Czujnik ruchu i obecności Tuya Smart Life Zigbee 230V (MIR-HE200-TY_fall / Zigbee2Mqtt) - test

Czujnik ruchu i obecności Tuya Smart Life Zigbee 230V (MIR-HE200-TY_fall / Zigbee2Mqtt) - test

Najlepszy prawdziwy czujnik obecności, który widzi przez szyby (np. prysznica) i bez problemu wykryje naszą obecność gdy siedzimy nieruchomo w toalecie. Posiada czujnik ruchu o natychmiastowej reakcji oraz czujnik natężenia światła - nie jest tani ale wart każdej złotówki!

Czujnik Tuya MIR-HE200-TY_fall - kupisz tutaj za ok. 400 zł

Cena nie jest mała ale pozwala on zastąpić kilka czujników jednym, doskonałym! Urządzenie działą z ekosystemem Tuya Smart Life jak i Zigbee2MQTT - uwaga urządzenie wymaga zasilania 230V! Warto też zapoznać się z Moes Tuya Zigbee 12V (TS0601 presense sensor / Zigbee2Mqtt) urządzeniem prawie bliźniaczym ale za połowę ceny.

Dlaczego Zigbee?

Przeczytaj ten artykuł aby poznać zalety i możliwości tego standardu: Zigbee - jaką bramkę wybrać? Ogromne możliwości zamknięte standardy. 

Sposób działania

Testowany to Millimeter Wave Doppler Radar, jaka jest różnica względem zwykłego kilka razy tańszego PIR?

Zacznijmy od tego jak czujnik PIR działa - nie zagłębiając się w techniczne aspekty: czujnik widzi promienie podczerwone czyli wykrywa różnicę temperatur tła. Stąd widzi gdy wchodzi człowiek, nasza temperatura jest inna niż otoczenia i wchodząc zmieniamy tło widzialne dla sensora. Można oszukać sensor zwiększając temperaturę pomieszczenia do temperatury ciała (często wykorzystywany motyw na filmach) ale w naszym domowym zaciszu, może przez to zareagować np. na otwarte okno gdy temperatura jest zupełnie inna niż wewnątrz pomieszczenia. 

Czujniki PIR typu nie widzą przez szyby (czyli np. tego co za oknem czy też pod prysznicem). Automatyczne otwarcie zmywarki podczas suszenia i wydostanie się z niej pary również uruchomi czujnik. Jeżeli jesteśmy do takiego czujnika tyłem (plecami) i coś kroimy to jeżeli nie zrobimy większego ruchu - to się wyłączy. Więc sugestia montujmy go od strony "roboczej" gdzie jest widoczny ruch. W skrócie czujnik PIR w kuchni, maksymalnie dwa od strony blatu, są wystarczające.

Jak w takim razie działa Millimeter Wave Doppler Radar? Wysyła wiązki fal promieniowania elektromagnetycznego z nadajnika (antena TX), a następnie odbiera je przez odbiornik (antena RX) dzięki temu mierzy amplitudę i położenie obiektu. Brzmi kosmiczne co nie? To raz będzie najlepsze po przeanalizowaniu przez specjalny algorytm można uzyskać informacje o oddechu, ruchu, liczbie osób, odległości, kierunku i innych informacjach. W tym upadku osoby np. zasłabnięcia w łazience - mamy starszą osobę w domu? Takie urządzenie sprawi, że gdyby cokolwiek się stało wykryjemy to... magia, znaczy technologia! ;) 

Jakie są minusy tego rozwiązania? Fale są w stanie spenetrować cienkie ściany, widzieć mikro ruchy (wentylatora) i przez to powodować fałszywe alarmy. Dlatego fale mogą być modulowane na długości. Czy z testowanych czujnikiem też coś takiego się dzieje? Nie.

Video

Specyfikacja

 • Detekcja ruchu i obecności:
  • Predefiniowane pomieszczenia: area, toaleta, sypialnia, salon, biuro, hotel
  • Czułość: od 1 do 10
  • Czas detekcji:
   • ruchu/przemieszczania się natychmiastowy (0,5s) dosłownie co pół sekundy rozpoznaje ruch w przód, tył czy też upadek.
   • obecności natomiast dłużej, tutaj mamy od 75 do 100 sekund czas zanim przejdzie w stan brak obecności, w szczególnych przypadkach może wydłużyć się do 180s.
  • Maksymalny zasięg przy wysokości montażu 2.75m o kącie 90°  
   • ruchu/przemieszczania wynosi maksymalnie po owalu 13x4 metry
   • wykrywania obecności wynosi maksymalnie po owalu 4x3 metry
   • upadku maksymalnie po owalu 3,6x2,2 metra
 • Detekcja natężenia światła w lux
 • Temperatura pracy: -10 ℃ ~ + 55 ℃
 • Wilgotność podczas pracy: 5 ~ 95% RH, bez kondensacji
 • Zasilanie: 230V
 • Wodoodporność:  brak danych
 • Wymiary: 80∅ x 42 mm
 • Urządzenie jest routerem sieci zigbee

Mały to on nie jest ;)

Montaż

Konstrukcja jak oczek halogenowych, zatrzaski aby nie wypadł po zamontowaniu w podwieszanym suficie. Uwaga urządzenie musimy dobrze przemyśleć gdzie ma być zamontowane, ponieważ... no cóż fale mają określone długości wykrywania.

