Czujnik ruchu i obecności Moes Tuya Zigbee 12V (TS0601 presence sensor / Zigbee2Mqtt) - test

Czujnik ruchu i obecności Moes Tuya Zigbee 12V (TS0601 presence sensor / Zigbee2Mqtt) - test

Moja wewnętrzna cebula cieszy się jak dziecko, bo znalazłem prawdziwy czujnik obecności za połowę ceny MIR-HE200!!! Widzi przez szyby (np. prysznica) i bez problemu wykryje naszą obecność gdy siedzimy nieruchomo w toalecie. Posiada czujnik odległości o natychmiastowej reakcji oraz czujnik natężenia światła!

Czujnik Moes Tuya TS0601 presence sensor - kupisz tutaj za ok. 250 zł

Cena jest tylko 2/3 wyższa niż czujnika ruchu ale pozwala on zastąpić kilka czujników jednym, doskonałym! Urządzenie działą z ekosystemem Tuya Smart Life jak i Zigbee2MQTT - uwaga urządzenie wymaga zasilania 12V! W zależności gdzie je kupimy, otrzymamy (lub nie) zasilacz gratis!

Dlaczego Zigbee?

Przeczytaj ten artykuł aby poznać zalety i możliwości tego standardu: Zigbee - jaką bramkę wybrać? Ogromne możliwości zamknięte standardy. 

Sposób działania

Testowany to Millimeter Wave Doppler Radar, jaka jest różnica względem zwykłego kilka razy tańszego PIR?

Zacznijmy od tego jak czujnik PIR działa - nie zagłębiając się w techniczne aspekty: czujnik widzi promienie podczerwone czyli wykrywa różnicę temperatur tła. Stąd widzi gdy wchodzi człowiek, nasza temperatura jest inna niż otoczenia i wchodząc zmieniamy tło widzialne dla sensora. Można oszukać sensor zwiększając temperaturę pomieszczenia do temperatury ciała (często wykorzystywany motyw na filmach) ale w naszym domowym zaciszu, może przez to zareagować np. na otwarte okno gdy temperatura jest zupełnie inna niż wewnątrz pomieszczenia. 

Czujniki PIR typu nie widzą przez szyby (czyli np. tego co za oknem czy też pod prysznicem). Automatyczne otwarcie zmywarki podczas suszenia i wydostanie się z niej pary również uruchomi czujnik. Jeżeli jesteśmy do takiego czujnika tyłem (plecami) i coś kroimy to jeżeli nie zrobimy większego ruchu - to się wyłączy. Więc sugestia montujmy go od strony "roboczej" gdzie jest widoczny ruch. W skrócie czujnik PIR w kuchni, maksymalnie dwa od strony blatu, są wystarczające.

Jak w takim razie działa Millimeter Wave Doppler Radar? Wysyła wiązki fal promieniowania elektromagnetycznego z nadajnika (antena TX), a następnie odbiera je przez odbiornik (antena RX) dzięki temu mierzy amplitudę i położenie obiektu. Brzmi kosmiczne co nie? To raz będzie najlepsze po przeanalizowaniu przez specjalny algorytm można uzyskać informacje o oddechu, ruchu, liczbie osób, odległości, kierunku i innych informacjach. W wypadku tego urządzenia dosłownie mamy parametr odległości wykrywanego ruchu od czujnika.

Jakie są minusy tego rozwiązania? Fale są w stanie spenetrować cienkie ściany, widzieć mikro ruchy (wentylatora) i przez to powodować fałszywe alarmy. Dlatego fale mogą być modulowane na długości. Czy z testowanych czujnikiem też coś takiego się dzieje? Nie.

Video

Specyfikacja

 • Detekcja odległości i obecności:
  • Czułość: od 0 do 9
  • Minimum wykrywanie od 0 do 8m
  • Maksymalne wykrywanie od 0 do 12m
  • Odświeżanie detekcji od 0 do 10s
  • Przejście w stan bez obecności od 0 do 1500s *
  • Czas detekcji:
   • odległości natychmiastowy dosłownie cały czas wartości się zmieniają
   • obecności możemy ustawić od 0 do 25 minut
  • Maksymalny zasięg przy wysokości montażu 2-4m  
   • obecności 2-6m
   • ruchu 8-12m
 • Detekcja natężenia światła w lux
 • Temperatura pracy: -20 ℃ ~ + 70 ℃
 • Wilgotność podczas pracy: 5 ~ 95% RH, bez kondensacji
 • Zasilanie: 12V (z Aliexpress dostałem zasilacz 230V->12V gratis)
 • Wodoodporność:  brak danych
 • Wymiary: 93∅ x 30 mm
 • Urządzenie jest routerem sieci zigbee

* Zalecany czas detekcji nie mniejszy niż 15 sekund aby nie przegapić oddychającej osoby.

