Tuya Zigbee - modułowe przełączniki (Smart Life / Zigbee2MQTT)

Tuya Zigbee - modułowe przełączniki (Smart Life / Zigbee2MQTT)

Nareszcie po miesiącach oczekiwań pojawiły się! Modułowe szklane dotykowy przełączniki na Zigbee pasujące do naszych puszek europejskich działające w pełni z Zigbee2MQTT oraz oczywiście Tuya Smart Life! I to w normalnych pieniądzach pasujące do ramek nawet poczwórnych! 

Kupisz je na Aliexpess w cenie 2x2gang za 43$/159zł z VAT lub 2x3gang za 45$/166zł z VAT - występują w wersji białej, czarnej i złotej!

Czyli jeden moduł to mniej niż 80 zł (przy module na 3 przyciski to mniej niż 30 zł za wyjście!) A pasują do ramek polskiego dystrybutora Indual WIFI (których nie polecam ponieważ się przywieszają i mają chip Realtek WR4 - więcej o tym w tym artykule: Modułowe przełączniki Tuya Wifi), więc możemy ich zamontować obok siebie nawet 4 a to jest 4x3 = 12 wyjść!

Największa ramka dostępna obecnie na Aliexpres to 3 puszkowa z 1/2/3 gang - dostępna tutaj!

Dlaczego Zigbee?

Przeczytaj ten artykuł aby poznać zalety i możliwości tego standardu: Zigbee - jaką bramkę wybrać? Ogromne możliwości zamknięte standardy. 

Specyfikacja

 • Własne zużycie prądu: <1W w czuwaniu 80mA
 • Standard łączności ZigBee 3.0 
 • Napięcia wejściowe: 230V
 • Maksymalne obciążenie: 1000W na kanał!
 • Urządzenie jest routerem sieci Zigbee!

Tuya Zigbee - modułowe przełączniki (Smart Life / Zigbee2MQTT)_13

Parowanie

Wystarczy długo przytrzymać prawy przycisk aż zaczną wszystkie migać, po chwili się połączą i przestają.

Instalacja - wymagana linii N! 

Instalujemy tak jak wszystkie inne przyciski dotykowe. Jednak ze względu na zastosowanie ramki podwójnej i systemu "kalibracji dotyku" przełącznik po założeniu panelu szklanego się zresetuje, więc konfigurację zróbmy na koniec ;) 

Tuya Zigbee - modułowe przełączniki (Smart Life / Zigbee2MQTT)_12

Do każdego modułu musimy dostarczyć N oraz Lin a następnie z każdego modułu wyprowadzamy L1out: O co chodzi z tym N? Dlaczego to jest tak ważne. . Przypominam ja mam nową instalację i łączenie wszystkich przewodów następuje właśnie pod przełącznikami (lub w gniazdkach) a do każdej lampy idzie osobny kabel trój żyłowy.

Tuya Zigbee - modułowe przełączniki (Smart Life / Zigbee2MQTT)_5

Dlatego w puszcze na obrazku mam 5 kabli, każdy po 3 żyły a ściana 8cm ( 15 kabli twardych nie linek) więc było ciasno i nie dało się zrobić to np. na Shelly 2.5. A ten panel zmieścił się bez problemu! Dlatego gdy tylko je zobaczyłem, to je kupiłem - a teraz wymieniłem na takie same tylko w wersji Zigbee!

Automatyzacje

Ja w pokoju dziennym miałem podwójny a zmieniłem na potrójny, dlaczego? Aby zapalać dwa inne światła, do których w ogóle nie mam kabla pociągniętego z tego miejsca.

Tuya Zigbee - modułowe przełączniki (Smart Life / Zigbee2MQTT)_6

Nie mogę się już doczekać aż to zaprogramuje! 

Czułość nacisku

W skrócie jest fenomenalna - można nacisnąć palcem, kłykciem, dłonią w tym dwa przyciski na raz i po prostu za każdym razem działa. Oczywiście musimy pamiętać, że jak mamy krzywe ściany to środkowe śruby dokręcamy lżej niż zewnętrzne aby dotyk dobrze działał ;) 

Tuya Zigbee - modułowe przełączniki (Smart Life / Zigbee2MQTT)_4

Tuya - Smart Life

Oczywiście wszystko działa poprawnie.

Home Assistant Zigbee2MQTT

Też oczywiście świetnie to jest widoczne i działa! 

Tuya Zigbee - modułowe przełączniki (Smart Life / Zigbee2MQTT)_9

A tutaj wersja 3 gang.

Tuya Zigbee - modułowe przełączniki (Smart Life / Zigbee2MQTT)_10 

Reasumując każda puszka to osobne urządzenie do sparowania z HA.

Plusy

 • Pasują do standardowych, podwójnych, potrójnych, poczwórnych nowych puszek (nowych tzn. mających otwory na śruby montażowe).
 • Solidna konstrukcja modułu montażowego (metalowa ramka przykręcana do ściany)
 • Wyglądają bardzo ładnie - panel szklany jest jednolity
 • Dotyk działa idealnie i można jednocześnie włączyć wszystkie przyciski 
 • Jak jest wyłączony to kółka dotykowe są delikatnie podświetlone na niebiesko (bardzo delikatnie) a jak jest włączony to bardzo ładnie na jasny niebieski
 • Brak ikonki WiFi/Zigbee, jak nie ma zasięgu to po prostu migają na czerwono podświetlenia klawiszy, tak samo w trybie parowania

Minusy

 • W Smart Life na przyciskach mamy ograniczoną liczbę znaków nie da się napisać. Window Light tylko będzie Window Lig - więc po sync devices z Google Home trzeba edytować nazwy aby wskoczyły w grupę świateł, to samo pokoje - coś się pomieszało i już nie dodaje automatycznie do pokoi.
 • Brak możliwości zamontowania panelu szklanego do góry nogami - na dole znajduje się specjalny otwór, który musimy podważyć, zawsze zostanie minimalny ślad, nie chcecie mieć go od góry widocznego. Więc teoretycznie się da ale wyglądało by to po prostu brzydko. Panel od góry i boków jest jednolity (bez otworów) więc wygląda bardzo ładnie. 

Podsumowanie

Uwielbiam je! Są mega ładne, porządnie czułe - jak ktoś chce szklane przyciski to są po prostu idealne i nareszcie modułowe - czekałem na to bardzo długo - wiem, że wy również i nareszcie są - bezproblemowo działające z Zigbee2MQTT!

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Oczyszczacz Xiaomi Viomi Smart Air Purifier Pro

Od: 597 zł 999 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Jest to pierwszy oczyszczacz z firmy zależnej od Xiaomi. Jest to model konkurencyjny do Xiaomi wersji PRO i powiem Wam szczerze - dodanie UV do jego funkcjonalności było świetnym pomysłem! Jest to zupełna nowość na rynku!

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  lub