Smart Gniazdko z Biedronki - Smart DGM (PP-W162)

Smart Gniazdko z Biedronki - Smart DGM (PP-W162)

To najtańsze smart gniazdko WiFi (bez potrzeby posiadania dodatkowej bramki) 16A, z możliwością monitorowania zużycia energii, dostępne w "polskim" sklepie (Biedronka) w prawie każdym mieście i z 2 letnią gwarancją oraz prawem zwrotu!

O firmie Smart DGM przeczytasz w tym artykule: Smart DGM - Plug Energy Monitoring (PP-W161) gdzie testuje jego "mniejszego" okrągłego brata. Nie ma tutaj żadnej odczuwalnej różnicy, ponieważ i tak nie włożymy dwóch obok siebie, niezależnie które z nich zakupimy a różnica w cenie jest dwukrotna.

Smart DGM PP-W162_9

Gniazdko nie wymaga bramki

Najważniejsze w gniazdkach WiFi jest to, że nie wymagają dodatkowej bramki. Co to dokładnie znaczy? Możesz o tym przeczytać więcej tutaj: Smart Home - pierwsze zakupy - od tego zacznij

Gniazdko oczywiście w pełni integruje się z Google Home jednak nie mamy z tego poziomu dostępu do monitorowania poboru energii, potrzebujemy do tego aplikacji Smart Lilfe.

Podłączenie i konfiguracja urządzenia

Zwróć uwagę, że używam tutaj oprogramowania Smart Life a nie Smart DGM - dlaczego? Ponieważ są to urządzenia w ekosystemie Tuya, możemy zakupić urządzenia od różnych producentów i spiąć je wszystkie w jednym oprogramowaniu. Czyli jeżeli będziemy chcieli rozbudować nasz system o urządzenie którego Smart DGM nie ma je inny producent (który działa w chmurze Tuya) to bez problemu je podłączymy!
Obecnie urządzeń Smart DGM nie podłączymy do aplikacji Tuya (Smart Life)

Plusy

Cena, cena i jeszcze raz cena - gniazdko 16A z możliwością monitorowania zużycia energii w regularnej cenie: 39,99 zł to po prostu skarb, brać ile wlezie! Taniej znajdziecie jedynie w promocji z Aliexpress Sonoff S26 (ok. 30 zł) bez gwarancji z wysyłką do 2 miesięcy, 10A i bez monitora zużycia energii. Więc jeżeli tylko myślicie o podłączeniu żelazka, grzejnika lub czegokolwiek powyżej 2000W (nawet chwilowego) to zdecydowanie bezpieczniej będzie zakupić właśnie to urządzenie od Smart DGM.

Minusy

Pobór prądu w trybie spoczynku to ok. 0.7 do 1.0W - musimy mieć tego świadomość jeżeli takich urządzeń będziemy mieć dużo.

Urządzeniom z ekosystemu Tuya nie da się zmienić trybu pracy po zaniku zasilania. Tzn. zawsze po powrocie zasilania będą wyłączone. Każdy inny producent (w tym sonoff czy Xiaomii) taką opcję ma a dokładnie 3 do wyboru: włączone, wyłączone, zapamiętany ostatni stan. W przypadku jeżeli chcemy monitorować lodówkę - rodzi to dość duży problem i trzeba ustawiać np. scenariusz działania aby się włączyło!

Integracja z Home Assistant

Urządzenie bez problemu jesteśmy w stanie zintegrować z Home Assistant, nie wiesz co to takiego? Przeczytaj tutaj i nie myl tego z Google Home: Home Assistant - instalacja oraz sprzęt - od tego zacznij.

Gniazdko bez problemu jest widoczne i można je włączać lub wyłączać - niestety nie widzę dostępu do informacji o pobieranej energii (Sonoff POW2 bez problemu wyświetla te dane). Jednak bez problemu jesteśmy w stanie zmienić oprogramowanie (pierw musimy gniazdko oczywiście otworzyć). Inżynier domu pokazał jak to zrobić, znajdziesz go na YT. 

Wideo

Pokazuję na nim instalację i przegląd funkcji urządzenia oraz synchronizację z Google Home

 

 

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!


Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj projekt na  lub