Smart Home - pierwsze zakupy - od tego zacznij

Smart Home - pierwsze zakupy - od tego zacznij

Marzy Ci się aby poczuć się jak w filmie SF i głosowo obsługiwać swój dom?  Od czego zacząć swoją przygodę z inteligentnym domem? Jakie żarówki, przełączniki i urządzenia warto kupić? I jak to zrobić aby było najtaniej ale dobrej jakości? 

Ja zacząłem od powyższego zestawu ze zdjęcia, pierwotnym pomysłem było sterowanie światłem. Składałem wszystko ok 3 miesiące. Dlaczego tyle? Półtora miesiąca kupowania i drugie tyle aż "ostatnie" urządzenia zaczęły dochodzić z Chin... i dochodzą dalej... i nowe idą i idą - bo ta zabawa, bądźmy szczerzy... nie kończy się nigdy ;)

Poniższe urządzenia wymagają jedynie Routera (Acces Point) oraz telefonu z aplikacją do jego obsługi. Działają również bez internetu w sieci lokalnej - jednak wtedy tylko i wyłącznie przez aplikacje producenta (obsługa przez Google Home nie będzie działać bez internetu). 

Poniższy zestaw to (wszystkie linki aktywne, można kliknąć i poczytać więcej):

  • Sonoff Basic (od tego zacząłem) - przełącznik na kabel, sterowanie WiFi - najtańsze urządzenie do sterowania światłem
  • Touch EU - przełącznik ścienny pojedynczy, sterowanie po WiFi - występują też podwójne i potrójne
  • Touch T1 Dual EU - przełącznik ścienny podwójny, sterowanie po wifi i rf (radiowe) - występuje też potrójny
  • Głośnik Google Home Mini - steruj wszystkim głosowo - najtańszy dostępny w Polsce głośnik z asystentem Google
  • Yeelight 2 Color od Xiaomi - żarówka RGB  sterowana po WiFi - wszystkie kolory świata, ciepły biały i aż 800lm
  • Sonoff S26 (górne lewe pudełko) - inteligentne gniazdko, sterowanie po WiFi z uziemieniem
  • Sonoff POW R2 - przełącznik na kabel z możliwością mierzenia poboru prądu itp., sterowanie po WiFi - 16A, więc nadaje się do większego obciążenia i posiada uziemienie
  • Broadlink RM Mini3 - hub/pilot podczerwieni, sterowanie po WiFi - zrób smart TV, dekoder lub inne urządzenie na pilota i steruj nim głosowo lub z jednej aplikacji

Pozostałe sprzęty jakie w międzyczasie zakupiłem

Dlaczego wybrałem te urządzenia?

Wszystkie współpracują z Google Home - co nam to daje? To, że nie ważne jaki ekosystem wybierzemy, możemy go podłączyć pod jedną aplikację i wszystkim sterować z jednego miejsca (w tym głosowo)! 

Są sterowane po WiFi, a to znaczy że nie wymagają radiowej bramki (dodatkowego urządzenia jak router wifi, takie urządzenie wymagają system jak np. Z-wave). Przełączniki na WiFi są tańsze w zakupie od systemów radowych. Musisz pamiętać, że na pewno wymagane jest stałe zasilanie (linia N w gniazdku - czyli minimum 3 kable w gniazdku jak chcemy sterować JEDNYM światłem, minimum 4 kable jak chcemy sterować dwoma światłami) oraz większy pobór prąd - minimalnie 0,5W, gdzie radiowe potrafią działać rok na dwóch paluszkach i możemy je nałożyć na ścianę bez jakiegokolwiek wiercenia.

Przy 10 urządzeniach na WiFi mamy 5W łącznie a to już robi minimalny koszt roczny. Znowu nie potrzebują baterii, które trzeba wymieniać w systemach radiowych a przecież też swoje kosztują i trzeba o nich pamiętać i mieć zapas! 

Bez problemu odczytamy też stan urządzenia (czy jest włączone czy wyłączone). Generalnie te urządzenia pozwolą Ci zaoszczędzić zaskakująco dużo bez sensu pobieranego prądu.

Najlepszym rozwiązaniem to połączenie tych systemów, np. włącznik schodowy robimy następująco: jeden Touch Sonoff T1 EU (na ciągłym zasilania w punkcie głównym) + dowolna liczba  Sonoff RF przycisków - każdy przycisk przełącza stan światła. Stan realny zapalony, czy też zgaszony odczytujemy z aplikacji eWelink na telefonie pod stanem urządzenia Sonoff Touch T1 a przełączniki radiowe możemy zamontować gdziekolwiek (bo są na baterie)! I tutaj największy problem radiówek - nie jesteśmy w stanie w dowolnym momencie odczytać stanu urządzenia czy jest włączone czy też wyłączone - więc jak włączymy ręcznie lub z innego "pilota" to tego nie sprawdzimy. Dlatego takie połączenie (wifi + radio czyli RF) jest istotne. Oczywiście nie wszystkie radiówki tak mają ale o tym napiszę w innym wpisie. Zaraz, zaraz gaszenie światła górnego przy łóżku, bez wstawania?! Piszę się na to! ;) 

Wpis będzie cały czas rozbudowywany, a w komentarzach czekam na wasze sugestie oraz uwagi.


Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!