Tuya Smart Life - sterownik kotła czyli smart ogrzewanie test zestawu RTX WRT3

Tuya Smart Life - sterownik kotła czyli smart ogrzewanie test zestawu RTX WRT3

Sezon grzewczy już w sumie się zaczął, więc pojawia się coraz więcej pytań dotyczących ogrzewania gdy posiadamy kocioł CO. Czas na kolejny artykuł z serii, tym razem jak to zrobić w ekosystemie Tuya Smart Life z wykorzystaniem zestawu z jednym termostatem.

Sterownik RTX WRT3 - kupisz tutaj za mniej niż 439zł

Urządzenie trafiło do nas prosto od producenta, gdzie można je kupić troszkę taniej bezpośrednio od niego.

Ogrzewanie kotłem potocznie zwane piecem - co to zmienia?

Musimy tutaj poruszyć ważny temat, w ogrzewaniu miejskim działa to tak - że kaloryfery w pionie mają ciepłą wodę, wtedy kiedy temperatura spadnie poniżej określonej, chyba nawet ustawowo. Generalnie wtedy firma dostarczająca ciepło włącza swoje pompy i transportuje ciepło przez całe miasto aby dostarczyć je do naszych domów. Czyli to od ich włączenia kotłów zależy czy mamy ciepło czy nie w mieszkaniu. 

RTX WRT3_6

Gdy mamy kocioł/piec w domu, to my decydujemy, kiedy włączymy grzanie na kaloryfery (musimy wtedy przestawić piec jeżeli mamy dwufunkcyjny z grzania tylko wody na grzanie też CO). Możemy tego też przez cały czas nie ruszać. W każdy razie jak kocioł zacznie mieć potrzebę zagrzania to zaczyna podgrzewać wodę w obiegu CO. 

Ale skąd kocioł o tym wie? Jest to mega prosty mechanizm - w każdy kotle z zewnętrznym termostatem znajduje się przełącznik radiowy, gdy termostat poczuje, że mu zimno (temperatura jest niższa od zadanej) to wysyła do tego przełącznika info: zewrzyj przewody! Dosłownie jak z zapalaniem światła - ot cała logika. Kocioł otrzymuje sygnał z termostatu przez przełącznik i włącza grzanie.

Drugą opcją jest utrzymywanie stałej temperatury na wlocie do kotła i wylocie, wcześniej zdefiniowanej, wtedy takiego termostatu nie potrzebujemy, ale jak wiecie to nie jest najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Generalnie to kocioł samodzielnie już pilnuje temperatury w obiegu, albo na podstawie manualnego ustawienia albo na podstawie algorytmów (w tym pogodowych). To jest dla naszego układu w ogóle nieistotne, to powinien ustawić raz na zawsze instalator kotła. My co najwyżej kiedy jest niska temperatura na zewnątrz, kaloryfery odkręcone na pełnię a nam w domu jest cały czas zimno - możemy to skorygować delikatnie, podnosząc temperaturę w obiegu. Jednak każdy kocioł ma optymalne temperatury pracy i to warto wiedzieć.

Ten sposób grzania moglibyśmy zastąpić manualnym trybem - gdy nam ciepło podchodzimy do kotła naciskamy pstryczek i przestajemy grzać dom, gdy nam zimno ponownie wstajemy i włączamy kocioł.

Jednak ten blog to smart rozwiązania, więc zróbmy ogrzewanie smart! 

Specyfikacja

Termostat - komunikacja radiowa

 • wyświetla temperatura w pomieszczeniu z dokładnością do 0,5 stopnia
 • wyświetla temperaturę zadaną z dokładnością do 0,5 stopnia
 • wyświetla również: poziom baterii, połączenie z chmurą 
 • po kliknięciu w dół/górę zaczyna działać podświetlenie znaków
 • zasilanie: baterie 4xAA lub wejście microUSB
 • posiada dwie części - płytkę montażową oraz jednostkę główną 

Moduł sterujący - komunikacja WiFi

 • zasilanie 230V (można podzielić z kotłem)
 • przekaźnik NO/COM (beznapięciowy)

Ciekawostka - jeżeli mamy problem z zasięgiem WiFi przy kotle, to możemy... sterownik zamontować przy routerze i radiowo przedłużyć sygnał do termostatu podłączonego do kotła kablowo! 

