Inteligentna listwa Tuya (Smart Life)

Inteligentna listwa Tuya (Smart Life)

Jak wiecie lubię oszczędzać, więc jeżeli jedno gniazdko to za mało... To co powiecie na listwę z 4 gniazdkami + 3xUSB w cenie dwóch i pół smart gniazdka? ;) 

Nie będę tutaj opisywać wszystkiego związanego z Tuya i Smart Life, zapraszam do artykułu gdzie opisuję przełącznik żaluzjowy, bo są to te same funkcje podstawowe. Listwę kupiłem za 24$ na Aliexpress.

Zaczniemy od kilku ważnych informacji: po naciśnięciu fizycznego przycisku na listwie włączamy wszystkie gniazda a dopiero po jego ponownym naciśnięciu wyłączamy listwę. Jeżeli mamy włączone np. dwa gniazda, to naciskając na listwie fizyczny przycisk w pierwszej kolejności włączymy pozostałe. Jak dla mnie to bardzo dobra opcja, nie wyłączymy nic przez przypadek. Obok każdego gniazdka jest dioda informująca o stanie włączenia. Zwróćcie uwagę, że 3xUSB jest zarządzane jako jedno gniazdo i może dać maksymalnie 5V 2.1A i nie ma fast charge. 

Inteligentna listwa Tuya (Smart Life)_1 

Ja listwę zamontowałem pod biurkiem i o niej już nie pamiętam, więc z fizycznego przycisku nie korzystam - gdybym ich potrzebował szukałbym pewnie innej listwy, ze sterowaniem fizycznymi przyciskami każdego z gniazd osobno. 

Inteligentna listwa Tuya (Smart Life)_2 Inteligentna listwa Tuya (Smart Life)_3

Aplikacja Smart Home po za swoimi, znanymi nam, upośledzeniami względem ewelink ma jeden zasadniczy błąd w prezentacji tej listwy. USB jest z drugiej strony niż być powinno, co patrząc na listwę gdy chcemy ją wyłączyć może wprowadzić nas w błąd, dlatego koniecznie nazwijcie poprawnie każde z gniazdek! 

Inteligentna listwa Tuya (Smart Life)_4

W Google Home każde gniazdko możemy nazwać osobno i będzie osobnym przyciskiem (Charger, Backup HDD, Tp-Link, USB) + główny przycisk (cała listwa - Computer Strip). 

Inteligentna listwa Tuya (Smart Life)_6

Do tego jeżeli jedno nazwiemy Light to weźmie i połączy je z pozostałymi światłami i będzie tak zarządzane jak pozostałe światła w danym pokoju. 

A teraz najciekawsze po roku, listwa mi się zwróci. Dlaczego? Ponieważ okazało się, że mój dysk sieciowy WD pobiera minimum 15W. Dlatego ustawiłem harmonogram (w aplikacji Smart Life), że włącza mi go tylko na 4h (jedno konkretne gniazdko) kiedy robiona jest kopia zapasowa plików z komputera (dla bezpieczeństwa ustawiłem 4h ale wystarczyły by 2h) a przez resztę czasu jest wyłączony - to się nazywa smart zarządzanie finansami i usprawiedliwienie, czemu tyle tego kupuję ;)  Uwaga: lista nie posiada możliwości monitora poboru prądu, zmierzyłem to tym smart gniazdkiem: Smart DGM - Plug Energy Monitoring (PP-W161)


Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!