Homematic IP - sterowanie kaloryferami - termostaty zewnętrzny do głowicy

Homematic IP - sterowanie kaloryferami - termostaty zewnętrzny do głowicy

Często jak rozmawiamy o ogrzewaniu, to pytacie: a co gdy mam przysłonięty albo zabudowany kaloryfer - wtedy taka głowica, która mierzy temperaturę wokół siebie... wariuje. Dlatego powstały termostaty zewnętrzne do głowic - ich działanie wytłumaczę w tym króciutkim artykule.

Zanim zaczniemy, zapoznaj się z tym artykułem: Homematic IP - sterowanie kaloryferami - zestaw startowy

Do tego artykułu zbierałem się strasznie długo, bo wewnętrzne cebula nie pozwalała mi zakupić takich termostatów - po co?! Jednak w tym sezonie zacząłem ich używać i komfort temperatury zmienił się ogromnie, dlaczego?

Na wstępnie muszę zaznaczyć, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tym jak ten system działa. Zaskoczony to w sumie mało powiedziane. Nie wiedziałem, że otrzymam taki komfort pracy w gabinecie. Oryginalne nowe zestawy kupicie również na Amazon.de pod tym linkiem.

Ze względu na to, że testuję teraz rozwiązanie Salus, a zestaw sprzedaję - to nastąpił ostatni moment na napisanie tego artykułu! 

Termostat wewnętrzny

W każdej głowicy jest termostat, który mierzy temperaturę wokół siebie. Algorytm wie, że temperatura wokół grzejnika jest wyższa niż w pokoju, więc ma ustawione mniej więcej 23oC na głowicy, jeżeli chcemy utrzymać w pokoju 21oC i powiem szczerze działa to naprawdę dobrze.

Jednak problem występuje gdy mamy grzejniki blisko okien (nisko), zakryte przez zasłonę (ile razy mi się przypadkowo przesunęła) i wtedy... no nie działa to jak powinno.

Termostat zewnętrzny

W takim wypadku przychodzi nam z pomocą termostat zewnętrzny (głównie znany z ogrzewania podłogowego czy domowego z piecem). To on narzuca głowicy na kaloryferze, kiedy ma się włączyć i wyłączyć oraz na jak mocno grzać. To on musi być w odpowiednim miejscu aby sterować temperaturą w pomieszczeniu.

Gdzie go najlepiej umieścić? W miejscu w którym będziemy przebywać najczęściej - np. myśmy mieli go przy kanapie z daleka od głównego szlaku komunikacyjnego i od zimnych zewnętrznych murów naszego (jeszcze nieocieplonego) mieszkania. Możliwe to jest dlatego, że zasilany jest na baterie jak głowica, więc nie musimy szukać nigdzie gniazdka do podłączenia. Możemy ale nie musimy montować go na ścianie. 

Komfort

Co się zmieniło od kiedy zakupiliśmy takie termostaty? Komfort i rozłożenie temperatury w pomieszczeniu zdecydowanie lepiej działa - jest ona nareszcie taka jaką chcemy w miejscu w którym siedzimy - mega mi się to rozwiązanie spodobało.

Podsumowanie

Niestety nie każdy system takie rozwiązanie posiada - np. Tuya nie ma takiego rozwiązania (na dzień 27 marca 2021), aby wykorzystywać w pełni automatycznie zewnętrzne termostaty. A różnica w komforcie jest ogromna, jest to nieporównywalne z kosztem zakupu takiego termostatu. Oczywiście ja jako największa cebula na świecie pozwoliłem sobie na ich zakup dopiero po dwóch sezonach. Bo twierdziłem, że głowice wystarczą. Rzeczywiście wystarczyły ale w momencie kiedy zakupiłem je na testy i zacząłem go trzymać tam gdzie siedzę... dopiero wtedy odczułem co to jest prawdziwy komfort i jak ważne jest poprawne umieszczenie takich termostatów w danym pokoju. 

Rozwiązania tego typu posiadają: Netatmo, Tado (koszmarnie drogie), Honeywell (według mnie archaiczne i też drogie), Homematic IP (archaiczny wygląd ale używane w bardzo dobrych cenach), Salus, Tech i kilka innych.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz automatyczny Roborock Q7 Max

Od: 1314 zł 2700 zł | Powiadom gdy cena spadnie

A gdyby tak wziąć szczotkę oraz silnik z S7 VMax i wpakować do S5 Max? Cóż nie musimy już więcej gdybać bo właśnie pojawił się taki model ze stajni Roborock - nazywa się Q7 Max. A gdyby tego było mało, możemy dokupić do niego stację na kurz!

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||