Tuya Zigbee - seria dopuszkowa OXT przełącznik / ściemniacz / rolety

Tuya Zigbee - seria dopuszkowa OXT przełącznik / ściemniacz / rolety

Moduły dopuszkowe które swoją wielkością mogą konkurować z Shelly! A pomysł zintegrowania przełącznika 4 przyciskowego w jednym module to majstersztyk minimalizacji - taki moduł mieści się dosłownie wszędzie! A to dopiero początek ich zalet!

Gdyby tego było mało obsługują bistabline oraz monostabilne przełączniki fizyczne - piszę oczywiście modułach do światła (nie ściemniaczu).

Dlaczego Zigbee?

Przeczytaj ten artykuł aby poznać zalety i możliwości tego standardu: Zigbee - jaką bramkę wybrać? Ogromne możliwości zamknięte standardy. 

Modele

Urządzenie trafiło do mnie z houseiq.pl a cała seria dostępna jest tutaj: Mały ale wariat - seria OXT, ja polecam kupić przez Allegro, bo wtedy mamy smarta, darmowe zwroty, linki poniżej. Na Aliexpress przy zakupie 4 wyjściowego wychodzi 21 zł za kanał! 

Mamy wersje bez N oraz Z, do tego z WiFi oraz Zigbee. Od 1 do 4 obwodów - działające z przełącznikami dzwonkowymi, zwykłymi jak i schodowymi!

O co chodzi z tym N?

Ta wersja wymaga N, wersja niewymagająca N to Tuya Zigbee - przełącznik podtynkowy bez N (QS-Zigbee-S04-2C-L). Warto przeczytać też: O co chodzi z tym N? Dlaczego to jest tak ważne. 

Testowane modele

Pogrubione to modele testowane fizycznie w tym artykule!

Czym się różni przełącznik do rolet od takiego do światła? Główna różnica to... uniemożliwienie puszczenia napięcia na dwa obwody jednocześnie i spalenia silnika od rolet. 

Budowa

Ich wielkość jest po prostu rewelacyjna!

Tuya Zigbee - seria dopuszkowa OXT przełącznik / ściemniacz / rolety_21

To że wszystkie, które mają więcej niż obsługę 2 obwodów mają kabelki już z integrowane to jest po prostu mistrzostwo świata!  

Tuya Zigbee - seria dopuszkowa OXT przełącznik / ściemniacz / rolety_26

Uwaga bardzo ważne są schematy podłączania, nie róbcie na pamięć bo sobie je po prostu spalicie - jedne są przez com (bez N), inne z N (przekaźniki) a inne z L (rolety czy ściemniacz). 

Montaż

Pamiętajcie o głębokości - standardowa puszka ma 60mm i tutaj nie będzie problemu, jeżeli macie 40mm i tak jak ja przełączniki fizyczne o głębokości 25mm (Ospel) to nie ma szans aby to weszło.

Ospel_1

Kuba tutaj dobrze napisał, że niektóre mają głębokość 20mm ale jeżeli mamy nowe budownictwo i kable łączą się w puszkach to te 3mm to za mało.

Tuya Zigbee - seria dopuszkowa OXT przełącznik / ściemniacz / rolety_24

Moduł wkładamy w puszkę, a przełącznik fizyczny (nie smart) wpinamy do niego aby zmieniać stany niezależnie od systemu smart.

Parowanie

Jeszcze jedna mała uwaga, parowanie odbywa się przez przytrzymanie na obudowie (tak musimy otworzyć puszkę aby to zrobić) tego przycisku przez kilkanaście sekund.

parowanie_1

Plus taki, że nikt przypadkowo nam tego nie zresetuje - minus taki... jak napisałem wcześniej ;)  

Przełącznik światła 

Te kabelki to genialna sprawa ale to nie wszystko.

Tuya Zigbee - seria dopuszkowa OXT przełącznik / ściemniacz / rolety_11

W aplikacji mamy możliwość wybrania z jakimi przyciskami będą działać.

Tuya Zigbee - seria dopuszkowa OXT przełącznik / ściemniacz / rolety_10

Oraz zachowanie po przywróceniu zasilania.

Ściemniacz

Działa z dzwonkowymi tylko, a trzymanie fizycznego przełącznika ściemnia.

Tuya Zigbee - seria dopuszkowa OXT przełącznik / ściemniacz / rolety_4

W aplikacji możemy ustalić minimalne ściemnienie (czyli aby zawsze minimalnie świeciła a nie gasła).

Tuya Zigbee - seria dopuszkowa OXT przełącznik / ściemniacz / rolety_7

Rolety

Blokada przed spaleniem silnika oczywiście fizycznie wbudowana w urządzenie.

Tuya Zigbee - seria dopuszkowa OXT przełącznik / ściemniacz / rolety_15

Do tego kalibracja na podstawie czasu aby można było % otwierać (też głosowo).

Google Home

Oczywiście jest to Tuya Smart Life więc wszystko widoczne jest w Google Home

Home Assistant przez Zigbee2MQTT

3 obwodowy - SWTZ23 - 87 zł  - jest wspierany i można ustawić stan po przywróceniu zasilania, rodzaj obsługiwanego przycisku 

switch_2

4 obwodowy - SWTZ27 - 105 zł - jest wspierany i można ustawić stan po przywróceniu zasilania, rodzaj obsługiwanego przycisku 

switch_1

2 obwodowy ściemniacz - SWTZ25 - 88 zł jest wspierany i można też ustawić minimalną jasność! Gdy sterujemy fizycznym przyciskiem stan jasności też się aktualizuje.

 sciemniacz_1

Rolety są widoczne w HA i możemy nimi sterować oraz widzimy % otwarcia

Tuya Zigbee - seria dopuszkowa OXT przełącznik / ściemniacz / rolety_1

Podsumowanie

Urządzenia są małe, przełącznik światła otrzymał już pełne wsparcie Zigbee2MQTT i będzie przeze mnie głównie polecanym modułem dopuszkowym do naszych Smart Home! To jest po prostu genialnie urządzenie w swojej prostocie i nareszcie... bardzo małe mieszczące się do wszystkich puszek (no prawie). Bo do tych 40mm nie wchodzą ale tych na szczęście jest w naszych domach jak na lekarstwo ;) 

Do tego bezproblemowa integracja i aż 4 wyjścia (oraz wejścia na fizyczny przycisk), robią oszczędność nie tylko prądu ale też... samego kosztu zakupu takich modułów! 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz automatyczny Xiaomi Roborock S7 Max V

Od: 3178 zł 4199 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Najwyższy model z wibracyjnym i podnoszonym mopem, nową genialną szczotką główną i sonicznym wykrywaniem dywanów. W wersji Max V dołożona kamery i laserowe czujniki z przodu umożliwiające rozpoznawanie przedmiotów i ich omijanie! Stacja opróżnia kurz, brudną wodę i napełnia odkurzacz czystą.

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||