwane przez Sonoff Touch - ścienny przycisk smart włączający światło w Łazience (ja mam tam 3 źródła).

roznice_4

Wtedy reaguje nasz Google Asystent czyli nasz telefon/głośnik komunikuje się przez router (Internet) z chmurą Google Home -> a ona z chmurą Sonoff. I wtedy dzieją się dwie rzeczy: chmura Sonoff wysyła do urządzenia (Sonoff Touch) przez nasz router (z Internetu) polecenie włączenia urządzenia (Sonoff Touch) oraz jednocześnie do chmury Google Home wysyła informacje o poprawnym wykonaniu polecenia. Chmura Google Home  to odbiera i wysyła informację na głośnik o prawidłowym wykonaniu polecenia przez Google Asystenta.

To samo dzieje się w przypadku gdy klikniemy w telefonie w aplikacji Google Home w przycisk obsługujący światła (Sonoff Touch). Bardziej szczegółowo mówiąc nasz telefon łączy się z chmurą Google Home i otrzymuje informację o wykonaniu polecenia.

roznice_6

Jak widzicie dużo tutaj chmur i w zależności od jakości połączenia będzie to w oka mgnieniu lub... za chwil parę. Zazwyczaj w ogóle nie odczujemy opóźnienia, ponieważ przepustowość Internetu jest obecnie tak wysoka, że takie dane to marginalne obciążenie sieci. Jednak czasami te chmury padają i są chwilowo niedostępne...

Home Assistant

I tutaj wchodzi właśnie ten system. Mimo podobnej nazwy łączącej Google Home z Google Asystentem to Home Assistant nie ma nic wspólnego z Google

roznice_5

Home Assistant to zaawansowana automatyka domowa, dająca ogromne możliwości jak łączeniem wszystkiego pomiędzy różnymi producentami (Tuya (Smart Life), Sonoff (eWeLink), Xiaomi itd. jak i dostosowania każdego elementu dokładnie do naszych oczekiwań. 

Brzmi tak samo jak Google Home prawda? Jednak jest zupełnie czymś innym. Aby można było użyć Home Assistant potrzebujemy go gdzieś lokalnie (wewnątrz sieci) zainstalować. Najbardziej dostępną metodą jest instalacja na komputerach o małej potrzebie prądowej. Czyli tworzymy taką chmurę do obsługi w naszej sieci lokalnej - dzięki temu nie ważne czy internet będzie działać (router musi ale może nie mieć dostępu do Internetu), nasz smart home dalej będzie smart!

roznice_7

Dla przykładu: idziemy spać (powiedzmy, że czujniki ruchu nie wykrywają nikogo w  pokoju dziennym, dłużej niż pół godziny a w sypialni był ruch). Nasz system (Home Assistant) wyłącza wszystkie światła w mieszkaniu, skręca ogrzewanie w pokojach nieużywanych, a w sypialni zadba o utrzymanie jej na poziomie 19 stopni, odkręcając smart głowice na kaloryferze. Dodatkowo włącza w przypadku potrzeby oczyszczacz oraz informuje nas jeżeli nie zamknęliśmy zamka drzwi wejściowych.

Jest to dość prosty scenariusz, więc rozbudujmy go o wyjście do toalety w nocy. Czujnik ruchu wychwytuje ruch w sypialni, są godziny nocne, więc zaświeca delikatne światła pod łóżkiem, wychwytuje ruch na korytarzu, zaświeca lampkę przy podłodze - maksymalnie ściemnioną. A na końcu wchodzimy do łazienki a tam delikatnie świetlne naprowadzanie nas na cel. Gdyby był dzień (odpowiednio jasno) światła były by jaśniejsze - ale jest noc, więc aby nas nie razić wszystko zapala się przytłumione.

I teraz najciekawsze, powyższy scenariusz (z pominięciem zakupu serwera pod Home Assistant - ok. 300 zł) kosztuje nas następująco: czujniki ruchu 40 zł sztuka, ogrzewanie od 80 zł głowica/kaloryfer, czujniki otwarcia 30 zł sztuka. Przełączniki obsługujące światłą od 30 zł sztuka. Nagle okazuje się, że Smart Home nie musi być wcale drogi! Bo ceny zbudowania Smart Home, nie muszą zaczynać się od 10 000 zł, możemy spokojnie zrobić to za mniej niż 1/10 tej kwoty! I możesz to zrobić z Hejdom.pl - Smart Home nie za miliony ;) 

Aby jeszcze bardziej namieszać to Home Assistant możecie bez problemu połączyć z Google Home i Asystentem aby głosowo zarządzać domem, czy też wysyłać komunikaty głosowe na głośniki o tym, że np. pada, a okno jest otwarte...

No to czas na zakupy: Smart Home - pierwsze zakupy - od tego zacznij 

Zainteresował Cię temat Home Assistant? To przeczytaj: Home Assistant - instalacja oraz sprzęt - od tego zacznij. A może potrzebujesz doradztwa? Skorzystaj z naszej pomocy: Doradztwo - stwórz swój Smart Home nie za miliony! 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Nawilżacz Smartmi Pure Evaporative Air Humidifier 2

Od: 491 zł 699 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Druga wersja rewelacyjnego nawilżacza z ekranem - od kiedy go używam skończyły się problemy z przemęczonymi oczami. Jest to najbardziej naturalny sposób nawilżania ewaporacyjny a jest dosłownie bezpłatny w eksploatacji - ZERO wymiennych filtrów!!!

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||