Montaż

Konstrukcja jak oczek halogenowych, zatrzaski aby nie wypadł po zamontowaniu w podwieszanym suficie. Uwaga urządzenie musimy dobrze przemyśleć gdzie ma być zamontowane, ponieważ... no cóż fale mają określone długości wykrywania.

Czujnik ruchu i obecności Moes Tuya Zigbee 12V (TS0601 presense sensor / Zigbee2Mqtt) - test_7

Oczywiście musimy tutaj doprowadzić pełne zasilanie 12V lub 240V. Montując w suficie ja wykorzystałem nieużywany kabel żółto-zielony opisuję w teście MIR-HE200 wraz ze zdjęciami i tłumaczeniem.

Ustawienia

Jak wspomniałem miejsce montażu jest bardzo ważne, potem wybieramy parametry i gotowe.

instrukcja_1

W skrócie jesteśmy w stanie naprawdę dobrze tym urządzeniem wysterować, ja jestem mega pozytywnie tym zaskoczony!

Parowanie

Na obudowie jest przycisk, po prostu musimy go przytrzymać i wtedy wchodzi w tryb parowania - niestety jest on od wewnątrz - czyli trzeba oczko wyjąć z sufitu.

Czujnik ruchu i obecności Moes Tuya Zigbee 12V (TS0601 presense sensor / Zigbee2Mqtt) - test_6

Czas detekcji

Uwaga urządzenie wykrywa nam dwa stany niezależnie: odległości oraz obecność. To mega ważne i przydatne.

To wymaga rozwinięcia, ponieważ wiele osób myli jak to działa. Czas detekcji to czas przez który czujnik jest w stanie wykryto obecność dopiero po tym czasie o ile ruch nie nastąpi ponownie, przejdzie w stan brak obecności. Wiele osób myśli, że jest to czas pomiędzy wykrywaniem ruchu i jak jest to np. 60 sekund, to dopiero po minucie od wyłączenia nastąpi włączenie. Nie jest tak, wykrycie ruchu/obecności zawsze wykrywane jest natychmiast. Tutaj nie ma żadnych opóźnień i o tym pamiętajcie!

Mierzenie odległości to jest jakaś bajka, jest prawie natychmiastowe i co chwilę jak się poruszam to się zmienia ta wartość. Natomiast przejście w stan brak obecności trwa dłużej, w zależności jak sobie je ustawimy, sugerowane jest 15 sekund - ale może być dłuższe do 25 minut oraz krótsze. Im dłuższe tym większa pewność, że urządzenie nigdy nie zgasi nam światła w pomieszczeniu w którym przebywamy.

Czułość 

Co tutaj dużo mówić, działa! Nie ważne, czy jestem pod prysznicem za szybą czy też siedzę i kontempluje - światło mi ani razu nie zgasło! Tak samo pisanie przy komputerze. Czujni działa prawie niezawodnie i napiszę to jeszcze raz, jest wart każdej złotówki - biorąc po uwagę, że mam 4 czujniki (3 ruchu i otwarcia) i to zawodzi, a cenowo ten czujnik wychodzi taniej! Tutaj moja cebula skacze, że szczęścia i jednocześnie płacze, że wcześniej nie były one dostępne. Dla mnie ten czujnik to jest po prostu miazga!

Uwaga zwróćcie uwagę, że czujniki obecności i ruchu mają odwrotnie kolory! ;)

porownanie_1

Dlaczego przy Moes o 20:08 i 21:38 są mikro przerwy? Ponieważ przy pierwszym odczycie 20:08 wychodziliśmy z łazienki a Moes ma ustawioną 15 sekundową zwłokę, gdzie Tuya ma wbite 60-80 sekund w zależności od warunków. Druga sytuacja 21:38 to Kasia usiadła pod prysznicem i się nie poruszała, w rogu przy szafce, więc czujnik miał prawo jej nie widzieć dokładnie stąd taki odczyt - pokazuję to Wam dokładnie abyście nie mieli żadnego nieporozumienia przy odczycie tych danych powyżej. Generalnie odczyty są prawie identyczne przy czujniku 2x tańszym - dla mnie to jest szok i to pozytywny szok.

