Modułowe przełączniki Tuya Wifi (Smart Life)

Modułowe przełączniki Tuya Wifi (Smart Life)

To jest coś na co wszyscy czekaliśmy, modułowe przełączniki dotykowe dostosowane do pojedynczych, podwójnych, potrójnych oraz poczwórnych standardowych puszek! 

Z możliwością montażu pionowego jak i poziomego - występuje wtedy inny wzór na panelu szklanym. Możemy podłączyć wtedy 3 (przyciski) x 4 (moduły) - 12 wyjść! Jednak musimy pamiętać, że moduły są niezależne - tzn. każdy z tych 4 modułów posiada osobne zasilanie oraz WiFi - czyli pobierają 4x więcej prądu. Co ważniejsze, są one niezależne od siebie - więc jak się jeden popsuje to prosto go wymienimy! 

Najtaniej kupicie je na Aliexpress już od 29$ 

Modułowe przełączniki Tuya (Smart Life)_2

Możemy stworzyć różne kombinacje od samych przycisków po przyciski z gniazdkami (w tym pojedyncze WiFi) lub podwójne bez WiFi.

Jest naprawdę ogromna różnorodność przycisków, mamy do wyboru:

  • pojedyncze, podwójne oraz potrójne przyciski oczywiście z WiFi i RF433
  • ściemniacze WiFi (podświetlenie jak przy włączniku żaluzjowym- niebieskie a po włączeniu dające po oczach mocne niebieskie) 
  • żaluzjowe WiFi 
  • schodowe WiFi - które tak naprawdę są pojedynczym lub podwójnym połączonym w chmurze automatyzacją (występują też takie, które posiadają kabel sygnalizacyjny między sobą, jednak wtedy nie mają WiFi co możemy doczytać w daleszej części strony) - osobiście nie polecam tego rozwiązania (brak internetu, brak możliwości zapalnie światła przez dodatkowy przełącznik), lepiej zrobić to przyciskiem bezprzewodowym z radiem np. Sonoff RF T433 i podłączyć właśnie do przycisku schodowego z RF. 
  • dzwonkowy oraz impulsowy bez WiFi
  • do tego pojedyncze gniazdko z WiFi (ramka szklana na wtedy wycięcie na taki moduł) z małym przyciskiem
  • oraz bez WiFi: pojedyncze oraz podwójne gniazdka jak i montowane 2x obok siebie w jednym module: USB (1,5A), głośnikowe, TV, Radio, LAN

Opcji jest naprawdę ogrom, zobaczcie na stronie: Indual konfigurator - oczywiście panele kupimy zdecydowanie taniej na Aliexpress - tutaj link do produktów (jeżeli link nie działa, kliknij prawym klawiszem i otwórz w nowej zakładce)! Jednak jeżeli chcemy szybko (krócej niż 2 tygodnie) ale 2x drożej z gwarancją no to polecam polski sklep.

Instalacja - wymagana linii N! 

Instalujemy tak jak wszystkie inne przyciski dotykowe. Jednak ze względu na zastosowanie ramki podwójnej i systemu "kalibracji dotyku" przełącznik po założeniu panelu szklanego się zresetuje, więc konfigurację zróbmy na koniec ;) 

Modułowe przełączniki Tuya (Smart Life)_6

Do każdego modułu musimy dostarczyć N oraz Lin a następnie z każdego modułu wyprowadzamy L1out i L2out (2x czyli łącznie 4). Przypominam ja mam nową instalację i łączenie wszystkich przewodów następuje właśnie pod przełącznikami (lub w gniazdkach) a do każdej lampy idzie osobny kabel trój żyłowy. Dlatego w puszcze na obrazku mam 5 kabli, każdy po 3 żyły a ściana 8cm ( 15 kabli twardych nie linek) więc było ciasno i nie dało się zrobić to np. na Shelly 2.5. A ten panel zmieścił się bez problemu! Dlatego gdy tylko je zobaczyłem, przycisku dwu modułowe z jednolitym szklanym panelem to od razu chciałem je kupić :D 

Czułość nacisku

W skrócie jest fenomenalna - można nacisnąć palcem, kłykciem, dłonią w tym dwa przyciski na raz i po prostu za każdym razem działa. 

