Tuya (Smart Life) Switch Module - przełącznik

Tuya (Smart Life) Switch Module - przełącznik

Najprościej urządzenie nazwać wewnątrz puszkowym, działa dokładnie na takiej samej zasadzie jak Shelly ale jest większe i ma zdecydowanie mniej możliwości. Urządzenie trafiło do mnie ze sklepu www.houseiq.pl

Urządzenie kupisz w Polsce tutaj 56 zł lub na Aliexpress od 9$ (35zł) tutaj

W tym teście nie obejdzie się bez porównania do Shelly 1, który zaskoczył mnie możliwościami i testowałem go dość niedawno, więc kilka zdjęć będzie ze sobą podobnych. 

Switch Module_1 

Urządzenie jest mniejsze niż Sonoff Basic (białe po prawej) ale też większe od Shelly (niebieski po lewej), który pod tym względem jest bezkonkurencyjne.

Switch Module_2 Switch Module_1

Do puszki na szerokość wchodzi idealnie (standardowa 6cm, o ile nie mamy sztywnych kabli ). Jednak na głębokość do puszki standardowej czyli płytkiej (głębokość 4 cm) nie ma szans aby weszła z przełącznikiem fizycznym (patrz obrazek - odstaje). Musimy zastosować głęboką puszkę czyli 6cm, na szczęście w większości mieszkań właśnie taką znajdziemy - jednak sztywność kabli montaż na pewno nam trochę utrudni. 

Zastosowanie i konfiguracja

Przełącznik wykorzystamy jedynie z przełącznikami fizycznymi: zwykłymi lub schodowymi, ponieważ reaguje na każdą zmianę stanu (wyłączenie prądu oraz włączenie prądu).

Switch Module_1

Nie mamy tutaj żadnej możliwości konfiguracji przełącznika w oprogramowaniu. A no własnie konfiguracja - ja prawie zawału dostałem jak urządzenie zaczęło piszczeć, myślałem, że zrobiłem jakieś zwarcie a się okazuje, że zastosowali tam bzyczek zamiast diody i to jest informacja o wejściu w tryb parowania... Pamiętajcie o najważniejszym - w puszcze gdzie znajdować się będzie przełącznik potrzebujemy P (L - na obrazku) czyli stałego zasilania!

Switch Module_3Switch Module_5Switch Module_4

Shelly dawało zdecydowanie większe możliwości ale czy jest nam to potrzebne? To musimy ustalić sami. 

Podsumowanie

Jeżeli potrzebujemy tylko usmartnić nasz przełącznik i mamy na to miejsce, to urządzenie jest wystarczające tylko, że... kosztuje tyle samo co Shelly 1 (w Polsce, jeżeli kupujemy za granicą to cena nie przekracza 35 zł) ! Więc szczerze? Nie widzę sensu kupować czegoś w tej samej cenie, ze słabszym oprogramowaniem co zajmuje więcej miejsca - naprawdę będzie więcej problemów z instalacją fizyczną niż wygląda to na pierwszy rzut oka.

Przełączniki można kupić na stronie houseiq.pl Jeżeli zależy nam na tym aby urządzenie było u nas na drugi dzień to zamawiając tam do 13:00 przesyłka wyruszy jeszcze tego samego dnia - fajna opcja w porównaniu z oczekiwaniem tygodniami na zakupy z zagranicy. I jak zawsze zaznaczam -> kupując w PL mamy gwarancję oczywiście kosztem trochę wyższej ceny. No chyba, że zakupy z zagranicy (nie europy) zatrzymają nam na celnym, to wtedy opłat pośrednich dochodzi nam przynajmniej 25 zł (obsługa poczty za wezwanie)...


Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!