Homematic IP - sterowanie kaloryferami - zestaw startowy

Homematic IP - sterowanie kaloryferami - zestaw startowy

Jak sterować inteligentnie ogrzewaniem gdy mamy kaloryfery? Zaczniemy od zestawu podstawowego, pierwotnie miał to być jeden wpis ale system jest na tyle rozbudowany, że będzie ich minimum dwa. Tutaj przetestujemy centralkę z głowicą i czujnikiem otwarcia okna. Czyli sterowanie jednym pomieszczeniem.

Na wstępnie muszę zaznaczyć, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tym jak ten system działa. Zaskoczony to w sumie mało powiedziane. Nie wiedziałem, że otrzymam taki komfort pracy w gabinecie. Oryginalne nowe zestawy kupicie również na Amazon.de pod tym linkiem.

Zestaw Homematic IP - kupisz tutaj za mniej niż 300 zł używany na Allegro

Bardzo ważne: EQ-3 Homematic IP to nie jest to samo co EQ-3 Homematic - te systemy ze sobą nie współpracują przy użyciu bramki AP (opisywanej w artykule) a jedynie przy wykorzystaniu znacznie droższego CCU3 który działa niezależnie od internetu i z tego co rozumiem posiada jedynie zarządzanie lokalne (do sprawdzenia). Dlatego jeżeli kupujesz używane przedmioty, zwróć dokładnie uwagę co sprzedawca wystawia (często pisze np. Homematic IP czujnik okien - który okazuje się, że jest Homematic ale bez IP - okrągły przycisk funkcyjny a nie prostokątny).

 Homematic IP - sterowanie kaloryferami zestaw startowy_22

Zasięg sygnału bramki to maksymalnie 150m a AP nie można łączyć w kilka urządzeń, w ramach jednego mieszkania - według moich testów, nie będą też widoczne czujniki  z różnych bramek - jedna bramka to niezależny ekosystem dla jednego mieszkania.

Jak już pewnie zauważyliście, im mniej wydam na dany system tym jestem szczęśliwszy, więc jak zobaczyłem na grupie Google Home Polska - Instalacja i Sterowanie Inteligentnym Domem, że ktoś wstępnie przetestował EQ-3, ale nie wersję Max! o której cały czas myślałem, a coś nowego, od razu się tym zainteresowałem.

Cena

Zacznijmy od kosztów, nowy zestaw (ze zdjęcia) to koszt niecałych 569 zł (głowica, bramka i czujnik okien), w niezależnej sprzedaży głowica to 210 - 249 zł, aby to porównać z innymi systemami, musimy zestawić centralkę + 2 głowice.

Nowy

Homematic IP (Amazon)

Netatmo Tado Danfoss
Centralka 200 zł      
Głowica 210 zł 350 zł 390 zł 180 zł
Termostat ścienny 220 zł 850 zł 990 zł 420 zł
Zestaw: 2 głowice + centralka 620 zł 900 zł 1100 zł  
Zestaw: 3 głowice + centralka 830 zł 1250 zł 1500 zł 1200 zł

 

Jednak ciekawie robi się jak zobaczymy na sprzęt powystawowy/używany.

Używany Homematic IP Netatmo
Głowica 140 zł 250 zł
Zestaw: 2 głowice + centralka 390 zł 650 zł

 

Oczywiście dla każdego mieszkania wyliczenia będą inne, bo też mamy inną liczbę kaloryferów. Na mieszkaniu gdzie potrzebujemy od 3 do 4 głowic cena robi się już znacząca. Nie mówiąc o akcesoriach dodatkowych, gdzie cały system to już bardzo dużo mniejszy wydatek niż u konkurencji. 

Homematic IP to cały ekosystem

Homematic IP to nie tylko sterowanie kaloryferami ale również ogrzewanie podłogowe! Generalnie system jest bardzo bogaty, posiada między innymi: gniazdka, czujniki dymu, zalania, otwarcia okien/drzwi, sterowniki żaluzji, światła, alarm i kilka innych ciekawych rozwiązań, które warto sprawdzić.

Bardzo ciekawie można system spiąć: czujnik otwarcia montujemy na drzwi dokupujemy syrenę i już mamy system alarmowy, na bramce obsługującej kaloryfery. Tutaj warto wspomnieć, że czujniki na drzwi/okna działają optycznie - więc mamy do zamontowania tylko jeden element - jest to ogromna różnica w porównaniu z innymi systemami. Są dwa rodzaje czujników - jeden z nich możemy zamontować wewnątrz ramy okiennej (jest tak płaski)!

Podstawowe informacje

Głowica na kaloryfer z tego systemu niestety jest większa niż tradycyjna głowica - jej kształt jest bardziej napęczniały. Jest też na pewno mniej ładny niż Netatmo czy Tado. Pokrętło jest wygodne (z aplikacji można je zablokować aby dzieci się nim nie bawiły) wyświetlacz jest duży, podświetlany i wyraźny.

 Homematic IP - sterowanie kaloryferami zestaw startowy_5

Montaż jest banalnie prosty, zdejmujemy starą głowicę (najczęściej ją odkręcając lub odblokowując obrotem pierścienia przy zaworze) i zdejmujemy. Zakładamy jeden z trzech adapterów lub nakręcamy bezpośrednio głowicę i gotowe. Przy montażu trzeba zwrócić uwagę aby adapter wcisnąć do końca. Jeżeli coś jest nie tak, głowica sama poinformuje nas o tym w czasie adaptacji.