Problemy (8.12.2019)

Obecnie występuje ogromny problem (wcześniej działało to bez problemu) z Google Home i Smart Life - jeżeli włącznik ma więcej niż jedno wyjście (włącznik dotykowy podwójny, potrójny lub listwa zasilająca np. 4 wyjścia + usb) to jak powiemy: turn off lights to Google Home raportuje że wyłączone (czyli dostaje info z Smart Life) a akcja nie zostanie wykonana. Jeżeli powiemy aby wyłączył ten konkretny wyłącznik działa to bez najmniejszego problemu. 

Home Assistant

Wszystko bez problemu integruje się przez chmurę Tuya z Home Assistant - ale uwaga nie zmienimy tutaj oprogramowania, ponieważ urządzenie bazuje na chipsecie Realtek WR4 (dzięki Robert!)

WR4_1

Lepiej kupić te bazują na chipsecie ESP928 ESP8266 Bingoelec WIFI Touch Switch EU! Nie dajcie się oszukać, sprzedają mimo zapewnień również na WR4!!!

Więcej szczegółów znajdziesz w tym artykule: Przełączniki Bingoelec EU WiFi + RF - nie zmienisz oprogramowania!

Plusy

Pasuje do standardowych, podwójnych, potrójnych, poczwórnych nowych puszek (nowych tzn. mających otwory na śruby montażowe).

Solidna konstrukcja modułu montażowego (metalowa ramka przykręcana do ściany)

Wyglądają bardzo ładnie - panel szklany jest jednolity

Dotyk działa idealnie i można jednocześnie włączyć wszystkie przyciski 

Smart Life = możliwość aktualizacji przez OTA (Na dniach jak dojdzie do mnie drugi z Chin, będę testować zmianę oprogramowania przez OTA)

Jak jest wyłączony to kółka dotykowe są delikatnie podświetlone na czerwono (bardzo delikatnie) a jak jest włączony to bardzo ładnie na niebiesko (delikatnie ale znacznie mocniej niż na czerwono).

Brak ikonki WiFi, jak nie ma zasięgu to po prostu migają na czerwono podświetlenia klawiszy.

Modułowe przełączniki Tuya (Smart Life)_11

Minusy

Jest problem ze współpracą z Google Home obecnie ( 8.12.2019) - patrz wyżej akapit: Problemy (8.12.2019)

Wszystkie minusy Smart Life (brak możliwości ustawienia stanu po przywróceniu zasilania choćby). 

Obecnie brak możliwości zmiany oprogramowania, dlatego jeżeli myślisz o zmianie oprogramowania kup te: Bingoelec WIFI Touch Switch EU  - dział DIY i pasują do ramek od powyższego! 

Na przyciskach mamy ograniczoną liczbę znaków nie da się napisać. Window Light tylko będzie Window Lig - więc po sync devices z Google Home trzeba edytować nazwy aby wskoczyły w grupę świateł, to samo pokoje - coś się pomieszało i już nie dodaje automatycznie do pokoi.

Brak możliwości zamontowania panelu szklanego do góry nogami - na dole znajduje się specjalny otwór, który musimy podważyć, zawsze zostanie minimalny ślad, nie chcecie mieć go od góry widocznego. Więc teoretycznie się da ale wyglądało by to po prostu brzydko. Panel od góry i boków jest jednolity (bez otworów) więc wygląda bardzo ładnie. 

Modułowe przełączniki Tuya (Smart Life)_23

Podsumowanie

Użytkuję je od 3 tygodni, obecnie idzie do mnie drugi zestaw z Chin, bo aż tak mi się spodobały, więc reasumując: śmiało mogę polecić! 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Oczyszczacz Xiaomi Smartmi TVOC

Od: 449 zł 799 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Świetna konkurencja dla Xiaomi 3H z dodatkowym czujnikiem TVOC, działa z aplikacją Xiaomi Home! Jednak najważniejsze, że pasują standardowe filtry z oczyszczaczy 3H/3C i podobnych. W zestawie filtr czarny, czyli HEPA13 - do tego europejskie normy powietrza i automatyzacji.

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  lub