Instalacja

Ja pierw wszystko włączyłem do prądu i sprawdziłem czy działa, następnie zlokalizowałem kocioł - szok był w łazience czyli tam gdzie zawsze!

RTX WRT3_9

Sama instalacja jest mega prosta, otwieramy piec i znajdujemy stary moduł. Oczywiście wyłącz kocioł i odłącz zasilanie!

RTX WRT3_7

Patrzymy na stare kabelki - lub schemat podłączania a nowe kabelki trzeba przepiąć do nowego modułu!

RTX WRT3_8

Jak widzicie odłączyliśmy od prądu wszystko aby na pewno nigdzie nie było napięcia, a następnie wszystko załączyliśmy.

RTX WRT3_4

To wszystko, termostat jest połączony ze sterownikiem domyślnie, więc wszystko ładnie radiowo działa. Co ważne komunikacja jest dwukierunkowa, jak zmienimy coś w aplikacji oczywiście pojawia się to na termostacie! 

RTX WRT3_1 

Mój model miał jeszcze przyciemnianą szybkę, obecnie wszystko jest super wyraźne!

Aplikacja

Najważniejsze to te elementy naszego systemu.

RTX WRT3_4

Harmonogramy jak ma to wszystko działać.

RTX WRT3_5

Google Home

Oczywiście jest pełna współpraca, możemy sterować urządzeniem w tym głosowo, to po prostu termostat.

RTX WRT3 Google Home_1

Komunikat grzania i zasięgu

Bardzo podoba mi się, że widzimy kiedy kocioł grzeje, na termostacie ogniem.

RTX WRT3_2

Na module wykonawczym środkową lampką zieloną.

RTX WRT3_1

Czy na pewno termostat ma zasięg do sterownika?

RTX WRT3_1

To też jest prosto widoczne.

Minusy

 • szkoda, że nie ma wilgotności na wyświetlaczu albo godziny aby mieć pewność, że wszystko jest ok
 • średnio widać w słońcu coś na tym ekranie ale to pewnie sugestia aby tam tego termostatu nie trzymać. Model testowany był jeszcze przed wymianą szybki, obecnie wszystko widać perfect!

Plusy

 • wszystko jest po polsku 
 • termostat jest na baterie jak i na usb micro, kabel jest w zestawie
 • bardzo prosty w instalacji i pierwszym uruchomieniu
 • ładne nowocześnie wyglądający termostat
 • termostat pokazuje kiedy jest grzanie i oczywiście zasięg!

Podsumowanie

Zestaw testowany był przez moich rodziców, nie są już młodzi jak wiecie i technologia musi być prosta. Radzą sobie bardzo dobrze z telefonem smart i aplikacjami (jak Messenger itp.) ale już trudniej z zawiłościami ustawień różnych rzeczy (np. powiadomień z aplikacji). Dlatego to był dla nich ogromny sprawdzian (dla mnie też, nie będę ukrywać).

Wszystko ogarnęli, mieli już w rękach Salus więc znali logikę działania, mieli też w rękach Tuya Smart Life bo oświetlenie - generalnie bez problemu! Harmonogramy też rozgryźli :D 

Czy warto zainstalować taki moduł? Według mnie tak - ponieważ możemy dynamiczniej dostosować ogrzewanie do tego co potrzebujemy. Choćby zrobić chłodniej kiedy idziemy spać bez wstawania do termostatu itp. Możemy zrobić też automatyzacje na podstawie tego czy jesteśmy w domu i wiele wiele innych możliwości. To naprawdę fajny wstęp do bycia smart :) 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Smart gniazdko Tuya Zigbee

Od: 5 zł 42 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Smart gniazdko testowane na blogu - błąd cenowy i pewnie anulują ale jak nie... to będzie zacna promocja. Uwaga sprzedawca 11% pozytywnych, kupujesz na własne ryzyko - prawda jest taka, że albo anulują i zwrócą kasę albo... nie wyślą i zwrócą kasę.

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||