Smart Home - pierwsze zakupy - od tego zacznij.

Smart Home - pierwsze zakupy - od tego zacznij.

Marzy Ci się aby poczuć się jak w filmie SF i głosowo obsługiwać swój dom?  Od czego zacząć swoją przygodę z inteligentnym domem? Jakie żarówki, przełączniki i urządzenia warto kupić? I jak to zrobić aby było najtaniej ale dobrej jakości? 

Ja zacząłem od powyższego zestawu ze zdjęcia, pierwotnym pomysłem było sterowanie światłem. Składałem wszystko ok 3 miesiące. Dlaczego tyle? Półtora miesiąca kupowania i drugie tyle aż "ostatnie" urządzenia zaczęły dochodzić z Chin... i dochodzą dalej... i nowe idą i idą - bo ta zabawa, bądźmy szczerzy... nie kończy się nigdy ;)

Poniższe urządzenia wymagają jedynie Routera (Acces Point) oraz telefonu z aplikacją do jego obsługi. Działają również bez internetu w sieci lokalnej - jednak wtedy tylko i wyłącznie przez aplikacje producenta (obsługa przez Google Home nie będzie działać bez internetu). 

Poniższy zestaw to (wszystkie linki aktywne, można kliknąć i poczytać więcej). Jednak zanim to zrobisz, sprawdź jaką instalację elektryczną posiadasz: O co chodzi z tym N? I dlaczego to jest tak ważne.

Producenci urządzeń smart - Big Hero ... 3

Nie wiem jak Wy ale ja na początku z tym wszystkich się trochę gubiłem. Jest tego tak dużo, że po prostu nie wiadomo co wybrać! Sonoff, Tuya, Xiaomi a to dopiero wierzchołek góry lodowej! 


Kompatybilność BRAK - bardzo proszę zapamiętajcie to - bez wykorzystania zewnętrznych usług, nie macie możliwości podłączenia tych urządzeń w jeden ekosystem. W skrócie czujnik ruchu Tuya nie zapali Wam światła Sonoff. 


Dlatego stworzyłem artykuł i myślę, że to się przyda na początek: Producenci urządzeń Smart Home - Big Hero ... 3 

Podstawowe urządzenia (montowane na kabel):

  • Sonoff Basic (od tego zacząłem) - przełącznik na kabel, sterowanie WiFi - najtańsze urządzenie do sterowania światłem
  • Sonoff POW R2 - przełącznik na kabel z możliwością mierzenia poboru prądu itp., sterowanie po WiFi - 16A, więc nadaje się do większego obciążenia i posiada uziemienie

Gniazdka:

Przełączniki pod puszkowe (nie wymagające zmiany przełącznika ściennego):

Przełączniki ścienne: 

Głośniki z asystentem: 

Żarówki

Ogrzewanie

  • Homematic IP - centrala oraz głowica (termostat) na kaloryfer

Jak zrobić ze starego TV - smart? 

  • Broadlink RM Mini3 - hub/pilot podczerwieni, sterowanie po WiFi - zrób smart TV, dekoder lub inne urządzenie na pilota i steruj nim głosowo lub z jednej aplikacji

Pozostałe sprzęty jakie w międzyczasie zakupiłem

To tylko namiastka tego co mam w domu smart - więcej znajdziesz oczywiście na blogu :)

Dlaczego wybrałem te urządzenia?

Wszystkie współpracują z Google Home - co nam to daje? To, że nie ważne jaki ekosystem wybierzemy, możemy go podłączyć pod jedną aplikację i wszystkim sterować z jednego miejsca (w tym głosowo)! 

WiFi

Wspomniane urządzenia są sterowane po WiFi, a to znaczy że nie wymagają radiowej bramki (dodatkowego urządzenia jak router WiFi, takie urządzenie wymagają systemy jak np. Z-wave czy Zigbee). Przełączniki na WiFi są tańsze w zakupie od tych radiowych z bramką. Musisz pamiętać, że na pewno wymagane jest stałe zasilanie (linia N w przełączniku ściennym - czyli minimum 3 kable w gniazdku jak chcemy sterować JEDNYM światłem, minimum 4 kable jak chcemy sterować dwoma światłami) oraz większy pobór prąd - minimalnie 0,5W na przełącznik, gdzie radiowe potrafią działać rok na dwóch paluszkach i możemy je nałożyć na ścianę bez jakiegokolwiek wiercenia.

