Smart Home - moje pierwsze zakupy - od tego warto swoją przygodę zacząć.

Smart Home - moje pierwsze zakupy - od tego warto swoją przygodę zacząć.

Marzy Ci się aby poczuć się jak w filmie SF i głosowo obsługiwać swój dom?  Od czego zacząć swoją przygodę z inteligentnym domem? Jakie żarówki, przełączniki i urządzenia warto kupić? I jak to zrobić aby było najtaniej ale dobrej jakości? 

Ja zacząłem od powyższego zestawu ze zdjęcia, pierwotnym pomysłem było sterowanie światłem. Składałem wszystko ok 3 miesiące. Dlaczego tyle? Półtora miesiąca kupowania i drugie tyle aż "ostatnie" urządzenia zaczęły dochodzić z Chin... i dochodzą dalej... i nowe idą i idą - bo ta zabawa, bądźmy szczerzy... nie kończy się nigdy ;)

Poniższe urządzenia wymagają jedynie Routera (Acces Point) oraz telefonu z aplikacją do jego obsługi. Działają również bez internetu w sieci lokalnej - jednak wtedy tylko i wyłącznie przez aplikacje producenta (obsługa przez Google Home nie będzie działać bez internetu). 

Poniższy zestaw to (wszystkie linki aktywne, można kliknąć i poczytać więcej). Jednak zanim to zrobisz, sprawdź jaką instalację elektryczną posiadasz: O co chodzi z tym N? I dlaczego to jest tak ważne.

Producenci urządzeń smart - Big Hero ... 3

Nie wiem jak Wy ale ja na początku z tym wszystkich się trochę gubiłem. Jest tego tak dużo, że po prostu nie wiadomo co wybrać! Sonoff, Tuya, Xiaomi a to dopiero wierzchołek góry lodowej! 


Kompatybilność BRAK - bardzo proszę zapamiętajcie to - bez wykorzystania zewnętrznych usług, nie macie możliwości podłączenia tych urządzeń w jeden ekosystem. W skrócie czujnik ruchu Tuya nie zapali Wam światła Sonoff. 


Dlatego stworzyłem artykuł i myślę, że to się przyda na początek: Producenci urządzeń Smart Home - Big Hero ... 3 

A jeszcze jedno, jak coś jest niezrozumiałe to zerknij do Słownika :)

Podstawowe urządzenia (montowane na kabel):

  • Sonoff Basic (od tego zacząłem) - przełącznik na kabel, sterowanie WiFi - najtańsze urządzenie do sterowania światłem, obecnie preferuję Sonof Basic R3 Zigbee - to moje pierwsze urządzenie na Zigbee
  • Sonoff POW R2 - przełącznik na kabel z możliwością mierzenia poboru prądu itp., sterowanie po WiFi - 16A, więc nadaje się do większego obciążenia i posiada uziemienie

Gniazdka:

Więcej gniazdek znajdziesz tutaj.

Światło przełączniki dopuszkowe (nie wymagające zmiany przełącznika ściennego):

Światło przełączniki ścienne (zastępują przełącznik ścienny): 

Rolety/Żaluzje

Głośniki z asystentem Google: 

Ekrany z asystentem Google

Żarówki

Ogrzewanie

Sprawdź też Ranking smart głowic termostatycznych - jakie najlepiej wybrać?

Jak zrobić ze starego TV - smart? 

Broadlink RM Mini3 - hub/pilot podczerwieni, sterowanie po WiFi - zrób smart TV, dekoder lub inne urządzenie na pilota i steruj nim głosowo lub z jednej aplikacji

Odkurzacze automatyczne

Odkurzacz Xiaomi STYJ02YM (Viomi V2 PRO) nie polecam już, teraz wybrałbym inny - przeczytaj też: Xiaomi Roborock S50 - czego nie powiedzą Wam w sklepie a powinniście to wiedzieć

Sprawdź też Ranking odkurzaczy - który najbardziej opłaca się kupić?

Czujniki

W zależności od ekosystemu, który wybierzemy mamy do dyspozycji

Pozostałe sprzęty jakie w międzyczasie zakupiłem

To tylko namiastka tego co mam w domu smart - więcej znajdziesz oczywiście na blogu :)

Dlaczego wybrałem te urządzenia?

Wszystkie współpracują z Google Home - co nam to daje? To, że nie ważne jaki ekosystem wybierzemy, możemy go podłączyć pod jedną aplikację i wszystkim sterować z jednego miejsca (w tym głosowo)! 

