Tuya Zigbee - fizyczny pilot natynkowy - seria EM

Tuya Zigbee - fizyczny pilot natynkowy - seria EM

Bardzo podoba mi się ta seria - jest schludna, posiada fizyczne przełączanie i jest bardzo w dobrych pieniądzach. A prezentowany dziś pilot, po naklejeniu na ścianę jest identyczny jak fizyczne przełączniki z tej serii. Dla mnie to idealnie przemyślane rozwiązanie! 

Urządzenie trafiło do mnie z houseiq.pl Urządzenie kupisz w Polsce tutaj 66zł i oczywiście troszkę taniej na Aliexpress za 14$ / 54 zł. Czyli dopłacamy 12 zł i mamy na drugi dzień z Polski i z gwarancją.  Jest to cała seria więc do tego można dokupić przełączniki fizyczne ścienne (z N i bez N od 1 do 3 kanałów): Tuya Zigbee - przełącznik ścienny (SWTZ65 - dwie wersje z/bez N) - seria EM 

Wygląd

Mimo plastiku fantastiku to urządzenie jest naprawdę ładne, a co najważniejsze łatwo trafić w przycisk. 

Tuya Zigbee - fizyczny pilot natynkowy - seria EM_2

Plastik jest przyjemny jak w produktach Aqara - jest to bardzo pozytywne zaskoczenie, obudowa jest naprawdę na duży plus.

Tuya Zigbee - fizyczny pilot natynkowy - seria EM_1

Dlaczego Zigbee?

Przeczytaj ten artykuł aby poznać zalety i możliwości tego standardu: Zigbee - jaką bramkę wybrać? Ogromne możliwości zamknięte standardy. 

Specyfikacja

  • Zasilanie: bateria CR2032 (w zestawie). 
  • Zgodnie z certyfikacją urządzeń Zigbee - 2 lata pracy na baterii. 
  • Mocowanie: otwory na śruby lub na dołączoną taśmę
  • Temperatura pracy: -10C - +45C
  • Uwaga, urządzenie jest na baterie, więc nie zwiększa zasięgu Zigbee!

Montaż

Możemy to zrobić na śrubach albo na dołączonych taśmach.

Tuya Zigbee - fizyczny pilot natynkowy - seria EM_6

Mnie irytował lekki luz płytki, więc podłożyłem pod nią kawałek grubszej tekturki ;) 

Tuya Zigbee - fizyczny pilot natynkowy - seria EM_9

Idea urządzenia

Jeden przycisk to 3 akcje: pojedyncze, podwójne i długie przytrzymanie czyli na wersji z 3 przyciskami będzie ich aż 9! Dzięki temu możemy zrobić naprawdę ogrom automatyzacji - nie tylko włączać światło! 

Dla mnie największy minus jest to, że długie przytrzymanie wyzwala się dopiero po zdjęciu palca z przycisku, moim zdaniem to duży błąd - musimy obserwować diodę jak zgaśnie, dopiero wtedy można zdjąć palec... i wyzwoli się akcja.

Parowanie

Musimy otworzyć obudowę i obok baterii znaleźć przycisk - przytrzymujemy go długo, zamiga dioda - gotowe!

Tuya Zigbee - fizyczny pilot natynkowy - seria EM_10

Smart Life 

Możliwości jest ogrom! 

Tuya Zigbee - fizyczny pilot natynkowy - seria EM_7

Jedna ważna kwestia przy wykonywaniu automatyzacji - robimy je nie z menu przycisku (bo wtedy mamy tylko jeden warunek).

Tuya Zigbee - fizyczny pilot natynkowy - seria EM_3

Robimy je zawsze z głównego panelu automatyzacji - ponieważ wtedy mamy więcej if. Jeżeli przyciśniemy i światło włączone to wyłącz.

Tuya Zigbee - fizyczny pilot natynkowy - seria EM_4

Ale jeżeli przyciśniemy a światło wyłączone... to wyłącz.

Tuya Zigbee - fizyczny pilot natynkowy - seria EM_5

Home Assistant przez Zigbee2MQTT

Oczywiście mamy dostęp do 1,2 albo długiego przytrzymania. Wykrywany jest jak wcześniej testowany przeze mnie Tuya Zigbee - dotykowy pilot natynkowy ale nie ma to dla nas żadnego znaczenia. 

Tuya Zigbee - fizyczny pilot natynkowy - seria EM_2

A pojedynczy w ten sposób

Tuya Zigbee - fizyczny pilot natynkowy - seria EM_1

Przycisk schodowy

Jestem zwolennikiem tworzenia Smart Domu w ten sposób aby był przyjazny dla każdego. Dla mnie, dla Kasi jak i naszych rodziców i gości. A więc podstawowe scenariusze muszę być proste i działać na zasadzie przyzwyczajeń. Poniższe scenariusze stworzone są za pomocą Home Assistant. 

Dlatego używam tych pilotów w ten sposób, że podwójny jest przy wejściu i steruje światłem nad drzwiami (smart żarówka) + całym ciągiem w korytarzu (smart przekaźnik pod pilotem) - lewy i prawy klawisz - dla każdego logiczne.

Dodatkowo mam za rogiem wspomniany wyżej jednoprzyciskowy pilot i steruje światłem w ciągu korytarza - też logiczne. Ale tylko ja wiem, że jak kliknę nim 2x to wyłączy światłą w całym przedpokoju.

To mało? Przy drzwiach, podwójny działa tak: kliknięcie 2x przy wejściu lewym wyzwala odkurzacz do sprzątania dywaniku na wejściu (obecnie jest zawsze tam tona piachu) a kliknięcie 2x lewym gasi wszystkie światła aby nie czekać na automatyzację domowników po za domem na podstawie telefonów. Ale zaraz, przecież mamy jeszcze długie kliknięcie więc możemy je wykorzystać do zamknięcia wszystkich rolet a drugiego klawisza do sprzątania strefy (kuchnia, korytarz, łazienka).

Jedynym problemem jest to wszystko zapamiętać ;) 

Podsumowanie

Jeżeli szukamy przycisku fizycznego do ekosystemu Tuya, jest to naprawdę ciekawe rozwiązanie i estetyczne, więc mogę je polecić. U mnie wylądowało w sypialni gdzie w żadnym wypadku nie chcę mieć dotykowych klawiszy a właśnie fizyczne (bo często wchodzi się tam po omacku). Dodatkowo jednym takim pilotem (jedno przyciskowym) możemy operować dwoma strefami - dla mnie to jest rewelacja.  

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Oczyszczacz Xiaomi Air Purifier Pro

Od: 1117 zł 2516 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Najmocniejsza wersja oczyszcza ze stajni Xiaomi - wersja PRO to przepływ 500m³/h czyli według producenta wystarczy na 60m2. Zupełnie inna budowa wiatraków (bardzo ciche podwójne). Oczywiście filtry pasują naprzemiennie z modeli 2h/3H/PRO.

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  lub