Przy 10 urządzeniach na WiFi mamy 5W łącznie a to już robi minimalny koszt roczny. Znowu nie potrzebują baterii, które trzeba wymieniać w systemach radiowych a przecież też swoje kosztują i trzeba o nich pamiętać i mieć zapas! 

Bez problemu odczytamy też stan urządzenia (czy jest włączone czy wyłączone). Generalnie te urządzenia pozwolą Ci zaoszczędzić zaskakująco dużo bez sensu pobieranego prądu.

Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie tych systemów...

RF 433MHz

Włącznik schodowy robimy następująco: jeden Touch Sonoff T1 EU (na ciągłym zasilania w punkcie głównym) + dowolna liczba Sonoff RF przycisków ściennych - każdy przycisk przełącza stan światła. Stan realny zapalony, czy też zgaszony odczytujemy z aplikacji eWelink na telefonie pod stanem urządzenia Sonoff Touch T1 a przełączniki radiowe możemy zamontować gdziekolwiek (bo są na baterie)!

I tutaj największy problem radiówek - nie jesteśmy w stanie w dowolnym momencie odczytać stanu urządzenia czy jest włączone czy też wyłączone - więc jak włączymy ręcznie lub z innego "pilota" to tego nie sprawdzimy. Dlatego takie połączenie (wifi + radio czyli RF) jest istotne. Oczywiście nie wszystkie radiówki tak mają ale o tym napiszę w innym wpisie. Zaraz, zaraz gaszenie światła górnego przy łóżku, bez wstawania?! Piszę się na to! ;) 

Jednaj najgorsze jest to, że kody są otwarte, a to znaczy, że jak ktoś z sąsiadów wpadnie na taki sam pomysł i trafi z takim samym kodem, to zaświeci Tobie i sobie światło. To samo jest z pilotami do TV - jeżeli mieliśmy takie same, mogliśmy inny zmieniać kanały, jednak ograniczały nas ściany - RF 433MHz przechodzi przez nie i można spłatać psikusa sąsiadowi ;) 

Dlatego powstało...

Zigbee

Urządzenia RF 433 MHz są świetne bo są tanie. Jednak gdy zachodzi potrzeba polegania na ich bezawaryjności (bezpieczeństwo np.) to okazuje się, że brakuje tutaj najważniejszego czyli choćby stanu baterii. Jeżeli chodzi o przycisk ścienny, cóż nie włączy się światło - wielkie mecyje, najwyżej ktoś nam odczyta kod i zapali światło.

Jednak co innego, jeżeli mamy czujnik zalania w łazience, i może się wyładować tydzień przed powodzią a my o tym się nawet nie dowiemy! Dlatego urządzenia Zigbee są tak dobrym pomysłem - raportują takie informacje jak poziom baterii czy jakość połączenia a nie tylko wysyłają kod RF na który zareaguje nasz Sonoff RF Bridge. Dodatkowo transmisja jest jest uwierzytelniona - to znaczy, urządzenie należy sparować wcześniej z bramką aby w ogóle ze sobą współpracowały.

Komunikacja w Zigbee jest dwustronna to znaczy, każde urządzenie może odbierać sygnał oraz nadawać. Są przez to bardziej skomplikowane i droższe. 

Zigbee to po prostu takie WiFi ale mniej prądożerne - dlatego zdobywa tak ogromną popularność - wymaga jednak bramki (coś jak router WiFi ale obsługujące protokół Zigbee).

Więcej przeczytasz tutaj: Home Assistant - Zigbee2mqtt (CC2531 za 4$) i programowanie przez nodeMCU

Zaawansowana automatyka domowa

Powyższe to za mało? Zainteresuj się w takim razie Home Assistant - jest to zaawansowana automatyka domowa oparta na wcześniej wymienionych elementach ale dająca ogromne możliwości jak łączeniem wszystkiego pomiędzy różnymi producentami (tuya, sonoff, xiaomi i wiele więcej) jak i dostosowania każdego elementu dokładnie do naszych oczekiwań. 

Wpis będzie cały czas rozbudowywany, a w komentarzach czekam na wasze sugestie oraz uwagi.

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019


Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!