Shelly 1

Shelly 1

Shelly to najmniejsze inteligentne przełączniki dostępny na runku, tutaj zaprezentuje wersję pierwszą - czyli z możliwością sterowania jednym wyjściem. Urządzenie trafiło do mnie ze sklepu www.houseiq.pl

Skąd w ogóle biorą się zachwyty tym urządzeniem? Myślę, że główną powodem będzie wielkość urządzenia idealnie skomponowana z jego możliwościami.

Shelly_1

Powyżej Shelly 1, Wifi Swith Module QA-WIFI-S03 (Tuya), Sonoff Basic i standardowa puszka podtynkowa.

Do czego użyję tego przełącznika i jaki napotkałem problem?

Na początku trzeba poznać zasadę działania przełącznika schodowego oraz krzyżowego. W skrócie - schodowy (gdy mamy dwa przełączniki) klikamy na 1 zapala światło, klikamy na 2 gasi, ponownie na 2 to zaświeci itd. Generalnie po prostu raz na jednym a raz na drugim kablu zostaje napięcie i dzięki temu możemy sterować światłem niezależnie. Tak samo działa krzyżowy ale może ich być więcej w układzie (np. możemy go dodać pomiędzy schodowymi aby zrobić 3 przyciski) Teoretycznie zasada prosta ale aby to działało pomiędzy przełącznikami potrzebujemy dwóch żył + neutral i uziemienie. Oczywiście w przypadku mojej instalacji nie mogło być trak prosto i do dyspozycji miałem trzy żyły (P, N i uziemienie) a gdyby tego było mało, to wejście prądu było przy drzwiach a wyjście do lampy przy sypialni - więc zabrakło mi jednej żyły aby shelly miał cały czas napięcie.

Shelly_6

Button type - rodzaje fizycznych przełączników

Postanowiłem wykorzystać możliwość jaką daje shelly (i z tego co widzę TYLKO to urządzenie ma tak bogate możliwości) czyli wyboru działania impulsu wejścia. Mamy ich kilka rodzajów. SW na obudowie  to miejsce gdzie wkręcamy kabel od przełącznika (bez kombinowania ze zmianą oprogramowania, lutowania czy innych cudów jak w przypadku sonoff basic).

Momentary - czyli dzwonkowy - podanie impulsu ON przycisku fizycznego przełącza stan (na OFF nie reaguje).

Togle Switch - z tego co rozumiem to reaguje na każdy stan i można ustawić dwa różne zachowania (jeden na OFF a drugi na ON przycisku fizycznego)

Edge Switch - czyli do użycia ze standardowym, schodowym/krzyżowym - każda zmiana impulsu (ON/OFF) przełącza stan

Detached Switch - czyli nie mamy podłączonego przełącznika

Activation Switch - każda zmiana stanu resetuje czasowe wyłączenie urządzenia -> dla przykładu dodajemy czujnik ruchu, który daje impuls ON i za każdym razem światło będzie się świecić przez kolejne (wcześniej zdeklarowane) 5 minut

Shelly_1

Ja postanowiłem wykorzystać możliwość instalacji na przełączniku dzwonkowym (czyli naciskamy jest impuls, puszczamy odskakuje - wymiana fizycznej wkładki przełącznika w promocji to 8 zł sztuka) i obyło się bez kucia.

schemat_1

P i N poszedł do wyjścia na lampę i zasilenia shelly a impuls przełącznika dzwonkowego pierwszego przy drzwiach (gdzie miałem zasilanie) poszedł na uziemieniu (wcześniej szedł na nim powrót ze schodowego) co widać na zdjęciu. Można tak zrobić nieskończenie długą instalację z wieloma przełącznikami.

Shelly_3

Oczywiście, docelowo to tak w gniazdku nie wygląda ale chciałem abyście dokładnie zobaczyli jak podłączamy shelly do kabli. I tutaj kolejna rzecz -> dlaczego do shelly idzie 2x P - bo możemy zworką przełączyć je na działanie prądu stałego! Generalnie to urządzenie jest tak małe a ma tyle możliwości, że byłem mega zaskoczony.

cloud_1

Jeszcze jedna istotna rzecz przy konfiguracji, która mnie po przypadkowym resecie urządzenia zaskoczyła (kilka razy włącz, wyłącz na przycisku fizycznym podczas rejestrowania się w sieci po podłączeniu do prądu) -> Shelly trzeba "ręcznie" połączyć z chmurą. To znaczy, kliknąć w telefonie, żeby przełącznik był dostępny dla np. Google Home.

No i najciekawsze, przełączając zworkę na obudowie możemy zmienić pomiędzy 12V DC / 24-60V DC lub standardowo czyli 110-230V AC (czy prąd zmienny jaki mamy w gniazdkach).

Brak internetu lub WiFi

Nie ma tutaj żadnego problemu, przełącznik działa bez połączenia z internetem jak i bez WiFi - po prostu fizyczny przycisk zawsze zadziała, no chyba, że nie mamy prądu ;) 

Polska dystrybucja

Przełączniki można kupić na stronie houseiq.pl Jeżeli zależy nam na tym aby urządzenie było u nas na drugi dzień to zamawiając tam do 13:00 przesyłka wyruszy jeszcze tego samego dnia - fajna opcja w porównaniu z oczekiwaniem tygodniami na zakupy z zagranicy. I jak zawsze zaznaczam -> kupując w PL mamy gwarancję oczywiście kosztem trochę wyższej ceny. No chyba, że zakupy z zagranicy (nie europy) zatrzymają nam na celnym, to wtedy opłat pośrednich dochodzi nam przynajmniej 25 zł (obsługa poczty za wezwanie)... Pamiętajcie firma id3.pl, właściciel houseiq.pl jest oficjalnym dystrybutorem Shelly na Polskę a to znaczy pełne wsparcie oraz gwarancję i to oni odpowiadają za przetłumaczenie Shelly Cloud na język polski! 

Podsumowanie

Niesamowicie pozytywnie zaskoczyło mnie to urządzenie, niestety cena jest adekwatna do możliwości i jest to jeden z droższych przełączników. Za to otrzymujemy produkt świetnie wykonany, rewelacyjnie mały (zmieści się do każdej puszki) i z tak bogatymi możliwościami konfiguracji, że aż chcę ich więcej w swoim domu ;)

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Nawilżacz Smartmi Pure Evaporative Air Humidifier 2

Od: 491 zł 699 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Druga wersja rewelacyjnego nawilżacza z ekranem - od kiedy go używam skończyły się problemy z przemęczonymi oczami. Jest to najbardziej naturalny sposób nawilżania ewaporacyjny a jest dosłownie bezpłatny w eksploatacji - ZERO wymiennych filtrów!!!

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||