Tuya (Smart Life) - bardzo tanie sterowanie kaloryferami

Tuya (Smart Life) - bardzo tanie sterowanie kaloryferami

Jak sterować inteligentnie ogrzewaniem gdy mamy kaloryfery? W tym artykule pokażę Wam jedno z tańszych (ale równie dobrych) rozwiązań opartych na Tuya Smart Life. Tutaj przetestujemy centralkę z głowicą na kaloryfer. Ma być tanio i skutecznie.

SASWELL to firma która współpracuje z aplikacją TuYa. produkująca głowice do zaworów iglicowych montowanych w większości naszych grzejników. Producent dorzuca kilka przejściówek w zestawie W większości przypadków urządzenie pasuje na nasz grzejnik. Głowicę + bramkę kupisz za 51$ na Aliexpress tutaj.

Specyfikacja

Obsługa przez aplikację Smart Life (Tuya).

Bramka zasilana z gniazdka (12V 1A), zasilacz w zestawie.

Bramka obsługuje wyłącznie WiFi 2.4GHz.

Głowice zasilanie są bateriami 2x AA, nie są w zestawie. Według producenta starczy to na rok pracy.

Głowice można łączyć w pokojach jako jeden zestaw termostatów. 

Komunikacja pomiędzy bramką a głowicą odbywa się przez "kodowaną" RF 868MHz (tak samo jak w Homematic IP)

Test

Głowicami możemy sterować w trybie manualnym lub automatycznym, ustawiając plan na tydzień, gdzie każdy dzień jest podzielony na 4 cykle ( poranek, wyjście, wejście i noc). Ustalamy to godzinowo (kiedy wychodzimy a kiedy wracamy).

Tuya (Smart Life) - sterowanie kaloryferami_5

Do sterowania z aplikacji Tuya potrzebujemy bramkę. Głowice mogą działać niezależnie od niej samodzielnie bez sterowania zdalnego. Synchronizacja bramki z aplikacją zajmuje chwilę chwilę. Jest to osobna bramka, tylko do tych głowic (nie Zigbee). 

Zostaje nam sparować głowice z bramka (jednoczesne przytrzymanie Auto i +) bramka sama nadaje numery termostatów. Przez aplikację, w moim przypadku Smart life, można programować termostaty w ten sam sposób co i na samej głowicy tyle że bardziej graficznie i intuicyjnej.

Niestety stworzenie automatyzacji regulującej nam temperaturę do warunków zewnętrznych potrzebujemy osobnych czujników temperatury, który znajduje się na zewnątrz. 

Tuya (Smart Life) - sterowanie kaloryferami_3

Można sparować go z temperaturą pobierana z Google. Tyle że informacja ta nie jest już tak dokładna. Ale działa! :) 

W samej aplikacji Google Home pojawia nam się nowa ikona "Termostat" Po kliknięciu można wybrać przypisane wcześniej termostaty.

Tuya (Smart Life) - sterowanie kaloryferami_22

Wybierając na przykład "Salon" przechodzimy w prosty interfejs sterowania głowica w salonie.

Podsumowanie

Testuję je z żeliwnymi kaloryferami i działa to bardzo dobrze - stara się utrzymać temperaturę (wiadomo będzie to ok. 3 stopnie różnicy, ze względu na długie nagrzewanie się i trzymanie kaloryferów). Jeżeli szukasz czegoś taniego i sprawdzonego to polecam! 

 


Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!