 Homematic IP - sterowanie kaloryferami zestaw startowy_25

No właśnie adaptacja - nakładamy głowicę, podpinamy zasilanie, naciskamy pokrętło o głowica się adaptuje - koniec, tyle. Nic więcej nie trzeba robić od teraz głowica sama steruje temperaturą. Następnie podpinamy ją pod naszą centralkę. Tutaj też bardzo ciekawie to jest rozwiązane, zacznijmy od konfiguracji centralki - instalujemy aplikację Homematic IP klikamy po kolei że chcemy dodać AP, aplikacja prosi o podanie kodu z urządzenia lub włączenia skanowania kodu QR i... gotowe! Aby połączyć się z głowicą wprowadzamy tylko 4 cyfry (z kodu pod baterią lub opakowania) i gotowe!

 Homematic IP - sterowanie kaloryferami zestaw startowy_8

Ja osobiście najwięcej zabawy miałem z poprawnym nałożeniem adaptera (włożyłem go za lekko, trzeba go rozciągnąć i wcisnąć do końca) a potem nie wiem dlaczego za pierwszym razem adaptacja mi nie chciała zaskoczyć - wyjąłem baterie, włożyłem nacisnąłem dwa razy pokrętło i poszło. Jeżeli macie zawór który ciężko chodzi - to urządzenie troszkę dłużej będzie robiło adaptację ale bez problemu się dostosuje.

 Homematic IP - sterowanie kaloryferami zestaw startowy_24

Tutaj tylko wspomnę o dwóch rzeczach a opiszę to w drugim bogatszym wpisie:

W zestawie startowym jest czujnik otwarcia okna ale po co skoro to samo może zrobić głowica - jednak działa to trochę wolniej i mniej dokładnie. Dodatkowo czujnik ma wykrywanie jego poruszenia (montażu) z tego co rozumiem działa to na ścisk na obudowie - a to już jest naprawdę porządny system alarmowy a nie tylko akcesorium do sterowania ogrzewaniem. Reakcja tego czujnika jest natychmiastowa i w tym samym czasie widać zmianę ustawień na głowicy.

Głowice parują się w pomieszczeniu - jeżeli mamy dwa kaloryfery w pokoju i na każdym naszą głowicę a w aplikacji przypisane są do jednego pokoju, to kręcąc jednym pokrętłem w tym samym czasie ustawiamy obie głowice (do tego możemy ustawić marginesy pomiarowe na każdą głowicę niezależnie) więc system jest naprawdę świetnie przemyślany.

Sterowanie w chmurze

Jak ogrzewanie zachowuje się bez internetu?

Dokument (strona 196): https://www.homematic-ip.com/downloads/download/handbuecher/Homematic_IP-User-Guide.pdf

Użytkowanie

Pierwsze co trzeba zrobić to zmienić tryb działania z Standardowy profil na ręczny (manual), ponieważ jak go zostawimy, to będzie nam włączać ogrzewanie o 6:00 na 21 stopni i wyłączać o 9:00 a potem ponownie od 17:00 do 22:00.

Po drugie polecam sprawdzić czy na 12 czy tam 5 stopniach Wam nie grzeje kaloryfer, to mega ważne - to może sugerować uszkodzenie głowicy (o ile wcześniej na manualnej nie grzał) albo zły montaż lub złą adaptację.

Google Home

Integracja działa świetnie! Jednak bez termostatów zewnętrznych będzie działać trochę ułomnie: Gdy zapytamy Google o temperaturę w pokoju to o ile nie mamy zewnętrznego termostatu to odpowie nam zgodnie z temperaturą ustawioną na głowicy! Widoczna temperatura na głowicy to temperatura do jakiej ma nagrzać a nie rzeczywista i też taką dokładnie taką informację otrzymamy zwrotnie. 

Mówiąc po polsku lub po angielsku (telefon/głośnik): ustaw temperaturę w biurze na 20 stopni to wykonuje to od razu. Działa to niezawodnie. 

Home Assistant

Banalna integracja a dodatkowo zaskoczy Was ile więcej możemy wyczytać w HA z głowic! Czytaj: Home Assistant - Homematic IP 

Podsumowanie

Komfort użytkowania o którym wspomniałem na początku, to jest po prostu bajka. Nie mając dodatkowe termostatu, temperatura waha się maksymalnie o pół stopnia w pomieszczeniu! Sprawdzam to zwykłym termometrem elektronicznym. Nie ważne czy wpada gorące słońce, czy zacznę robić przysiady, czy też pić gorącą herbatę - głowica dopilnuje aby taka temperatura była w pomieszczeniu - jestem tym mega pozytywnie zaskoczony.

Jeżeli macie więcej pytań, zapraszam do komentowania, postaram się uzupełnić wpis zgodnie z Waszymi sugestiami.

Uwaga: zdjęcia posiadają opisy konfiguracji!

 

 

 

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Czujnik ruchu, obecności i upadku Tuya (mm doppler radar) Zigbee MIR-HE200-TY_fall 230V

Od: 359 zł 547 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Prawdziwy czujnik obecności, który w porównaniu z czujnikami PIR używa do rozpoznawania obecności (również statycznej) millimeter wave Doppler Radar, dzięki czemu jest w stanie stwierdzić obecność nawet jak siedzimy na tronie. Jest to najlepszy czujnik obecności jaki testowałem!

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||