Czujnik ruchu i obecności Tuya Smart Life Zigbee 230V (MIR-HE200-TY_fall / Zigbee2Mqtt)_1 

Oczywiście musimy tutaj doprowadzić pełne zasilanie 230V. Uwaga poniższy sposób instalacji wykonujesz na własną odpowiedzialność - uziemienie zgodnie ze sztuką powinno być podłączone do oczek, ale w rzeczywistości wiemy jak to wygląda. U mnie producent w oczku nawet nie przewidział miejsca na montaż takiego kabla!

instalacja_1

Dlatego ja wykorzystałem mój podwieszany sufit i dodatkowy kabel z oczek halogenowych.

instalacja_2

Na początku sprawdziłem oczko oraz przełącznik czy mam tam wolny kabel (wykorzystam kabel, który powinien być uziemieniem -> zielono-żółty), bo nie był i tak nigdzie podłączony.

instalacja_1

Podłączę go razem z Lin brązowym aby cały czas było na nim napięcie, niezależnie czy halogeny są włączone. Jak widzicie tutaj mam włącznik 2 kanałowy (L1out i L2out) - ozdobne nad toaletą i sufitowe. A maksymalnie po lewej N (niebieski) i zaraz obok Lin gdzie właśnie podłączyłem kabel zielono-żółty. Pamiętaj aby oznaczyć kabel od przełącznika jak i w suficie, że został zrobiony z niego L, aby w przyszłości nikt nie zrobił sobie krzywdy.

instalacja_4

Następnie musiałem sprawdzić jak ten kabel leci (mam 4 oczka) i przenieść napięcie przez żółto-zielony do kolejnego oczka, bliżej instalacji czujnika. 

instalacja_5

Teraz zrobiłem dziurę na czujnik, płyta jest gruba ale bez problemu dało się wyciąć to nożykiem do drewna, następnie jak widzicie przeciągnąłem nowy kabel dalej do czujnika (już z dwoma kablami brązowym i niebieskim), wpiąłem się w N od halogenów oraz w nowe L idące z włącznika na kablu żółto-zielonym.

instalacja_6

Teraz tylko trzeba było podłączyć kable od czujnika do przedłużenia (nowego kabla).

instalacja_7

Po kompletnej instalacji, jak widzicie prezentuje się to tak.

instalacja_8

Zero kabli na zewnątrz i tak naprawdę jest to prawie niewidoczne, ktoś musi się mocno przyglądnąć aby zauważyć czujnik.

Ustawienia

Jak wspomniałem miejsce montażu jest bardzo ważne, potem wybieramy pomieszczenie i na podstawie tego modulowane są długości fal aby wykrywał tylko w tym rejonie.

Czujnik ruchu i obecności Tuya Smart Life Zigbee 230V (MIR-HE200-TY_fall / Zigbee2Mqtt)_11

W skrócie jak zamontujemy za blisko w toalecie, lekko przekręcamy na suficie aby wejść w kąt nie wykrywania i mamy idealnie zrobione tak, że nawet przy otwartych drzwiach, dopiero jak wejdziemy nogą za framugę to wykryje nam ruch.

Parowanie

Na obudowie jest przycisk, po prostu musimy go przytrzymać i wtedy wchodzi w tryb parowania.

Czas detekcji

Uwaga urządzenie wykrywa nam dwa stany niezależnie: ruch (wraz z kierunkiem) oraz obecność. To mega ważne i przydatne.

To wymaga rozwinięcia, ponieważ wiele osób myli jak to działa. Czas detekcji to czas przez który czujnik jest w stanie wykryto ruch lub wykryto obecność dopiero po tym czasie o ile ruch nie nastąpi ponownie, przejdzie w stan bez ruchu lub brak obecności. Wiele osób myśli, że jest to czas pomiędzy wykrywaniem ruchu i jak jest to np. 60 sekund, to dopiero po minucie od wyłączenia nastąpi włączenie. Nie jest tak, wykrycie ruchu zawsze wykrywane jest natychmiast. Tutaj nie ma żadnych opóźnień i o tym pamiętajcie!

Przejście w stan bez ruchu/przemieszczania się jest natychmiastowy (0,5s) dosłownie co pół sekundy rozpoznaje ruch w przód, tył czy też upadek lub właśnie jego brak.

