Czujnik ruchu i niby obecności Tuya Zigbee TS0601 230V

Czujnik ruchu i niby obecności Tuya Zigbee TS0601 230V

Niestety mimo zapewnień sprzedającego to nie jest prawdziwy czujnik obecności, który w porównaniu z czujnikami PIR używa do rozpoznawania obecności (również statycznej) millimeter wave Doppler radar. Więc nie jest w stanie stwierdzić obecność gdy siedzimy nieruchomo. 

Tuya Zigbee TS0601 - kupisz tutaj ok. 250 zł

Znacie moją cebulę, dlaczego mam płacić 400 zł za MIR-HE200-TY, skoro jest ten tutaj testowany, no cóż po testach już wiem dlaczego. Nie jestem w stanie zrozumieć co tutaj jest sprzedawane i opisywane na aukcjach, bo na pewno nie jest to czujnik millimeter wave Doppler radar!

Położyłem szklany panel (z drukarki) na czujniku i wicie co? Jeżeli wcześniej wybudziłem go ruchem to mógł obecność pokazywać w pomieszczeniu, jeszcze przez kilka godzin po jego opuszczeniu. A gdy włączyłem go już przykrytym, tak że obecności nie wykrył be szyby to choćbym skakał jak pajac... nie był w stanie mnie wykryć. Wniosek ten czujnik nie widzi przesz szyby, więc nie może być to mmw Doppler radar.

Zresztą w łazience było podobnie. Wchodzimy razem, Kasia pod prysznic, ja wychodzę i... po chwili przestawał wykrywać obecność, porażka.

Dlaczego Zigbee?

Przeczytaj ten artykuł aby poznać zalety i możliwości tego standardu: Zigbee - jaką bramkę wybrać? Ogromne możliwości zamknięte standardy. 

Sposób działania

Testowany czujnik mimo zapewnień sprzedającego jest zwykłym czujnikiem PIR, a nie mmw Doppler radar!!! Co to zmienia i jaka jest różnica względem tych dwóch technologii?

Zacznijmy od tego jak czujnik PIR działa - nie zagłębiając się w techniczne aspekty: czujnik widzi promienie podczerwone czyli wykrywa różnicę temperatur tła. Stąd widzi gdy wchodzi człowiek, nasza temperatura jest inna niż otoczenia i wchodząc zmieniamy tło widzialne dla sensora. Można oszukać sensor zwiększając temperaturę pomieszczenia do temperatury ciała (często wykorzystywany motyw na filmach) ale w naszym domowym zaciszu, może przez to zareagować np. na otwarte okno gdy temperatura jest zupełnie inna niż wewnątrz pomieszczenia. 

Czujniki typu PIR nie widzą przez szyby (czyli np. tego co za oknem czy też pod prysznicem). Dodatkowo automatyczne otwarcie zmywarki podczas suszenia i wydostanie się z niej pary również uruchomi czujnik. Jeżeli jesteśmy do takiego czujnika tyłem (plecami) i coś kroimy to jeżeli nie zrobimy większego ruchu - to się wyłączy. Więc sugestia montujmy go od strony "roboczej" gdzie jest widoczny ruch. W skrócie czujnik PIR w kuchni, maksymalnie dwa od strony blatu, są wystarczające.

Jak w takim razie działa Millimeter Wave Doppler Radar? Wysyła wiązki fal promieniowania elektromagnetycznego z nadajnika (antena TX), a następnie odbiera je przez odbiornik (antena RX) dzięki temu mierzy amplitudę i położenie obiektu. Brzmi kosmiczne co nie? To raz będzie najlepsze po przeanalizowaniu przez specjalny algorytm można uzyskać informacje o oddechu, ruchu, liczbie osób, odległości, kierunku i innych informacjach. W tym upadku osoby np. zasłabnięcia w łazience - mamy starszą osobę w domu? Takie urządzenie sprawi, że gdyby cokolwiek się stało wykryjemy to... magia, znaczy technologia! ;) 

Jakie są minusy mmWave? Fale są w stanie spenetrować cienkie ściany, widzieć mikro ruchy (wentylatora) i przez to powodować fałszywe alarmy. Jednak polecany przeze mnie MIR-HE200-TY (nie ten testowany w tym artykule) takiego efektu nie posiada, jest to możliwe dzięki dobrze zaprogramowanym trybom. Ponieważ fale w takich czujnikach mogą być modulowane na długości.

Specyfikacja

  • Detekcja ruchu i niby obecności 
  • Detekcja natężenia światła w lux
  • Kąt wykrywania: 90°
  • Temperatura pracy: -10 ℃ ~ + 55 ℃
  • Wilgotność podczas pracy: 5 ~ 95% RH, bez kondensacji
  • Zasilanie: 230V
  • Wodoodporność:  brak danych
  • Wymiary:  100∅ x 70 mm (otwór montażowy: 65∅)
  • Urządzenie jest routerem sieci zigbee

Mały to on nie jest ;)

Montaż

Konstrukcja jak oczek halogenowych, zatrzaski aby nie wypadł po zamontowaniu w podwieszanym suficie. Uwaga urządzenie musimy dobrze przemyśleć gdzie ma być zamontowane, ponieważ... no cóż fale mają określone długości wykrywania.

Czujnik ruchu i niby obecności Tuya Zigbee TS0601 230V_7

Oczywiście musimy tutaj doprowadzić pełne zasilanie 230V.

