Tuya Wifi - Silniczek łańcuszkowy na rolety/żaluzje

Tuya Wifi - Silniczek łańcuszkowy na rolety/żaluzje

Długo biłem się z myślami czy kupić takie urządzenie bo w sumie po co? Rolety zasłaniam/odsłaniam  tak naprawdę 2x na dobę a urządzenie kosztuje 260 zł! Jednak mając je dopiero dwa dni, mogę śmiało powiedzieć - to był świetny zakup i już myślę o kolejnych! 

Zaletą tego rozwiązania jest to że działa bezinwazyjnie i pasuje na wszystkie rolety, nie ważne jakiej firmy - długości czy szerokości. Wymienne kółka na sznureczki i to po prostu działa! Szybki montaż, szybka konfiguracja i bardzo sprawne działanie!

Zakupiłem je za 260 zł na Aliexpress - jest to wersja o 20$ tańsza niż u konkurencji, ponieważ nie posiada baterii! Tak na szybko przeliczyłem, że w rok otwieram roletę 730 razy i zajmuje mi to około pół minuty. To jest 6 godzin życia więcej! 

Specyfikacja

 • Udźwig: do 10kg
 • Rozmiar (aczkolwiek nie wiem co to ma wspólnego, pewnie żeby łatwiej obliczyć a nie ważyć): 2,5 x 3,5 m
 • Długość kabla od zasilacza: 2 metry
 • Sterowanie:
  • WiFi - wbudowane i łączy się przez aplikację Tuya (Smart Life)
  • RF 433 - należy dokupić pilota (jest w cenie 6$)
 • Głośność: nie ma co ukrywać, jest głośny a ja jeszcze wymontowałem sprężynkę z rolety bo chciałem aby było lepiej (sprężynka blokuje samoistne opadanie rolety), przez nią silniczek musi trzymać roletę a nie ściągnąć ją w dół i hałasuje mocniej, muszę go zamontować ponownie ;)  
 • Brak baterii w zestawie która na WiFi trzyma 2 dni a na RF 14 dni. 
 • Zasilacz w komplecie, należy tylko na aukcji wybrać wtyczkę. 
 • Szybkość otwierania/zamykania: 100cm na 20 sekund

Instalacja

Tuya Wifi - Silniczek łańcuszkowy na rolety/żaluzje_4

Zajmuje dosłownie 5 minut. Wybieramy "zębatkę" na łańcuszek i zakładamy wszystko. Naprężamy łańcuszek i przykładamy gdzie ma to być na oknie mechanizm, zaznaczamy sobie linią. Odłączamy plecki mechanizmu i montujemy je na dołączonej taśmie 3mk lub śrubach. Nasuwamy silnik, zatrzaskujemy i gotowe! 

Tuya Wifi - Silniczek łańcuszkowy na rolety/żaluzje_9

Pamiętajcie, że jeżeli montujecie na oknie, które otwieracie na oścież zamontować system tak aby nie uderzał w róg ściany. Ja to okno tylko uchylam i otwieram 3x do roku jak chcę je umyć. Demontaż tego urządzenia to 5 sekund - na spodzie jest przycisk zwalniający blokadę maszyny losującej ;)

Tuya Wifi - Silniczek łańcuszkowy na rolety/żaluzje_8

Konfiguracja

Ustawiamy maksimum (otwarcia lub zamknięcia), następnie trzymamy długo przycisk środkowy aż zamiga. Potem dajemy zamknij lub otwórz. Gdy podjedzie na żądaną wysokość klikamy stop. GOTOWE.

Tuya Wifi - Silniczek łańcuszkowy na rolety/żaluzje_7

Podłączenie pod WiFi to przytrzymacie dwóch klawiszy (środek i lewy) aż zaczną migać. Potem już zostaje tylko wyszukanie w aplikacji smart Life.

Jest to silniczek krokowy, znaczy to, że liczy liczbę obrotów i w ten sposób wie w którym miejscu znajduje się żaluzja - pozwala to na policzeniu obrotów do otwarcia, jak i policzeniu obrotów do pełnego zamknięcia. Mam żaluzje dzień noc i od tych dwóch dni kiedy to u mnie działa, zawsze zamykają się dokładnie tak samo (pół na pół). 

Działanie

Czas otwarcia/zamknięcia u mnie to raptem 22 sekundy. Kto policzy wysokość okna? ;) Silniczek na pewno cicho nie otworzy rolet nam rano - nie jest to przyjemny dźwięk jak na reklamach, słychać to buczenie i nie da się tego ukryć. Ale działa niezawodnie - rano wchodzę do kuchni a rolety się same podnoszą - jest to po prostu super! 

Smart Life

Mogę się tutaj tylko doczepić do tego, że nie umiem zmienić animacji zasłon na rolety... nawet animacja jest ich otwierania, no po prostu cudo ;) 

Tuya Wifi - Silniczek łańcuszkowy na rolety/żaluzje_16 Tuya Wifi - Silniczek łańcuszkowy na rolety/żaluzje_17 Tuya Wifi - Silniczek łańcuszkowy na rolety/żaluzje_18

Oczywiście możemy zaplanować kiedy mają się otwierać np. na wschód i zachód słońca reagować - bardzo fajnie i sprawnie to działa. Co dziwne nie mamy do tego dostępu z zarządzania roletami (pod przyciskiem więcej) ale dopiero po wejściu w głównym menu automatyzacje. 

Tuya Wifi - Silniczek łańcuszkowy na rolety/żaluzje_6

Google Home

Współpracuje fenomenalnie możemy nawet powiedzieć aby ustawić 30% otwarcia. Oczywiście tylko głosowo, ponieważ przyciski w dalszym ciągu nie są aktywne, za to jest magiczne koło zębate. 

Tuya Wifi - Silniczek łańcuszkowy na rolety/żaluzje_15 Tuya Wifi - Silniczek łańcuszkowy na rolety/żaluzje_14

I to nie ma znaczenia jakiej firmy jest to urządzenie, po prostu Google Home nie ma jeszcze ten integracji przyciskami.

Home Assistant

Jedyne czego mi brakuje, to brak obsługi przez integrację procenta otwarcia. Można otworzyć albo zamknąć i oczywiście zatrzymać po kilku sekundach, więc mieć tego namiastkę. Jest to ograniczenie integracji Tuya, ponieważ inne integracje to umożliwiają. 

 

Podsumowanie

Ja z zakupu jestem mega zadowolony, nie spodziewałem się, że tak mała rzecz będzie mnie tak mega cieszyć - działa to genialnie i dokładnie tego tam potrzebowałem. Bez wymiany rurki, czy całej żaluzji - ma mechanizmie i rolecie która była tam zaplanowana od początku - super rozwiązanie. A gdy się roleta zniszczy, czy popsuje - wystarczy tylko wymienić materiał czy element mechanizmu - groszowe sprawy! 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!


Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj projekt na  lub