Natomiast przejście w stan brak obecności trwa dłużej, w zależności od warunków jest to od 75 do 100 sekund, w szczególnych przypadkach może wydłużyć się do 180s, tak piszą w instrukcji ja tego nie doświadczyłem. 

Czułość 

Co tutaj dużo mówić, działa! Nie ważne, czy jestem pod prysznicem za szybą czy też siedzę i kontempluje - światło mi ani razu nie zgasło! Czujni działa niezawodnie i napiszę to jeszcze raz, jest wart każdej złotówki - biorąc po uwagę, że mam 4 czujniki (3 ruchu i otwarcia) i to zawodzi, a cenowo wyszło podobnie... to moja cebula płacze, że wcześniej nie były one dostępne. Dla mnie ten czujnik to jest po prostu miazga!

Czujnik ruchu i obecności Tuya Smart Life Zigbee 230V (MIR-HE200-TY_fall / Zigbee2Mqtt)_10

Prysznic i obecność? Ta przerwa to kiedy wyszła Kasia z łazienki, a po chwili wszedłem ja. Jak widzicie przez szyby sobie świetnie radzi.

Czujnik ruchu i obecności Tuya Smart Life Zigbee 230V (MIR-HE200-TY_fall / Zigbee2Mqtt)_9

Posiedzenie i obecność? Mistrzostwo świata cały czas poprawnie wykrywa! Przypominam to są zupełnie inne odczyty od wykrycia ruchu! 

ruchu_1 

Widzicie? Tutaj widać kiedy został wykryty mój ruch podczas posiedzenia (zawęziłem czas do 30 minut aby było widać), przepaść prawda? 

Środowisko testowe

Testuję wszystko w łazience, tak ona wygląda, czujniki zawiesiłem na prowizorycznej półce sufitowej zanim zacznę wycinać dziury w suficie.  

Czujnik ruchu i obecności Tuya Smart Life Zigbee 230V (MIR-HE200-TY_fall / Zigbee2Mqtt)_7

Widać, że za dzieciństwa ulubionym serialem był MacGyver co nie? ;)

Czujnik ruchu i obecności Tuya Smart Life Zigbee 230V (MIR-HE200-TY_fall / Zigbee2Mqtt)_8

Prysznic zamykany szklany, toaleta pod czujnikiem. Jak widzicie profesjonalny montaż.

Tuya Smart Life

Nawet nie podłączam, bo działa na 100% ale wątpię aby ktoś użytkujący chmurę potrzebował taki czujnik - dajcie znać w komentarzach to uzupełnię ten akapit. 

Smart Life_1

Home Assistant przez Zigbee2MQTT

Parowanie działa bezproblemowo, mamy pełną współpracę. Mamy dostęp do kilku zmiennych.

HA_2

Tutaj możemy zmieniać parametry czułości oraz pomieszczenia - niby mało ale jest to w zupełności wystarczające! 

HA_1

Moja automatyzacja w Node-RED wykorzystuje tak naprawdę wyłącznie occupancy oraz presence. Zrobione to mam tak, że jak wykryje occupancy to ma włączyć światło, więc nawet jak je wyłączymy to po chwili ktoś wejdzie to i tak je zaświeci. Wyłącz światło tylko jeżeli presence przestanie być wykrywane.

Sprawdza się to idealnie i nie wywołuje fałszywych alarmów, żadnych, a najlepsze, że pod prysznicem przez szyby też mnie bez problemu widzi! 

Podsumowanie

Jestem tak mega pozytywnie zaskoczony tym urządzeniem, że sobie nawet nie wyobrażacie. Nie będę ukrywał, że moja wewnętrzna cebula krzyczy: ILE?! Coś tym zrobił! Ale pociesza fakt, że przynajmniej mogę pokazać Wam, że ten czujnik jest po prostu perfekcyjny i zaraz zabieram się za dziurawienie sufitu i jego porządny montaż. A najlepsze, że po takim montażu go w ogóle nie widać :D

Nie spodziewałem się aż tak dobrego produktu, jestem nim mega zachwycony w końcu mam coś co działa po prostu tak jak potrzebuję. To że mamy wykrywanie obecności i ruchu jako osobne encje, to dla mnie jest po prostu mistrzostwo świata! Jedyne czego nie umiem wykryć to upadku, chyba za wolno się przewracam na kafelkach... albo mam za małą łazienkę na leżenie plackiem ;)

A jak uważamy, że to jednak za dużo to warto przyglądnąć się Moes Tuya Zigbee 12V (TS0601 presense sensor / Zigbee2Mqtt)!

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz myjący pionowy JIMMY HW10 na mokro i sucho 3 w 1

Od: 1699 zł 2999 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Czekałem na takie połączenie od kiedy zainteresowałem się tego typu odkurzaczami i nareszcie jest, już nie musimy wybierać! No niestety nie do końca... zabrakło mi tutaj dosłownie dwóch akcesoriów do pełni szczęścia ale jest naprawdę dobrze i to dobrej cenie!

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||