Czujnik ruchu i niby obecności Tuya Zigbee TS0601 230V_9

Ja widzicie montaż jest bardzo, bardzo ważny.

Ustawienia

Niestety jest ich za dużo, a instrukcja nie do końca wyjaśnia wszystkie zagadnienia. 

Czujnik ruchu i niby obecności Tuya Zigbee TS0601 230V_10

Parowanie

W obudowie obok czujnika natężenie jest miejsce na wciśnięcie szpileczki. 

Czujnik ruchu i niby obecności Tuya Zigbee TS0601 230V_5

Czas detekcji

To wymaga rozwinięcia, ponieważ wiele osób myli jak to działa. Czas detekcji to czas przez który czujnik jest w stanie wykryto ruch dopiero po tym czasie o ile ruch nie nastąpi ponownie, przejdzie w stan bez ruchu. Wiele osób myśli, że jest to czas pomiędzy wykrywaniem ruchu i jak jest to np. 60 sekund, to dopiero po minucie od wyłączenia nastąpi włączenie. Nie jest tak, wykrycie ruchu zawsze wykrywane jest natychmiast. Tutaj nie ma żadnych opóźnień i o tym pamiętajcie!

Czujnik ruchu i niby obecności Tuya Zigbee TS0601 230V_1

Jest natychmiastowy tutaj nie ma do czego się przyczepić Możemy tutaj ustawić aby trzymał ruch przez 1 sekundę, do 1000 sekund. Zalecane jest nie mniej niż 15 sekund. 

Czułość

W testowanym czujniku TS0601 wymyśli sobie, ze dadzą kierunkowy czujnik ruchu, który ustawiamy na drzwi i w ten sposób wykrywane będzie opuszczenie strefy, sprytne i w większości przypadków działa, przy jednej osobie. Przy dwóch w łazience, w tym jedna pod prysznicem... no cóż ja wychodzę, Kasia się myje, po chwili światło gaśnie, bo czujnik wykrył ruch przy drzwiach i nie wykrył ruchu w łazience (przecież nie widzi przez szyby).

Czujnik ruchu i niby obecności Tuya Zigbee TS0601 230V_6

Generalnie jest bajzel z tą czułością.

Czujnik ruchu i niby obecności Tuya Zigbee TS0601 230V_1

Tutaj siedzę cały czas i piszę dziś artykuł i go poprawiam i zobaczcie, nagle przestaje wykrywać obecność - ściema po prostu...

Środowisko testowe

Testuję wszystko w łazience, tak ona wygląda, czujniki zawiesiłem na prowizorycznej półce sufitowej zanim zacznę wycinać dziury w suficie.  

Czujnik ruchu i obecności Tuya Smart Life Zigbee 230V (MIR-HE200-TY_fall / Zigbee2Mqtt)_7

Widać, że za dzieciństwa ulubionym serialem był MacGyver co nie? ;)

Czujnik ruchu i obecności Tuya Smart Life Zigbee 230V (MIR-HE200-TY_fall / Zigbee2Mqtt)_8

Prysznic zamykany szklany, toaleta pod czujnikiem. Jak widzicie profesjonalny montaż.

Home Assistant przez Zigbee2MQTT

Parowanie działa bezproblemowo, mamy pełną współpracę.

Czujnik ruchu i niby obecności Tuya Zigbee TS0601 230V_3

Tutaj możemy zmieniać parametry czułości i czasu wykrywania ruchu.

Czujnik ruchu i niby obecności Tuya Zigbee TS0601 230V_2

W skrócie opcji jest za dużo i tylko powodują pogubienie się w tym wszystkim jak to ustawić, mnie osobiście czujnik wprowadził w irytację.

Podsumowanie 

Liczyłem na czujnik który w 100% będzie wykrywał obecność, w pomieszczeniu przez millimeter wave Doppler radar - niestety tak nie jest. Gdy siedzę i czytam kindla w toalecie to niestety światło potrafi się wyłączyć. Owszem czujnik jest bardziej precyzyjny i wystarczy ruszyć delikatnie dłonią - więc już nie trzeba machać jak bym odganiam komara, ale niestety nie jest to czujnik jakiego oczekiwałem. W skrócie jest to po prostu oszustwo i celowe wprowadzanie w błąd na aukcji. Tutaj sprytnie wykorzystali czujnik kierunkowych, dzięki czemu zastosowali tańszy czujnik PIR...

Jeżeli szukacie czujnika obecności, obecnie mogę polecić sprawdzony MIR-HE200-TY w toalecie działa perfekcyjnie! W skrócie moja wewnętrzna cebula płacze - w kuchni ten tutaj testowany się nada ale do łazienki (prysznic/wanna) czy toalety... no nie za bardzo! Chyba, że wchodzimy do niej zawsze pojedynczo... Co ciekawe w opisie aukcji już tylko w jednym miejscu została informacja, że to jest niby millimeter wave Doppler radar, w każdym innym miejscu aukcji zostało to już zastąpione czujnikiem wysokiej precyzji...

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Smart gniazdko Tuya Zigbee

Od: 5 zł 42 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Smart gniazdko testowane na blogu - błąd cenowy i pewnie anulują ale jak nie... to będzie zacna promocja. Uwaga sprzedawca 11% pozytywnych, kupujesz na własne ryzyko - prawda jest taka, że albo anulują i zwrócą kasę albo... nie wyślą i zwrócą kasę.

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||