Tuya Zigbee - przełącznik podtynkowy bez N (QS-Zigbee-S04-2C-L)

Tuya Zigbee - przełącznik podtynkowy bez N (QS-Zigbee-S04-2C-L)

Masz instalację bez N i chcesz w końcu poczuć się smart ale używając Zigbee i istniejących przełączników fizycznych? To rozwiązanie jest dla Ciebie! To będzie test łączony, bo nie ma sensu rozdzielać tych urządzeń na osobne wpisy - trafiły do mnie ze sklepu pcblab.io

Co ciekawe przełącznik działa bez problemu z fizycznym dzwonkowym jak i schodowym!. Urządzenie można kupić w Polsce za 73 zł pojedynczy oraz 95 zł za podwójny i mieć na drugi dzień z 2 letnią gwarancją. Na Aliexpress 15$ za 1 gang i 20$ za 2 gang - więc cena w Polsce jest atrakcyjna.

O co chodzi z tym N?

Ta wersja nie wymaga N, wersja wymagająca N to Tuya Zigbee - przełącznik podtynkowy wymaga N (QS-Zigbee-S04-2C-LN). Warto przeczytać też: O co chodzi z tym N? Dlaczego to jest tak ważne. 

Dlaczego Zigbee?

Przeczytaj ten artykuł aby poznać zalety i możliwości tego standardu: Zigbee - jaką bramkę wybrać? Ogromne możliwości zamknięte standardy. 

Specyfikacja 

  • Maks. Moc: 100W na kanał
  • Protokół: ZigBee 3.0
  • Temperatura pracy: -10 ℃ ~ 40 ℃
  • Rozmiar: 46 x 46 x 18 mm
  • NIE WYMAGA linii N
  • Ze względu na brak N urządzenie nie jest routerem zwiększającym zasięg!

Co ciekawe przełącznik działa bezgłośnie - nie słychać żadnego kliknięcia! 

Montaż

Możemy zamontować urządzenie na szynie ma specjalną nakładkę na te typ montażu ale i tak wiemy, że większość z nas będzie to montować w puszcze pod przełącznikiem.

Tuya Zigbee - przełącznik bez N (QS-Zigbee-S04-2C-L)_8 

Urządzenie porównywalne rozmiarami z Sonoff mini i troszkę większe od Shelly.

Tuya Zigbee - przełącznik bez N (QS-Zigbee-S04-2C-L)_9

Przez co nie wejdzie w puszkę o głębokości 40mm ze standardowym przełącznikiem fizycznym. Na styk wejdzie w standardową puszkę 60mm głębokości. Pamiętajmy o tym - oczywiście problem znika gdy mamy głębsze puszki czyli 80mm. Poniżej zdjęcie w puszcze 40mm głębokości. 

Tuya Zigbee - przełącznik bez N (QS-Zigbee-S04-2C-L)_1

Obsługa Fizyczna

Urządzenie działa z przyciskiem dzwonkowym jak i zwykłym w tym schodowym! Restart urządzenia to kilkukrotne kliknięcie przyciskiem fizycznym aż dioda zacznie migać.

Tuya Zigbee - przełącznik bez N (QS-Zigbee-S04-2C-L)_3

Ważne - podłączenie fizycznego przełącznika jest przez COM a nie z linii L

Tuya Zigbee - przełącznik bez N (QS-Zigbee-S04-2C-L)_4

Smart Life

Podłączenie zajmuje chwilę - wystarczy wprowadzić w stan parowania (6 razy włącz/wyłącz aż dioda zacznie migać) i gotowe urządzenie się pojawia.

Tuya Zigbee - przełącznik bez N (QS-Zigbee-S04-2C-L)_6

Możemy sterować dwoma włącznikami na raz lub niezależnie.

Tuya Zigbee - przełącznik bez N (QS-Zigbee-S04-2C-L)_7

Sonoff Zigbee Bridge

Niestety padła mi bramka i chwilowo nie mogę sprawdzić czy działa to z bramką Sonoff ale patrząc jak inne urządzenia się zachowywały, to też nie będzie śmigać.

Google Home

Włączanie i wyłączanie działa bo w sumie co więcej potrzeba? Mamy dostęp do 3 przycisków: włączania obu (Switch) lub włączania poszczególnych Switch 1 lub Switch 2.

Tuya Zigbee - przełącznik bez N (QS-Zigbee-S04-2C-L)_1 

Zigbee2MQTT w Home Assitant

Urządzenie jest w pełni wspierane przez Zigbee2MQTT! Ale przypominam nie jest routerem i nie zwiększa zasięgu!

Pojedynczy jest rozpoznawany tak: 

Podwójny jest rozpoznawany tak:

Podsumowanie

Jeżeli mamy starą instalację i nie mamy N, to to urządzenie jest po prostu genialnie! Szkoda, że nie jest routerem zwiększającym zasięg ale ze względu na działanie z instalacją bez N nie jest to możliwe. Generalnie żadne urządzenie bez N nie jest routerem (przynajmniej ja takiego nie spotkałem).

Tuya Zigbee - przełącznik bez N (QS-Zigbee-S04-2C-L)_5

Miałem podłączony Watomierz i pokazuje 0... myślałem, że się zepsuł ale po włączeniu zasilania ledów pokazuje normalne zużycie prądu 3.3W czyli tyle ile one pobierają. Więc musi być poniżej 0,2W bo taką ma dokładność. 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz automatyczny Xiaomi Roborock S5 Max

Od: 1676 zł 1999 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Model, który zadomowił się już na dobre na naszym rynku ale w dalszym ciągu mogę go z całą swoją stanowczością polecić. W tej cenie nie znajdziecie lepszego modelu - nie ważne jakiego producenta - przewyższa jakością modele nawet 2x droższe!