Tuya Zigbee - przełącznik podtynkowy wymaga N (QS-Zigbee-S04-2C-LN)

Tuya Zigbee - przełącznik podtynkowy wymaga N (QS-Zigbee-S04-2C-LN)

Masz instalację z N i chcesz używać Zigbee w istniejących przełącznika fizycznych? To rozwiązanie jest dla Ciebie! To będzie test łączony, bo nie ma sensu rozdzielać tych urządzeń na osobne wpisy.  

Tuya ZigBee Smart Switch Module - kupisz tutaj za mniej niż 63zł / 17$

Na wstępie muszę napisać, że na 3 podwójne, wszystkie 3 miały wady... To kanał złączony wyjściowy, to kanał wejściowy (na przycisk). Jaja jak berety i to tylko i wyłącznie wersja 2 gang. Z żadnym innym przełącznikiem z tego sklepu problemu nie miałem i nie mam. Piotr właściciel tego sklepu pisze mi, że na tyle ile tego wysłali reklamacji mieli 2 - czyli nie dość, że wyrabiam 150% to jeszcze na całą partię :P

Urządzenie można kupić w Polsce za 58 zł pojedynczy oraz 80 zł za podwójny i mieć na drugi dzień z 2 letnią gwarancją. Na Aliexpress 16$ za 1 gang i 19$ za 2 gang - więc cena w Polsce jest atrakcyjna.

O co chodzi z tym N?

Ta wersja wymaga N, wersja niewymagająca N to Tuya Zigbee - przełącznik podtynkowy bez N (QS-Zigbee-S04-2C-L). Warto przeczytać też: O co chodzi z tym N? Dlaczego to jest tak ważne. 

Dlaczego Zigbee?

Przeczytaj ten artykuł aby poznać zalety i możliwości tego standardu: Zigbee - jaką bramkę wybrać? Ogromne możliwości zamknięte standardy. 

Specyfikacja 

  • Maks. moc: 150W na kanał
  • Protokół: ZigBee 3.0
  • Temperatura pracy: -10 ℃ ~ 40 ℃
  • Rozmiar: 46 x 46 x 18 mm
  • Działa wyłącznie z przełącznikami standardowymi i schodowymi (nie działa z dzwonkowymi)
  • Pobór prądu 0.2W
  • WYMAGA linii N jest routerem zwiększającym zasięg!

Co ciekawe przełącznik działa bezgłośnie - nie słychać żadnego kliknięcia! 

Montaż

Możemy zamontować urządzenie na szynie ma specjalną nakładkę na te typ montażu ale i tak wiemy, że większość z nas będzie to montować w puszcze pod przełącznikiem.

Tuya Zigbee - przełącznik bez N (QS-Zigbee-S04-2C-L)_8 

Urządzenie porównywalne rozmiarami z Sonoff mini i troszkę większe od Shelly.

Tuya Zigbee - przełącznik bez N (QS-Zigbee-S04-2C-L)_9

Przez co nie wejdzie w puszkę o głębokości 40mm ze standardowym przełącznikiem fizycznym. Na styk wejdzie w standardową puszkę 60mm głębokości. Pamiętajmy o tym - oczywiście problem znika gdy mamy głębsze puszki czyli 80mm. Poniżej zdjęcie w puszcze 40mm głębokości. 

Tuya Zigbee - przełącznik bez N (QS-Zigbee-S04-2C-L)_1

Obsługa Fizyczna

Działa wyłącznie z przełącznikami standardowymi i schodowymi (nie działa z dzwonkowymi).  Restart urządzenia to kilkukrotne kliknięcie przyciskiem fizycznym aż dioda zacznie migać.

Tuya Zigbee - przełącznik podtynkowy wymaga N (QS-Zigbee-S04-2C-LN)_2 

Podłączenie fizycznego przełącznika odbywa się z linii L do wejścia w przełączniku. Co fajne w wersji 1 gang mamy dwa wejścia na przełącznik i dwa wyjścia na światła.

Tuya Zigbee - przełącznik podtynkowy wymaga N (QS-Zigbee-S04-2C-LN)_3 

Smart Life

Podłączenie zajmuje chwilę - wystarczy wprowadzić w stan parowania (6 razy włącz/wyłącz aż dioda zacznie migać) i gotowe urządzenie się pojawia.

Tuya Zigbee - przełącznik podtynkowy wymaga N (QS-Zigbee-S04-2C-LN)_4 Tuya Zigbee - przełącznik podtynkowy wymaga N (QS-Zigbee-S04-2C-LN)_6 

Możemy sterować dwoma włącznikami na raz lub niezależnie. 

Sonoff Zigbee Bridge

Podłączenie zajmuje chwilę - wystarczy wprowadzić w stan parowania (6 razy włącz/wyłącz aż dioda zacznie migać) i gotowe urządzenie się pojawia.

Tuya Zigbee - przełącznik podtynkowy wymaga N (QS-Zigbee-S04-2C-LN)_5 Tuya Zigbee - przełącznik podtynkowy wymaga N (QS-Zigbee-S04-2C-LN)_8

Google Home

Włączanie i wyłączanie działa bo w sumie co więcej potrzeba? Mamy dostęp do 3 przycisków: włączania obu (Switch) lub włączania poszczególnych Switch 1 lub Switch 2. 

Home Assitant przez Zigbee2MQTT

Urządzenie jest wspierane przez Zigbee2MQTT! Pojedynczy jest rozpoznawany tak: 

 

Możemy nim sterować i odczytywać jego stany. 

Home Assitant przez Conbee (deConz)

Niestety mimo, ze urządzenie się dodało - to jesteśmy w stanie wysłać sygnał zapalania ale wraca do off i nie możemy już wyłączyć. Czyli w skrócie możemy wysłał sygnał ON - status oczywiście też nie jest poprawny.

Tuya Zigbee - przełącznik podtynkowy wymaga N (QS-Zigbee-S04-2C-LN)_1

Pojedynczy jest rozpoznawany tak: 

Tuya Zigbee - przełącznik podtynkowy wymaga N (QS-Zigbee-S04-2C-LN)_1 

Podwójny jest rozpoznawany tak:

Tuya Zigbee - przełącznik podtynkowy wymaga N (QS-Zigbee-S04-2C-LN)_3

Więc są tak samo rozpoznawane tylko raz pojedynczo a raz podwójnie. 

Podsumowanie

Szkoda, że nie w deConz ale tak to już jest, może ktoś napisze niedługo integrację jak to miało miejsce z genialnym ściemniaczem z tej samej serii (który działa z dzwonkowym przełącznikiem). Generalnie jak potrzebujesz czegoś takiego do ekosystemu Tuya lub Sonoff to jak znalazł ;)  Idealnie działa ze schodowymi a jak potrzebujesz dzwonkowego to masz ściemniacz do wyboru- super sprawa!

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz pionowy bezprzewodowy TROUVER POWER 11

Od: 559 zł 899 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Świetnie wyceniony model względem możliwości - jest to marka zależna od Xiaomi jednak obrała trochę inną drogę. Jakość jest na dobrym poziomie, dodatkowo mamy wyświetlacz i STOJĄCĄ STACJĘ!