WiFi

Wspomniane wyżej urządzenia są sterowane w większości po WiFi, a to znaczy że wymagają tylko routera i przez niego dostępu do internetu. Przełączniki na WiFi są najtańszym sposobem zrobienia smart domu. Musisz pamiętać, że na pewno wymagane jest stałe zasilanie (linia N więcej opisuję tutaj).

Pobierają na stanie czuwania od 0,5 do 0,8W. Przy 10 urządzeniach na WiFi mamy 5W łącznie a to już robi minimalny koszt roczny. Każde urządzenie WiFi zapycha nam sieć (sieć WiFi została stworzona do przesyłania dużych ilości danych a taki przełącznik przesyła ich bardzo mało i tylko zajmuje pasmo). Powyżej 30 urządzeń WiFi i zaczniemy potrzebować lepszego routera.

Bez problemu odczytamy też stan urządzenia (czy jest włączone czy wyłączone). Generalnie te urządzenia pozwolą Ci zaoszczędzić zaskakująco dużo bez sensu pobieranego prądu.

RF 433MHz

Włącznik schodowy robimy następująco: jeden Touch Sonoff T1 EU (na ciągłym zasilania w punkcie głównym) + dowolna liczba Sonoff RF przycisków ściennych - każdy przycisk przełącza stan światła. Stan realny zapalony, czy też zgaszony odczytujemy z aplikacji eWelink na telefonie pod stanem urządzenia Sonoff Touch T1 a przełączniki radiowe możemy zamontować gdziekolwiek (bo są na baterie)!

I tutaj największy problem radiówek - nie jesteśmy w stanie w dowolnym momencie odczytać stanu urządzenia czy jest włączone czy też wyłączone - więc jak włączymy ręcznie lub z innego "pilota" to tego nie sprawdzimy. Dlatego takie połączenie (wifi + radio czyli RF) jest istotne. Oczywiście nie wszystkie radiówki tak mają ale o tym napiszę w innym wpisie. Zaraz, zaraz gaszenie światła górnego przy łóżku, bez wstawania?! Piszę się na to! ;) 

Jednaj najgorsze jest to, że kody są otwarte, a to znaczy, że jak ktoś z sąsiadów wpadnie na taki sam pomysł i trafi z takim samym kodem, to zaświeci Tobie i sobie światło. To samo jest z pilotami do TV - jeżeli mieliśmy takie same, mogliśmy inny zmieniać kanały, jednak ograniczały nas ściany - RF 433MHz przechodzi przez nie i można spłatać psikusa sąsiadowi ;) 

Dlatego powstało...

Zigbee

Urządzenia RF 433 MHz są świetne bo są tanie i wymagają bardzo mało prądu. Jednak gdy zachodzi potrzeba polegania na ich bezawaryjności (bezpieczeństwo np.) to okazuje się, że brakuje tutaj najważniejszego czyli informacji czy urządzenie jest online oraz choćby stanu baterii. Jeżeli chodzi o przycisk ścienny, cóż nie włączy się światło - wielkie mecyje, a ze względu na otwarte (łatwe do odczytania kody) najwyżej ktoś nam zapali światło.

Urządzenia na WiFi są fantastyczne - nie trzeba dodatkowej bramki (Zigbee), wszystko podłączymy bezpośrednio pod nasz router, który dostarcza internet, tylko... są bardzo prądożerne! A czas od momentu wybudzenia urządzenia do jego zalogowania się do sieci liczony jest w sekundach. W przypadku przycisków ściennych czy czujników ruchu jest to niedopuszczalne! 

I tutaj pojawia się Zigbee - działa jak WiFi i RF w jednym.  Czytaj dalej: Zigbee - jaką bramkę wybrać? Ogromne możliwości zamknięte standardy.

Zaawansowana automatyka domowa

Powyższe to za mało? Zainteresuj się w takim razie Home Assistant - jest to zaawansowana automatyka domowa oparta na wcześniej wymienionych elementach ale dająca ogromne możliwości jak łączeniem wszystkiego pomiędzy różnymi producentami (tuya, sonoff, xiaomi i wiele więcej) jak i dostosowania każdego elementu dokładnie do naszych oczekiwań. 

Wpis będzie cały czas rozbudowywany, a w komentarzach czekam na wasze sugestie oraz uwagi.

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Terminal HP T630 do HA

Od: 229 zł 499 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Jest to mocniejsza wersja najbardziej popularnego urządzenie do postawienia systemu smart home jakim jest Home Assistant - jeżeli nie wiesz co to, przeczytaj ten artykuł: Asystent Google | Google Home | Home Assistant - o co w tym wszystkich chodzi? 

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||