Środowisko testowe

Testuję wszystko w łazience, tak ona wygląda, czujniki zawiesiłem na prowizorycznej półce sufitowej bo już mam zainstalowany inny w suficie, a na pierwsze testy to lepsze niż dziurawienie sufitu.

Czujnik ruchu i obecności Moes Tuya Zigbee 12V (TS0601 presense sensor / Zigbee2Mqtt) - test_1

Jak widzicie profesjonalny montaż. Znacie to już z testów poprzednich czujników, stąd dwa otwory ;) 

Czujnik ruchu i obecności Tuya Smart Life Zigbee 230V (MIR-HE200-TY_fall / Zigbee2Mqtt)_8

Prysznic zamykany szklany, toaleta pod czujnikiem. Kasia siedziała w lewym rogu pod ścianą, dlatego czujnik mógł jej nie wykryć (zasłania szafka bo jest wysunięta na 30cm). 

Czujnik ruchu i obecności Moes Tuya Zigbee 12V (TS0601 presense sensor / Zigbee2Mqtt) - test_2

Zasilacz sobie leży na tej kartonowej półce. Ale to nie wszystkie testy...

Czujnik ruchu i obecności Moes Tuya Zigbee 12V (TS0601 presense sensor / Zigbee2Mqtt) - test_8

Aby zweryfikować czy na pewno czujnik widzi przez szybę, zakryłem go tą oto szybką i wiecie co? Widzi doskonale i rozpoznaje ruch, więc jest to na pewno mmw radar!

Tuya Smart Life

Nawet nie podłączam, bo działa na 100% ale wątpię aby ktoś użytkujący chmurę potrzebował taki czujnik - dajcie znać w komentarzach to uzupełnię ten akapit. 

Czujnik ruchu i obecności Moes Tuya Zigbee 12V (TS0601 presense sensor / Zigbee2Mqtt) - test_1

Home Assistant przez Zigbee2MQTT

Parowanie działa bezproblemowo, mamy pełną współpracę. Mamy dostęp do kilku zmiennych.

Czujnik ruchu i obecności Moes Tuya Zigbee 12V (TS0601 presense sensor / Zigbee2Mqtt) - test_4

Tutaj możemy zmieniać parametry czułości oraz odległości - niby mało ale jest to w zupełności wystarczające! 

Czujnik ruchu i obecności Moes Tuya Zigbee 12V (TS0601 presense sensor / Zigbee2Mqtt) - test_3

Po odpowiednim ustawieniu wszystkiego - cały czujnik świetnie wykrywa ruch oraz obecność - zbliżając rękę do niego wykrył odległość prawie idealnie.

nodered_1

Ja sobie zrobiłem taką automatyzację aby światło mi się zaświecało i gasiło odpowiednio - działa niezawodnie!

Podsumowanie

Jestem tak mega pozytywnie zaskoczony tym urządzeniem, że sobie nawet nie wyobrażacie - a moja cebula świętuje, że udało się to osiągnąć za połowę ceny MIR-HE200! Ten czujnik jest prawie perfekcyjny i gdyby nie to, że już jeden mam w łazience to ten na pewno by się tam właśnie znalazł, a tak to myślę że pójdzie do kuchni i Kasia w końcu będzie mogła siedzieć na ziemi i patrzeć jak się coś piecze, a światło nie będzie jej gasło :D

Nie spodziewałem się aż tak dobrego produktu, w tej cenie - przecież jest ona dwukrotnie niższa niż poprzedniego czujnika (MIR-HE200) i prawie taka sama jak innych czujników precyzyjnych PIR. Jestem nim mega zachwycony w końcu mam coś co działa po prostu tak jak potrzebuję i jest w cebulowej cenie. To że mamy wykrywanie odległości i ruchu jako osobne encje, to dla mnie jest po prostu mega fajne, bo możemy wykorzystać to do automatyzacji. Jedynie to czasami przez tą szybę pod prysznicem potrafi się zawahać ale to naprawdę minimalnie i po prostu zwiększ w nim czułość!

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz automatyczny Xiaomi Roborock S7 Pro Ultra

Od: 4079 zł 4999 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Pośredni model z wibracyjnym i podnoszonym mopem, zwiększoną mocą ssania oraz nową genialną szczotką główną. W wersji Pro stacja opróżnia kurz, brudną wodę i napełnia odkurzacz czystą. Najwyższy model posiada dodatkowo kamery z przodu.

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||